Slovanské Noviny

26. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Paralyzovaná doprava, zatvorené školy, znížené dodávky energií, štrajk naprieč celým súkromným sektorom a viac ako milión pracujúcich v uliciach. Francúzsko je na nohách. Búri sa proti návrhu zvyšovania veku odchodu dôchodku, ktorý chce prezident Macron zvýšiť zo 62 na 64 rokov. K téme sa na sociálnej sieti vyjadril aj líder Socialistov – Artur Bekmatov.

Mladý politik vysvetľuje, že presne toto má na mysli, keď poukazuje na akcieschopnosť odborov a pracujúcich na Západe. Žiadne výstražné štrajky pripnutím si stužky, žiadne výhovorky či kapitulantstvo frflaním, že to nebude mať zmysel. Naopak: idem-riešim.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Štvrtkový štrajk nasledoval prakticky okamžite po tom ako Macron a jeho spojenci svoj zámer ohlásili. A ihneď po prvom štrajku bol ohlásený ďalší na 31. januára. Do ulíc vyšli všetky veľké odborové zväzy i politická opozícia.

Organizátori štrajkov sa snažia, aby štrajk proti dôchodkovej reforme prerástol do masívnych celospoločenských protestov proti zhoršujúcim sa životným podmienkam.

A čo Slovensko?

Bekmantov sa vyjadril aj k situáciu u nás. „Viete, že od januára platí nové nastavenie veku odchodu do dôchodku? Možno nie, lebo koncom októbra schválil parlament dôchodkovú reformu s minimálnou snahou o odbornú diskusiu, za minimálneho záujmu médií a s nulovou snahou obyvateľstva vzdorovať. Z doterajšieho tabuľkového systému prechádza určenie dôchodkového veku na výpočet koeficientom priemerného veku dožitia. Čo je do neba volajúca hlúposť, pretože predlžovanie ľudského veku nespôsobuje automatické predlžovanie biologických síl v pracovnom procese. Napríklad môj maličký synček pôjde podľa predbežného prepočtu do penzie po 70ke,“ vysvetľuje.

Počet pracovných miest bude v budúcnosti v kontexte technologického pokroku ubúdať. No miesto toho, aby sme hľadali možnosti ako pomocou skracovania pracovnej doby udržať produktívne obyvateľstvo v pracovnom procese, tak naopak jeho počet v ňom zvyšujeme umelým predlžovaním doby produktívneho veku.

Dnes zrejme návrh dôchodkovej reformy schváli Rada ministrov a začiatkom februára pôjde do parlamentu. Tam prejsť môže, ale nemusí.

„Ak si teraz kladiete typickú slovenskú otázku – či to má zmysel, tak vám odpoviem takto: Dôchodková reforma je vlajkovou loďou Macronovho programu, no doteraz sa neodhodlal k jej presadeniu. Cúvol v roku 2017 a takisto aj na prelome rokov 2019 a 2020. Prečo? Z obáv pred reakciou verejnosti. Podarilo sa jej minimálne zabrzdiť tento zámer na 5 rokov. Mimochodom, keď v utorok francúzska premiérka ohlásila zámer presadiť dôchodkovú reformu, tak hovorila o zvýšení zo 62 na 65 rokov. V priebehu niekoľkých hodín mobilizácie verejnosti ustúpila zo 65 rokov na 64. Opozícia a odbory sa nedali opiť rožkom a do 48 hodín od ohlásenia zámeru zaplnili ulice francúzskych miest. To je obdivuhodná akcieschopnosť, ktorú odbory a opozícia dosiahli len a len pravidelnou aktívnou činnosťou aj na nižších úrovniach. Cestou ako nasledovať západné protestné hnutia, ako napr. vo Francúzsku, je nehľadať výhovorky prečo sa neorganizovať, ale hľadať cesty ako sa organizovať,“ uzatvára svoj príspevok Artur Bekmatov.

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d