Slovanské Noviny

1. februára 2023

K porozumeniu Čelovekom

Vnútorná rovnováha Európskej únie sa výrazne mení v dôsledku zástupnej vojny USA s Ruskom na Ukrajine. Krajiny, ktoré sú blízkymi susedmi zóny konfliktu – krajiny východnej Európy a pobaltské štáty – majú väčší zmysel pre zapojenie sa do konfliktu v porovnaní s krajinami starej Európy. Títo noví Európania majú za sebou ťažkú ​​históriu, ktorá ich stavia na vyslovene „protiruskú“ trajektóriu.

Ich manichejské obavy z Ruska ich priviedli bližšie k USA a Británii po Brexite než k ich prirodzeným spojencom v západnej Európe. Poľsko, najmocnejší celok Novej Európy, masívne investuje do obrany, čo ho môže katapultovať ako vedúcu vojenskú mocnosť v Európe.

V roku 2022 Poľsko uzavrelo s Južnou Kóreou obrovskú zmluvu na nákup zbraní: ťažké bojové tanky (štyrikrát viac ako Francúzsko), delostrelectvo, stíhačky za 15 miliárd eur. Varšava tiež minulý mesiac podpísala zmluvu na nákup dvoch pozorovacích satelitov z Francúzska za 500 miliónov eur. Poľsko je odhodlané byť v európskych záležitostiach stále dôslednejšie.

Na druhej strane, pre Nemecko, európsku veľmoc, je vojna obzvlášť citlivou témou a je dohnaná určitým neustálym spochybňovaním samej seba. Nemecké nacistické dedičstvo, jeho zvolená závislosť na ruskom plyne a neochota dodať Ukrajine prvé zbrane ho dnes priviedli do agónie v súvislosti s otázkou dodávok ťažkých tankov.

Nemecko sa však okamžite chopilo ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine a 27. februára oznámilo prudký nárast svojich vojenských výdavkov na viac ako 2 % svojho ekonomického výkonu v jednej zo série politických zmien. Vláda kancelára Olafa Scholza sa rozhodla zo svojho rozpočtu na rok 2022 dodať 100 miliárd eur na vojenské investície. (Celý nemecký obranný rozpočet na porovnanie bol v roku 2021 47 miliárd eur.)

Aby nezostal pozadu, prezident Emmanuel Macron v júni povedal, že ruská operácia na Ukrajine poslala Francúzsko do „vojnovej ekonomiky“, ktorá podľa neho potrvá dlho. Cez víkend oznámil, že požiada parlament, aby schválil nový rozpočet vo výške 400 miliárd eur na obdobie rokov 2024-2030, z 295 miliárd eur na roky 2019-2025.

Nový rozpočet je určený na modernizáciu francúzskej armády tvárou v tvár mnohým potenciálnym novým hrozbám, povedal Macron v piatok a dodal: „Po oprave ozbrojených síl ich transformujeme. Musíme to robiť lepšie a robiť to inak.“

Geopolitické zemetrasenie na Ukrajine vyvolalo otrasy v celej Európe a každá krajina hodnotí svoju pozíciu a úlohu.

Hoci žiadna krajina nespochybňuje svoj európsky záväzok, je tu hmatateľný pocit dezorientácie. Scholz v eseji pred dvoma mesiacmi v časopise Foreign Affairs napísal, že nastal čas na Zeitenwende alebo historický „bod obratu“ o prevzatí zodpovednosti Nemeckom.

V piatok opäť Macron a španielsky premiér Pedro Sanchez podpísali novú zmluvu o spoločnej spolupráci, ktorá je opísaná ako historická zmluva o priateľstve na dosiahnutie spoločných strategických cieľov. Rozhodli sa zastaviť napätie okolo navrhovaného plynovodu MidCat cez Pyreneje (ktorý Francúzsko zablokovalo z ekologických dôvodov).

Obe krajiny však majú rôzne motivácie. Francúzsko možno podporuje európsku podporu, keď sa pripravuje na spor s USA o dotácie v miliardách dolárov pre americké spoločnosti v rámci zákona prezidenta Joea Bidena o znižovaní inflácie, ktorého cieľom je financovať zelený prechod. A Španielsko má pravdepodobne za cieľ stať sa výraznejším hráčom v jadre európskej moci a odhaduje, že pomôže užšie spojenectvo s Francúzskom.

Macron však do nedele oslavuje 60. výročie francúzsko-nemeckého zmierenia z roku 1961 na summite v Paríži so Scholzom, spojeným so spoločnou Radou ministrov, so zameraním na opätovné získanie elánu na osi Paríž – Berlín, ktorá bývala predsedať EÚ až do vypuknutia konfliktu na Ukrajine. Či sa dá tento chvastún získať späť, sa uvidí.

Francúzsko a Nemecko neboli na túto vojnu na Ukrajine pripravené, zatiaľ čo krajiny východného frontu boli voči Moskve ostražitejšie a okamžite vnímali stávku. Politické náklady na tento nesúlad zatiaľ nie sú vyčísliteľné. Medzitým sa pomer síl v Európe zmenil a nie je jasné, či sa Francúzsku a Nemecku podarí vytvoriť novú rovnováhu .

V súčasnosti je Scholz pod čoraz väčším tlakom spojencov, aby poslal bojové tanky Leopard nemeckej výroby na Ukrajinu, alebo aby umožnil iným krajinám reexport z vlastných zásob. USA vedú túto pantomímu zozadu.

Washington je odhodlaný položiť posledné klince do rakvy nemecko-ruského zblíženia a narušiť oživenie francúzsko-nemeckej osi, aby spoločne riešili európsku odpoveď na Bidenov predátorský dotačný zákon a zmapovali cesty na ochranu európskeho priemyslu.

Ekonomické stávky sú veľmi vysoké, keďže vďaka dotáciám USA je pravdepodobná migrácia európskeho priemyslu do Ameriky.

Francúzsko a Nemecko sú hlboko skeptické, že Washington urobí zmysluplné zmeny v pláne zelených investícií. Ide o „ideál Európy, ktorá je zjednotená a plne kontroluje svoj osud“, ako povedal Macron na dnešnom ceremoniáli na parížskej Sorbonne so Scholzom po svojom boku. Scholz na oplátku povedal: „Dnes sa bok po boku snažíme posilniť suverenitu Európy.“ Potvrdili amitié indestructible (nezničiteľné priateľstvo).

V skutočnosti sa Poľsko presne dnes rozhodlo vycvičiť svoje zbrane na Nemecko, zatiaľ čo Macron a Scholz oslavovali 60 rokov Elyzejskej zmluvy v Paríži, aby podporili svoje spojenectvo dňom ceremónií a rozhovorov o bezpečnosti Európy, energetike a iných výzvach.

Poľský premiér Morawiecki vtrhol do Scholza mimoriadne drsným jazykom a vyhrážal sa vybudovaním „menšej koalície“ európskych krajín, ak Nemecko nebude súhlasiť s presunom tankov Leopard 2. Morawiecki zahrmel: „Ukrajina a Európa vyhrajú túto vojnu – s Nemeckom alebo bez neho.“

Obvinil Scholza, že „nevyužíva potenciál nemeckého štátu“ a že podkopáva alebo sabotuje „akcie iných krajín“. Morawiecki zúril v nekontrolovateľnom hneve : „Oni (nemeckí politici) dúfali, že zastavia ruského medveďa veľkorysými zmluvami. Táto politika ich priviedla na mizinu a Nemecko si dodnes len ťažko priznáva svoju chybu. Wandel durch Handel sa stal synonymom epochálneho omylu.“

Do prvého výročia ruskej operácie na Ukrajine zostáva ešte 36 hodín. Vojna sa však preniesla aj do Európy. Ako Rusko neustále získava vojenskú prevahu a USA a NATO prenasleduje prízrak porážky, Poľsko začína byť šialené. Blíži sa bod zlomu, aby mohla získať späť svoje „stratené územie“ na západnej Ukrajine, ak a keď sa táto krajina zrúti – hoci Stalin odškodnil Poľsko za viac ako 40 000 štvorcových míľ východonemeckých pozemkov.

Je nepravdepodobné, že by Európa bola stranou poľského revanšizmu, najmä Nemecko. Tieto rozsiahle politické manévre možno považovať za pokus prispôsobiť sa novému svetu vojny a možno aj pripraviť Európu na ten, ktorý príde potom.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

 • O uvedomení Slov

  O uvedomení Slov

  Tak málo ľudí si dnes uvedomuje, čo spôsobuje svojimi rečami. Svojimi Slovami.A možno si to v súčasnosti nevie uvedomiť nikto. Sme vytrhnutí z tohto Poznania. Tára sa tu...
 • Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Čo sú to masovokomunikačné prostriedky?

  Masovokomunikačné prostriedky je systém riadenia. Informačného riadenia. Prostredníctvom vplývania na vedomie. Je to nástroj na Programovanie Vedomia, podsúvaním informácií a dogiem, s ktorými nás všetkých konfrontujú. Nástroj...
 • RA

  RA

  „RA“- Sme tvorení a živení Prvopočiatočnou Inteligentnou Tvorivou a Láskyplnou Silou, ktorú pokojne môžeme vnímať ako Život samotný. Alebo Silu Život udržujúcu. Ak sa s týmto vedomím...
 • Právo, Národ a Moc.

  Právo, Národ a Moc.

  Aby sme sa mohli ubrániť tomu, čo sa deje, treba sa pozrieť na korene, na samú podstatu otázky, prečo chodíme s niečími obrazmi v hlavách. Treba preveriť...
 • Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Hospitaller Order – Rád Hospitalierov.

  Rád Hospitaliérov je najznámejší a najslávnejší z duchovných a rytierskych Rádov. Jeho celý názov je: Suverénny vojenský rád Hospitaliérov sv. Jána Jeruzalemského z Rodosu a Malty.  To, že sa...
 • 10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  10 METÓD MANIPULÁCIE ĽUDSKÉHO VEDOMIA

  Filozof, vedec, psychológ, politický aktivista, bojovník proti svetovému násiliu – Noam Avram Chomsky – zostavil zoznam 10 metód manipulácie ľudského vedomia, ktoré používajú politici, úrady a médiá celého sveta, v...
 • Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek, Tvorca a dnešná doba.

  Človek. Keby človek vedel, kto je, žil by svoj život úplne inak. No nevie. Žije v nevedomosti, bez vedomia toho, kto je. Žije sám za seba, bohužiaľ...
 • Vedomie. 

  Vedomie. 

  Čo je Vedomie Človeka? Tak veľa sa o tom rozpráva…  a tak málo o tom ľudia vedia. Je to preto, lebo sa ide iba po povrchu. Iba...
 • SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  SÚHLAS je prejavom slobodnej vôle.

  Nikto a nič nemôže s nami urobiť, bez nášho Súhlasu. Súhlas môže byť vedomý, aj nevedomý. Súhlasiť môžete s radosťou a dobrovoľne, ale aj pod tlakom a dobrovoľne. Veľa ľudí už o tom...
 • ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  ZÁKON SLOBODNEJ VÔLE. 

  Zákon Slobodnej vôle je základný a najdôležitejší Zákon Vesmíru a nikto nemá právo ho porušiť. Na tomto Zákone stojí celý Systém spolunažívania v našom Svete. Podľa tohto zákona má každý...
 • VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  VIDEO: Historické TRUSTY ukončené. Stalin a nový svetový poriadok. CCCP vlastní všetko.

  TRUST-y sú vlastne výrobnými (emisnými) cyklami mien. Keď sa niekoho aktíva využijú na zabezpečenie (krytie) nejakej peňažnej emisie v rámci celosvetovej peňažnej súvahy. Napríklad všetci Američania su...
{"speed":"1200","height":"400","pause":"3000"}

%d blogerom sa páči toto: