Slovanské Noviny

14. októbra 2024

K porozumeniu Čelovekom

30.11.2020

Koronavírusová pandémia nezasiahla všetky sektory ekonomiky rovnakými negatívnymi dôsledkami. Najhoršie je na tom sektor služieb, o niečo lepšie automobilový priemysel, potom podnikanie na finančných trhoch a podľa všetkého sa koronakríza najmenej dotkla bankovníctva a vôbec najmenej realitného trhu.

foto: Shutterstock

Banky síce „plačú“, že im klesá bankový zisk, pod ktorý sa však podpísala centrálna banka svojím devastačnými úrokovými sadzbami a tiež tvorba opravných položiek na krytie kreditného rizika nesplácaných úverov, pritom sa „nechvália“, že od nového roku nebudú platiť bankový odvod, výrazne zvýšili bankové poplatky za bankové služby, zarobili tiež na odložených splátkach bankových úverov a takto by sme mohli pokračovať. Prečo však tvrdíme, že koronakríza sa najmenej dotkla realitného trhu si budeme bližšie vysvetľovať.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zadlženosť domácností narastá

Vývoj makroekonomických ukazovateľov je v tomto roku a podľa všetkého bude aj v ďalších rokoch nepriaznivý. Naďalej, ale treba počítať s nízkymi úrokovými sadzbami na hypotéky a keďže ponuka na trhu nehnuteľností zaostáva za ich dopytom, nemôžeme počítať s poklesom cien, skôr naopak.

Po vypuknutí  krízy sa pritom počítalo so skúsenosťami z predchádzajúcej krízy, kedy sa hypotekárny trh na druhej strane Atlantiku zrútil, napokon prepad cien nastal aj na našom realitnom trhu. Posledné údaje od Národnej banky Slovenska o medziročnom náraste úverov na bývanie nám jednoznačné hovoria, že apetít Slovákov v tejto oblasti nepoľavuje, keďže si požičali už viac ako 33 miliardy eur. Keby však  NBS nesprísnila podmienky ich čerpania v tom, že  banky môžu väčšinu úverov poskytnúť len do výšky 80% z ceny kupovanej nehnuteľnosti a celkový dlh domácnosti nemôže byť vyšší ako osemnásobok jej ročného príjmu a na domácu spotrebu po zaplatení všetkých dlhov musí domácnosti ostať aspoň 40% z jej mesačných príjmov, bola by celková zadlženosť ešte vyššia.

Ceny prenájmov padajú

S postupnými pandemickými opatreniami došlo na realitnom trhu k týmto zásadným zmenám. Z dôvodu pozastavenia turistického ruchu poklesol záujem o krátkodobý prenájom prostredníctvom Airbnb predovšetkým v hlavnom meste a v turisticky zaujímavých lokalitách. V Bratislave je stovka bytov, ktoré sa ponúkali na tento typ prenájmu a keďže dopyt po nich výrazne klesol, dostali sa tieto byty do ponuky dlhodobých prenájmov.

Zvýšenie ponuky spôsobilo pokles cien prenájmov o viac ako 15%, čo pre tých vlastníkov bytov, ktorí z prenájmu splácali aj hypotéku, znamená určité problémy. Tento stav bude trvať minimálne do obnovenia cestovania turistov z celého sveta. S väčším problémom sa, ale potykajú prenajímatelia kancelárskych priestorov. Na jednej strane každoročne pribúda niekoľko tisíc štvorcových metrov moderných kancelárii, na druhej strane z dôvodu čoraz väčšieho počtu zamestnancov využívajúcich home Office, nájomcovia prehodnocujú potreby kancelárskych priestorov a tak ich ceny tiež  klesajú, čo podľa všetkého bude trvalý trend. Určite sa na poklese podieľajú aj zatvorené školy a s tým spojení dištančná forma vzdelávania.

Hypotéka bez poistenia neexistuje

Požičať si peniaze na kúpu nehnuteľnosti nie je možné bez jej poistenia, čo pre domácnosti predražuje ich kúpu. V podstate sa jedná o poistenie pre prípad zničenia alebo poškodenia bankou založenej nehnuteľnosti, čím by sa znížila jej hodnota. Ak dôjde k poistnej udalosti, tak poisťovňa vinkuluje poistné plnenie v prospech banky, v prípade súhlasu banky môže poisťovňa škodu vyplatiť aj poškodenému. Pri výbere poisťovni treba byť opatrný, pretože ak by poistné plnenie nestačilo na úhradu škody, musel by rozdiel doplatiť vlastník založenej nehnuteľnosti. Poisťovne zvyknú poistencovi ponúknuť kombinované poistenia, ktoré sa týka poistenia nehnuteľnosti, ale aj poistenia domácností, čo pre klienta prináša istotu poistenia všetkého čo súvisí s jej kúpou a následných využívaním. V tejto súvislosti treba povedať, že na prelome tohto roku vyprší väčšine žiadateľov termín odloženej splátky požičaných peňazí. Ak sa však úverový dlžník dostane do omeškania so splácaním úveru podľa splátkového kalendára, je potrebné tento problém okamžite riešiť s financujúcou bankou. Tá má totiž zo zákona povinnosť, v prípade dvoch po sebe nezaplatených splátok úveru, dať nehnuteľnosť do dražby. Táto sa obvykle uskutočňuje prostredníctvom realitnej kancelárie, pritom predajná cena môže byť aj nižšia ako pôvodná cena nehnuteľnosti, čo pre jej pôvodného vlastníka môže znamenať ďalšie straty.

autor: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

zdroj: zem a vek

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.