Slovanské Noviny

18. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

29.11.2020

Hlavnou témou týchto dní na Slovensku je testovanie detí na ochorenie COVID-19, pred nástupom do školy. Veľká časť rodičov testovanie odmieta. Všetci sa však zhodujú na tom, že návrat detí do školských lavíc je prioritou. Premiér je síce za ich čo najskorší návrat, ale podmieňuje to testovaním detí, rodičov, učiteľov a zamestnancov škôl. Pravidelné testovanie majú podľa neho zabezpečiť školy. Únia miest Slovenska je pripravená podporiť testovanie, vyhlásili však, že ak má byť tento „projekt „úspešný a zmysluplný, musí byť testovanie povinné a do školy nebudú môcť nastúpiť neotestované deti. Proti takémuto kroku je aj bývalý sudca Ústavného súdu a expert na ústavné právo Ján Drgonec.

Foto: youtube

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <
Deti sa pred návratom do školy otestovať dať nemusia

“Som dosť skúsený právnik, aby som vedel oddeliť právo od bezprávia. Štátne orgány sa v tomto štáte postavili do pozoru a prikyvujú Matovičovi nech sa rozhodne spraviť čokoľvek,” povedal pre ParlamentneListy.sk Ján Drgonec, podľa ktorého by teda bolo nepustiť na vyučovanie deti bez testu na COVID-19 hrubým porušením povinnosti štátu. Zrejme aj preto Matovič tak nástojí na tom, aby sa deti a učitelia, ba dokonca aj rodičia niektorých žiakov, pred nástupom do škôl otestovali. Problémom ale môže byť, že rodičia niektorých desaťročných či dvanásťročných detí na 2. stupni základných škôl nemusia s preventívnym testovaním súhlasiť. „Podľa môjho názoru tým, že v tomto štáte existuje povinná návšteva škôl, teda aspoň základných škôl v rámci povinnej školskej dochádzky a máme to tu od čias Márie Terézie, tak by išlo o hrubé porušenie povinnosti štátu,“vysvetľuje expert na ústavné právo.

Myšlienka pretestovania žiakov pred návratom do škôl, ale z úst jedného z najvyšších ústavných činiteľov padla, ba viacerí politici vládnej koalície majú agendu postavenú na tom, že v minulosti nebolo Slovensko právnym štátom. Sami ale, podľa opozície, teraz vytvárajú situácie, ktoré buď skončili, alebo skončia na Ústavnom súde. „No áno, máme tu Igora Matoviča, a dokiaľ tu budeme mať Igora Matoviča, nemáme Ústavu Slovenskej republiky. To sú veci, ktoré sú v príčinnej súvislosti,“ povedal Drgonec.

Pokiaľ bude na čele Matovič právo u nás existovať nebude!

Problém s niektorými rodičmi, ktorí odmietajú testovanie svojich detí s odôvodnením, že nechcú “aby sa im nezmyselne niekto špáral v nose kvôli testom, ktoré aj tak nemajú poriadnu výpovednú hodnotu. Navyše, deti majú často zväčšenú nosnú mandľu, ktorá stojí v ceste podľa odborníkov pri výtere…” Čo teda s takýmito deťmi? Nedať ich do školy a predĺžiť im stav keď nemajú plnohodnotné vzdelávanie? „V skutočnosti jediný spôsob účinnej obrany je, že sa dajú rodičia dohromady a rozbijú nezmyselné opatrenia premiéra. Je škoda hľadať právne riešenia, pretože právo v tomto štáte neexistuje a nebude existovať pokiaľ bude na jeho čele Matovič,“ obúva sa do premiéra a mnohých jeho nariadení Drgonec.

Blížia sa Vianoce a pred nimi sľubuje premiér ďalšie kolá testovaní, pričom opäť hovorí, že s dobrovoľnosťou účasti na nich nesúhlasí. „Tie certifikáty a povinné certifikáty neboli v poriadku ani keď sa tu diali po prvý raz, takže po druhý ani pätnásty raz nemôžu byť viac v poriadku ako pri prvom pokuse. Opäť musím monotematicky zdôrazňovať: v tomto štáte prestalo platiť právo. V tomto štáte sú za právo zákonom 286 vyhlásené opatrenia hlavného hygienika a Úradu verejného zdravotníctva a od toho okamihu na Slovensku nieže neplatí, ale na Slovensku neexistuje právo. Som dosť skúsený právnik, aby som vedel oddeliť právo od bezprávia. Štátne orgány sa u nás postavili do pozoru a prikyvujú Matovičovi nech sa rozhodne spraviť čokoľvek,“ pokračuje ústavný právnik v kritike premiéra aj jeho vládneho aparátu.

Matovič nás raz môže všetkých preventívne držať pod zemou

Podľa Drgoncových slov sa ešte od Matoviča a koalície, ktorá má v parlamente ústavnú väčšinu, môžeme dočkať rozličných, aj nemilých, prekvapení. „My sa jedného dňa môžeme zobudiť a zistiť, že nieže voľby budú každých 15 rokov, ale že žiadne už nebudú, lebo sa pred nimi zistí, že je to mikrobiologicky neprijateľné. Alebo dôjdeme k tomu, čo je známe, že Zem je v ohrození vyžarovaním z čiernych dier, ktoré je nepredvídateľné a vie sa len to, že kedykoľvek k nemu môžu dôjsť a prvá ochrana je život v podzemí. Tak nás budú preventívne držať pod zemou, aby sme sa neohrozili tým, že pôjdeme voliť,“ dodáva podľa portálu parlamentnelisty.sk na záver so sarkastickým čiernym humorom Drgonec.

Zdroj: Pravnik-drgonec-nepustit-do-skol-neotestovane-deti-by-bolo-hrube-porusenie-povinnosti-statu, Jozef Uhlárik ml., 27.11.2020, zem a vek

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d