Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Skupina výskumníkov z piatich amerických univerzít vyvinula techniku ​​útoku na bočný kanál EarSpy, ktorá umožňuje počúvanie rozhovorov po telefóne pomocou analýzy informácií zo snímačov pohybu.

Metóda je založená na tom, že moderné smartfóny sú vybavené dostatočne citlivým akcelerometrom a gyroskopom, ktoré reagujú aj na vibrácie vyvolané nízkovýkonným reproduktorom zariadenia, ktorý sa využíva pri komunikácii bez hlasitého odposluchu. Pomocou metód strojového učenia sa vedcom podarilo na základe informácií získaných z pohybových senzorov čiastočne obnoviť zvuk reči na zariadení a určiť pohlavie hovoriaceho.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Predtým sa verilo, že útoky tretích strán zahŕňajúce pohybové senzory možno vykonať iba pomocou výkonných reproduktorov používaných na telefonovanie bez použitia rúk a reproduktory, ktoré zaznejú, keď si telefón priložíte k uchu, nevedú k úniku. Situáciu však zmenilo zvýšenie citlivosti snímača a prijatie výkonnejších dvojušných reproduktorov v moderných smartfónoch. Útok je možné vykonať v akýchkoľvek mobilných aplikáciách pre platformu Android, keďže prístup k pohybovým senzorom majú aplikácie bez špeciálnych povolení (okrem Androidu 13).

Použitie konvolučnej neurónovej siete a klasických algoritmov strojového učenia umožnilo pri analýze spektrogramov generovaných na základe údajov z akcelerometra na smartfóne OnePlus 7T dosiahnuť presnosť 98,66 % pre určenie pohlavia, 92,6 % pre identifikáciu reproduktora a 56,42 % pre vysloviteľné číslice. Na smartfóne OnePlus 9 boli tieto čísla 88,7 %, 73,6 % a 41,6 %. Po zapnutí hlasitého odposluchu sa presnosť rozpoznávania reči zvýšila na 80 %. Na zaznamenávanie údajov z akcelerometra bola použitá typická mobilná aplikácia Physics Toolbox Sensor Suite.

Obrázok: vľavo je spektrogram pri zvuku cez dva slúchadlá a vpravo pri použití hlasitého odposluchu

Na ochranu pred týmto typom útoku už boli na platforme Android 13 vykonané zmeny, ktoré obmedzujú presnosť údajov zo senzorov poskytovaných bez špeciálnych povolení na 200 Hz. Pri vzorkovaní na frekvencii 200 Hz sa presnosť útoku zníži na 10 %. Okrem toho je potrebné poznamenať, že okrem výkonu a počtu reproduktorov je presnosť výrazne ovplyvnená aj blízkosťou reproduktorov k snímačom pohybu, tesnosťou puzdra a prítomnosťou vonkajšieho rušenia z prostredia.

Alebo napríklad technológia sledovania spánku LG využíva rôzne prístroje s mikrofónmi (ako inteligentné televízory, chladničky, smartfóny..) a sleduje štyri fázy spánku človeka so zvukmi jeho dýchania. Spoločnosť LG už integruje tento systém AI do všetkých svojich produktov.

Ani netušíte, koľko iných zariadení práve teraz o vás zhromažďuje informácie a posiela ich do rúk korporáciam. Digitalizácia sa však stále ďalej rozvíja.

https://arxiv.org/pdf/2212.12151.pdf

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d