Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Fibrilácia predsiení je arytmia, spôsobená chaotickými vzruchmi, šíriacimi sa prevodovým systémom predsiení. Dôsledkom sú nekoordinované sťahy svaloviny predsiení, ktoré sa javia ako chvenie. Predsiene takto strácajú schopnosť prečerpávať krv, ktorá cez ne len pasívne preteká do komôr a výkonnosť srdca je znížená.

Štúdia amerických kardiológov ukázala, že alkohol takmer nevyhnutne ovplyvňuje srdcový rytmus, čo vedie k fibrilácii predsiení. Len jeden pohár vína, piva alebo iného alkoholu viac ako šesťnásobne zvýšil riziko arytmie počas nasledujúcich štyroch hodín.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Prečo alkoholici tak často trpia srdcovými chorobami? Faktom je, že konzumácia alkoholu oslabuje a stenčuje srdcový sval, čo ovplyvňuje jeho schopnosť pumpovať krv. Keď srdce zlyhá pri plnení svojej primárnej funkcie, nedostatok prietoku krvi zhoršuje všetky hlavné telesné funkcie, čo vedie k riziku srdcového zlyhania. Nadmerná konzumácia alkoholu navyše zvyšuje krvný tlak, čo môže viesť k mŕtvici alebo infarktu.

Vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu zistili, že tvrdý alkohol má okamžitý – alebo takmer okamžitý – vplyv na srdcový rytmus, čím výrazne zvyšuje pravdepodobnosť fibrilácie predsiení (AF), typ supraventrikulárnej tachyarytmie s chaotickou elektrickou aktivitou s pulzovou frekvenciou 350 – 700 za minútu. Tento stav je považovaný za jednu z hlavných príčin mŕtvice, srdcového zlyhania a náhlej smrti na svete. Lekári prezentovali svoje zistenia na 70. výročnom zasadnutí American College of Cardiology.

Experimentu sa zúčastnilo 100 ľudí s paroxyzmálnou alebo pretrvávajúcou (intermitentnou) fibriláciou predsiení, ktorá sa predtým vyskytovala v epizódach a rýchlo ustúpila, na rozdiel od chronickej formy. Priemerný vek subjektov bol 64 rokov a väčšina boli belosi (85 %) alebo muži (80 %). Každý z nich dostal prenosný monitor srdcového tepu, ktorý nepretržite monitoroval ich tep. Účastníci boli požiadaní, aby stlačili tlačidlo na monitore srdca zakaždým, keď pili alkohol a členkový senzor pomohol objektívne určiť, či človek vypil viac ako dva alebo tri nápoje naraz.

Len jeden pohár vína, plechovka piva (asi 330 mililitrov) alebo pohár iného silného nápoja boli spojené so šesťnásobným zvýšením rizika vzniku arytmie do štyroch hodín po požití alkoholu a dva a viac nápojov zvýšili riziko 19,6-krát. Viac ako polovica účastníkov štúdie (56 ľudí) zažila problém so srdcom počas štyroch týždňov experimentu.

Vďaka alkoholovým senzorom lekári zistili, že každé zvýšenie určitej koncentrácie alkoholu v krvi o 0,1 % za predchádzajúcich 12 hodín zvýšilo riziko fibrilácie predsiení o ďalších 1,85-krát. Celková koncentrácia alkoholu v priebehu času tiež predpovedala pravdepodobnosť fibrilácie predsiení, ktorá je charakterizovaná rýchlym, chaotickým, chvením srdca. Počas záchvatu niektorí ľudia nemusia cítiť nič, zatiaľ čo iní pociťujú silnú dýchavičnosť, únavu a mdloby. Fibrilácia predsiení si vyžaduje nákladnú liečbu, každoročné vyšetrenia a postupy. Ak sa tento stav nerieši, časom povedie k rozvoju srdcového zlyhania, mŕtvice a demencie.

„Alkohol je najbežnejšie používaná droga na svete, ale úplne nerozumieme tomu, ako ovplyvňuje naše telo, najmä srdce,“ povedal Gregory M. Marcus, kardiológ a profesor na Kalifornskej univerzite v San Franciscu. „Zistili sme, že alkohol môže výrazne ovplyvniť pravdepodobnosť, že sa epizóda fibrilácie predsiení vyskytne v priebehu niekoľkých hodín. A čím vyššia dávka, tým vyššie riziko. Toto je prvá štúdia, ktorá objektívne demonštruje a v reálnom čase kvantifikuje vzťah medzi konzumáciou alkoholu a epizódami AF. Hoci sa obmedzuje na pacientov s intermitentnou FP, je rozumné predpokladať, že pre mnohých ľudí bude alkohol hlavným spúšťačom prvého záchvatu.“

Samozrejme, iné faktory – ako je rasa, pohlavie, genetika alebo vplyvy prostredia – môžu mať rôzny vplyv na to, ako alkohol ovplyvňuje srdce. Okrem toho často konzumujeme alkoholické nápoje s potravinami s vysokým obsahom sodíka, čo tiež vedie k zdravotným problémom. „Existuje všeobecný nesprávny názor, že alkohol je „zdravý“ alebo „dobrý“ pre srdce. Nové údaje predstavujú zaujímavú hádanku, ale sú mimoriadne jasné. Tí, ktorí pijú viac, majú vyššie riziko infarktu a smrti,“ uzavrel profesor Marcus.

Teraz odborníci plánujú extrapolovať svoje výsledky na všeobecnú populáciu. Dúfajú tiež, že sa im podarí identifikovať ďalšie faktory, ktoré môžu ovplyvniť súvislosť medzi alkoholom a rizikom fibrilácie predsiení, vrátane genetiky.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d