Slovanské Noviny

26. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Konec hegemonie USA a amerického dolaru jako světové rezervní měny se blíží. Rusko a Čína pracují na rozšíření BRICS až o 12 států 

Žádost o vstup do BRICS podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova projevilo „více než tucet zemí“. 

Seskupení BRICS, kam momentálně patří Rusko, Brazílie, Indie, Čína a Jihoafrická republika, by se mělo rozšířit až o 12 členů, někteří z nich již podali přihlášky. Sdružení pěti hlavních rozvíjejících se tržních ekonomik by mohla doplnit například Argentina, Turecko nebo Egypt, zájem by mohly mít i Spojené arabské emiráty.

Informoval o tom ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. BRICS+, jak by se skupina po přijetí nových členů nazývala, by pak mohla dosáhnout hranice podílu 50 procent světového HDP. Informovaly o tom servery Silk Road Briefing nebo Global Times.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Žádost o vstup do BRICS podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova projevilo „více než tucet zemí“. Seskupení bylo založeno v roce 2009 a slouží převážně ke vzájemné koordinaci obchodních záležitostí členských států. Členové navíc v roce 2014 založili politickou banku New Development Bank, která koordinuje půjčky na infrastrukturu. Banka byla založena jako alternativa Světové banky, která se podle členů soustředila příliš na Spojené státy.

Akcie banky drží rovným dílem všechny členské státy. V současné době tvoří BRICS více než 40 procent světové populace a zhruba čtvrtinu světového HDP, očekává se, že do roku 2030 se tento podíl zvýší až na 50 procent světového HDP. S tím by právě mohl pomoci i proces rozšíření o další země. Zvýšil by se i podíl na světovém obchodu, který momentálně tvoří zhruba 16 procent. S rozšířením organizace by se rozšířil i podíl zásob komodit, jako je ropa nebo plyn, až na 60 procent.

O členství podle Lavrova požádaly Alžírsko, Argentina, Írán, Turecko, Egypt a Afghánistán. Zájem projevila i Saúdská Arábie nebo Indonésie, která by měla podat oficiální žádost na nadcházejícím summitu G20. Květnové debaty o rozšíření BRICS se účastnili i zástupci Kazachstánu, Nikaraguy, Nigérie, Senegalu, Thajska a Spojených arabských emirátů, očekává se tak, že i tyto státy by mohly mít zájem o vstup do skupiny.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin v červnu prohlásil, že Čína rozšiřování BRICS aktivně podporuje. „Čína bude podporovat země BRICS, aby pokračovaly v hloubkových diskusích o otázce rozšíření členství a vypracovaly standardy a postupy pro tento proces na základě konsensu,“ uvedl Wang.

O zájmu Číny rozšířit organizaci o nové členy vypovídá i jejich úsilí organizovat v průběhu roku 170 akcí BRICS, o kterém v červnu informoval čínský velvyslanec v Thajsku Chan Č‘-čchiang. Rozšířené seskupení by se nově nazývalo „BRICS+“.

Zdroj: echo24.cz


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d