Slovanské Noviny

19. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Skalny útvar – zloženie krinoidový vápenec – patrí do geomorfologickej jednotky Spišsko-Šarišské medzihorie. Je súčasťou bradlového pásma, ktoré tiahne sa oblúkom od Záhoria cez Súľov, Oravu, Pieniny ďalej smerom do Rumunska. Bližšie známe bradlá sú hrady: Plaveč, Ľubovniansky, Kamenický, Hanigovce…

Najstaršími svätyňami už pravekého človeka sú prirodzené objekty v prírode, z ktorých sa dodnes zachovali tie najmonumentálnejšie z nich – rôzne skalné útvary. Kultové miesto – skalné bralo nezvyčajného tvaru – mohlo slúžiť ideovým potrebám dávnych civilizácií, zachovalo sa v pôvodnom stave a po tisícročia sa vzhľad vcelku nezmenil a dodnes dominuje krajine.

Najstarší zachovaný názov je Spiaci obor. Po 10. storočí n.l. bol premenovaný na Spiaci mních, súviselo s prechodom na kresťanskú vieru. Žili tu benediktínski mnísi,ktoré mali centrum nad Kamenicou. Miestny názov Remety je dôkazom pôsobenia eremitov v pustovniach. Novšie názvy skalného útvaru sú: Spiaci princ, Indian, Kamenná žena, Kamenná baba i Spiaca panna.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Všetky pomenovania majú spoločné prvky vyplývajúce z podobnosti jedinečného mohutného prírodného útvaru na ležiacu postavu, kde do očí pozorovateľa udrie postava ležiaceho človeka. Pekne vidieť obrovskú ľudskú hlavu, krk a hruď už z cesty vedúcej okolo. Ďalej na hlave môžeme z profilu pri troche fantázie rozlišovať detaily: oko, ucho nos…

Najčastejšími názvami kultových skál sú: Sokolie skaly, Havranie skaly.Spoločným prvkom mnohých takýchto kultových objektov je názov, ktorý upozorňuje na ich dávnu funkciu. Napr. „Brána raja“ situovaná v strede skaly, má magický význam. Aj Spiaci mních má takisto vo svojom strede „Bránu raja“ – jaskyňu obrátenú vchodom k Slnku. Jej prostredníctvom bola usmerňovaná magická sila Slnka, ktoré cez ňu vo významné dni kalendárneho roka – slnovratové rovnodennosti – oplodňovalo svojou energiou Zem ako matku. Uvedenú funkciu zastáva tu miestne nazývaná Perúnova jaskyňa, ktorá je obojstranne priechodná, umelo dotvorená ,vysoká asi štyri metre a dlžky skoro 12 metrov.Vchody do jaskyne tvoria „oči“ v hlave ležiacej postavy. Vo vnútri môžeme vidieť viacero figúr, ktoré sú v súlade s funkciou Brány raja a dávnou oslavou kolobehu života v prírode.

Na kameňoch a menších skalách okolo Spiaceho Mnícha je veľké množstvo obrazov a figúr, sústredených okolo otvorov do skál. Zdá sa, že pomocou umelej priekopy ľudia vytvorili krk, postupom času ľudia formovali ležiacu postavu. Na povrchu vytvorili zo skál napodobeniny zvierat. Možno tu nájsť útvary vyzerajúce ako myš, sokol a pod.

Vpravo je bradlo ukončené mohutnou plastikou/ odhadom 12 až 15 metrov /. Do skaly bola vysekaná tajomná mýtická tvár s veľkými pravouhlými dračími očami nazvanými Kukla. Tvár sa podobá postave z legendárnej českej rozprávky, preto má rovnomenný názov Kukla – Golem. (Perún)

Ďalej ešte vpravo nachádzame samostatné kopcové bralo, ktoré má tvar kužeľa. Na jeho odvrátenej strane sú vytvorené kamenné chodníky. Nápadný je sekaním do kameňa vytvorený hranatý nos, ktorý má výšku aj šírku jedného metra. Zboku a z diaľky celková kompozícia ukrýva vysokú podobu tajomnej hlavy s tvárou, nazývanú aj Nosová skala. Na malom priestore nie je možné opísať celé bohatstvo obrazov všetkých skál, ktoré z rôznych strán poskytujú zaujímavé prevedenia a tvary, ktorým môžeme priradiť mytologický význam.

Nachádzame tu postavu muža, ženy,ale aj deti, či rôzne zvieratá ako objekty dávno zabudnutých mýtov. Všetky tieto podoby nie sú vecou náhody. Ich tvar je zámerný a po generácie opracovavaný ľudskou rukou. Avšak v priebehu tisícročí dochádzalo aj k úprave okolitej krajiny a jej návrší. Vznikali háje, po ktorých dodnes niekde zostal len názov,inde však aj kultové kamene alebo mohyly.

Spiaci mních Kamenica, je jednou z viacerých prírodných skalných svätýň, ktorých sa v najbližšom okolí nachádza niekoľko. Už z diaľky videný je aj vysoký Sokoľ – Sokolia skala. Jeho majestátnosť a nepriehliadnuteľný zjav v horizonte umocňuje skutočnosť, že je na rozdiel od iných uchránený pred náletovou drevinou ničiacou mnohé iné prírodné pamiatky, ktoré mali nielen ideologický, kultúrny,ale aj dôležitý právny význam. Pre našich Predkov mali takéto objekty charakter svätyne.

Aj náš Spiaci mních Kamenica je dokumentom dávnej kultúry našich predkov. V celej svojej kráse je už z diaľky viditelný a peši dostupný. Iba 20 min. chôdze z upraveného autoparkoviska na ceste: Prešov – Lipany – Stará Ľubovňa. Nachádza sa nad obcou Kamenica. Nádherná je aj kruhová panorama výhľadu na okolie z jeho prístupných najvyšších časti. Spiaci mnich Kamenica je čarovné miesto so silným „genius loci“; návšteva v prírode je zážitkom.

PhDr. Rudolf Irša, etnológ

text, foto Jozef Krajňák, auto

zdroj: spiacimnich.sk

PODPORTE nezávislé médium.

Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.

Aj malá čiastka dostatočne pomôže.

Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.

IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar

https://slovanskenoviny.sk/chcete-podporit-tvorbu-slovanskych-novin/

ďakujeme

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

možno ste nepostrehli

%d