Slovanské Noviny

27. júla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Tŕňom v oku mimovládky AIS je neprijatie Istanbulského dohovoru, organizácia kritizuje snahu o prijatie novely zákona o rodnom čísle i zrušenie odborného usmernenia k tranzíciám. Vníma to ako systémovú snahu potláčať práva LGBT ľudí na Slovensku.

Diskriminácia a útlak menšín pokračovali na Slovensku namiesto riešenia ľudskoprávnych problémov aj v roku 2023. Tvrdí to bilancia organizácie Amnesty International Slovensko (AIS), ktorú zverejnila pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv. Kritizuje pretrvávanie diskriminácie Rómov, neprijatie definície znásilnenia založenej na súhlase i to, že práva žien ostali okrajovou témou a Slovensko stále nie je signatárom článku 31 Európskej sociálnej charty, ktorý chráni právo na bývanie.

Slovensko neprijalo Istanbulský dohovor

„Aj keď by sme v roku 2023 chceli hovoriť o úspechoch v oblasti ľudských práv, musíme konštatovať, že aj končiaci rok je dôkazom, že ľudské práva zostávajú na chvoste záujmu slovenskej politickej reprezentácie,“ uviedla AIS. Bilancia pripomína, že Slovensko stále neprijalo Istanbulský dohovor. Čo sa týka definície znásilnenia, podľa AIS aj slovenská verejnosť považuje za problém, že nekladie dôraz na slobodný súhlas.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Hovorí aj o neriešenej segregácii vo vzdelávaní rómskych detí. Absenciu riešenia v prijatej novele školského zákona považuje za premrhanú šancu. Upozornila, že aj vzdelávanie v materskej škole môže byť segregované a že špeciálne triedy predurčujú deti na zlyhanie. Podotkla, že až 65 percent rómskych detí je vzdelávaných v triedach zložených prevažne z rómskych detí a že aj v roku 2023 žil neúmerný počet Rómov v segregovaných, environmentálne nebezpečných obydliach s nedostatočným prístupom k vode, sanitácii a elektrine. Apeluje preto na desegregáciu.

Slovensko potláča práva transľudí

Terčom nenávisti a útokov sú podľa AIS naďalej LGBTI+ ľudia. Organizácia kritizuje snahu o prijatie novely zákona o rodnom čísle i zrušenie odborného usmernenia k medicínskym tranzíciám. Vníma to ako systémovú snahu potláčať práva transrodových ľudí. Podľa AIS štát ignoruje aj páry rovnakého pohlavia a ich deti žijú v neistote. Zákonodarcom vyčíta neprijatie zákona, ktorý by im dal možnosť vzájomného prístupu k zdravotnej dokumentácii.

AIS konštatuje aj nadmerné a neopodstatnené použitie sily využívané ako bežný nástroj slovenských orgánov, napríklad zo strany polície voči Rómom. Neľudskému zaobchádzaniu mali podľa organizácie čeliť aj ľudia na úteku a migrujúci. Ostentatívne prejavy moci štátnych zložiek podľa AIS zhoršovali ľudskoprávnu situáciu tých, ktorí cez Slovensko prechádzajú v snahe ujsť pred násilím a nebezpečenstvom.

ereport.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.