Slovanské Noviny

7. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Európsky štatistický úrad Eurostat zverejnil zaujímavé údaje. Pri monitorovaní priemernej mzdy v rámci 19 krajín eurozóny skončilo Slovensko na nelichotivom predposlednom mieste a celkovo medzi všetkými krajinami Európskej únie majú Slováci šiestu najnižšiu priemernú mzdu. Priemerná ročná mzda v krajinách Európskej únie v roku 2021 dosahovala 33 500 eur. Priemerná mzda na Slovensku je za rovnaký rok o polovicu nižšia, čo predstavuje len 16 160 eur.

Priemerná upravená ročná mzda zamestnancov na plný úväzok v krajinách Európskej únie v roku 2021 predstavovala 33 500 eur.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Najvyšší priemerný ročný plat zamestnancov na plný úväzok je podľa Eurostatu v Luxembursku (72 200 eur), nasledujú Dánsko (63 300 eur) a Írsko (50 300 eur).

Slovensko skončilo šieste od konca (16 160 eur) a predbehlo ho Česko (18 190 eur) i Rakúsko (48 320 eur). Naproti tomu za Slovenskom sa umiestnili Rumunsko (13 000 eur), Maďarsko (12 600 eur) a Bulharsko (10 300 eur) skončilo ako posledné.

Spomedzi bývalých krajín socialistického bloku dostávajú najlepšiu výplatu v Slovinsku a to takmer 29–tisíc eur ročne.

Slovensko na tom nie je zle len z pohľadu priemerných platov, ale čo je ešte tragickejšie Slováci si za svoj priemerný plat môžu dovoliť nakúpiť najmenej tovaru v EÚ.

V ukazovateli parity kúpnej sily je Slovensko na poslednom mieste a tak si Slováci môžu za svoju priemernú mzdu po prepočte cez paritu kúpnej sily (PKS) nakúpiť menej tovarov a služieb, ako napríklad Turci, Bulhari či Rumuni.

Dáta zverejnil Eurostat v roku 2021 a podľa sociálno-ekonomického analytika Jána Košča dáta naznačujú, že vysoký podiel minimálnej mzdy na priemernej mzde možno alternatívne vysvetliť aj tým, že slovenská priemerná mzda je prinízka.

„Naše umiestnenie v rebríčku poukazuje na fakt, že priemerný slovenský zamestnanec nakúpi za svoju mzdu najmenej tovarov a služieb spomedzi porovnávaných krajín. Menej ako tretinu toho, čo si dokáže nakúpiť priemerný Nemec, menej ako polovicu toho, ako dokážu nakúpiť priemerní Íri, Španieli a Taliani. No o viac ako tretinu nakúpia aj priemerní Slovinci, Maďari, Poliaci, Česi, ale aj Rumuni. O niečo málo viac však nakúpia aj priemerní Bulhari a Lotyši,”uzatvoril Košč.

Napriek tomu, že podľa analytikov zo spoločnosti Tipaldi patrí Slovensko medzi desiatku krajín v rámci celého sveta, kde za uplynulé desaťročie (od roku 2011) rástli mzdy najrýchlejšie (rast o 43,62 %) a predbehlo aj USA ( rast o 38,85 %), tu treba dodať, že pri porovnaní priemerných platov oboch krajín za rok 2021: Slovensko (15 784 dolárov) a USA (74 738 dolárov), Slovensku veľmi tento rast nepomohol. A súčasný politický marazmus v podaní „padania vlády” namiesto padajúcej hviezdy a budúce nuansy vládnutia v demisii či úradníckej vlády, bez včasného vypísania termínu predčasných volieb spôsobí synergický efekt ďalšieho vajatania Slovenska na posledných priečkach ekonomických štatistík.

Mário Micenko, hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d