Slovanské Noviny

29. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vo všetkých dobách rôzne národy pri hľadaní podzemných vôd kládli veľký dôraz na rastliny. Blízkosť zdroja podzemnej vody napovedá prítomnosť vlhkomilných rastlín so sviežim vzhľadom a jasnou zelenou farbou. Čím je hojnejšia, hustejšia a zelenšia vegetácia, tým viac vody sa tam nachádza.

Vodu v pôde udržujú nepresiakavé vrstvy, ktoré nedovolia žilám preniknúť na povrch, alebo ísť príliš hlboko. Tieto vrstvy sú zvyčajne zložené z ílu, ale bývajú aj kamenné. Navečer po letnej horúčave, alebo skoro ráno, sa voda, ktorá je blízko povrchu, prejaví hmlou, ktorá sa bude plaziť tesne nad zemou. Pritom podľa hustoty hmly je možné určiť hĺbku, v ktorej sa nachádza podzemná voda, čím je hustejšia hmla, tým je bližšie zdroj vody.

  1. Ak sa divo rastúca ríbezľa veľmi rozrástla na prvý pohľad na suchom mieste, môžete si byť istí, že sa blízko k povrchu nachádza podzemná voda.
  2. Už v dávnych dobách Slovania používali ako indikátor vodných zdrojov vŕbu. Hovorilo sa: „Kde je vŕba, tam je voda, kde je voda, tam je vŕba.“
  3. Dobrým ukazovateľom prítomnosti podzemnej vody v malej hĺbke je túžobník brestový. Túžobník je možné stretnúť na mokrých lúkach, roklinách, v močiaroch, na brehoch riek a rybníkov.
  4. Škrpina lesná ukazuje na podzemné vody v malej hĺbke.
  5. Pokiaľ v rastlinnom spoločenstve dominuje túžobník brestový, a tiež sa tu nachádza jelša sivá, to znamená, že voda sa nachádza v hĺbke do 3 metrov.
  6. Naši predkovia používali ako ukazovateľ vody šťavel. „Kop studňu na šťavelovom mieste a voda sa objaví.“
  7. Antický výskumník Vitruvius Pollio o hľadaní podzemnej vody písal: „Príznaky vody v horninách sú nasledovné: Voda je tam, kde rastie tŕstie, vŕba, jelša, vitex, brečtan, a iné, ktoré sa ťažko zaobídu bez vody.“
  8. Tam, kde sa voda nachádza v blízkosti povrchu zeme najlepšie rastú: nátržník husí, bolehlav, náprstník, jasienka obyčajná, podbeľ liečivý, šťavel, škripina, žihľava, ostrica.
  9. V prípade, že sa jelša, javor, vŕba, breza naklonili na jednu stranu znamená to, že sa v blízkosti nachádza vodná žila.
  10. Nad zdrojmi podzemnej vody sa jelša a vŕba nakláňajú v smere prúdenia vody.
  11. Nad zdrojmi vysokej stojacej vody sa môžu nachádzať solitérne duby, ktoré rastú na krížení vodných žíl.
  12. Pokiaľ platan rastie ďaleko od otvoreného zdroja, to znamená, že pod ním tečie podzemný prameň. Rozloženie stromov ukazuje smer prúdenia vody.
  13. Sladké drievko sa silno rozrastá na miestach, kde sa podzemné vody nachádzajú v hĺbke do 2 metrov.
  14. V miestach, kde je podzemná voda blízko povrchu, tak jablone, višne a slivky zle rastú a vysychajú.
9sHqd_bp_c8

Tabuľka výšky hladiny podzemných vôd v závislosti na rastúcich rastlinách:

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pálka širokolistá: 0 – 1 m

Trsť (Phragmites): 1 – 3 m

Topoľ čierny: 0,5 – 3 m

Palina (Artemisia scoparia): 3 – 5 m (do 7 m)

Achnatherum: 1,5 – 5 m (do 8 m)

Palina (Artemisia arenaria): 3 – 5 m (do 10 m)

Lucerna žltá: 1,4 – 2 m (do 10 – 15 m)

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d