Slovanské Noviny

26. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Kým bolo Česko-Slovensko sovietskym „satelitom“, naša ekonomika bola prirodzene orientovaná na tento trh. Po páde socializmu sa aj naša ekonomika otvorila Západu, no ruský trh sme úplne neopustili. Až do minulého roku – väčšina zvyšných kontraktov ukončili sankcie proti Moskve.

Mnoho slovenských firiem sa kvôli sankciám voči Rusku muselo preorientovať na západné trhy, kde už však pôsobia skôr ako subdodávatelia, nie dodávatelia finálnych tovarov. Ak by sa chceli vrátiť na ruský trh, bude to veľmi náročné – ujali sa ho iní dodávatelia. Slovenské štatistiky hovoria, že medziročne náš vývoz do Ruska padol o tri štvrtiny, kým Európa zaznamenáva nárast. V tejto súvislosti aj Andrej Danko (SNS) pripomína, že hlavne čo sa týka dovozu, naša orientácia na Západ nebola veľmi dobrý nápad.

Prišli o veľký trh

Denník HNonline ako príklad uvádza firmu z Nového Mesta nad Váhom, ktorá ešte začiatkom roka do Ruska vyvážala omietačky či čerpadlá betónu, teda hotové produkty z „vlastnej dielne“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Výpadok ruského trhu sme museli nahradiť vyšším objemom exportu subdodávok vo forme zváraných oceľových konštrukcií, čo prináša v porovnaní s finálnymi produktmi nižšiu pridanú hodnotu,“opisuje pre HN príbeh spoločnosti z Považia jej generálny riaditeľ Boris Paulen, podľa ktorého návrat nebude jednoduchý – uvoľnený priestor zaplnili firmy z Turecka a Číny.

Rovnaký osud, ako zmieňovanú firmu, postretol aj mnoho ďalších. Štatistický úrad SR hovorí, že medziročne sme začiatkom tohto roka na východ vyviezli o 74 percent tovarov menej, ako začiatkom roka 2022.

„Zahraničný obchod s Ruskom pre Slovensko dlhodobo klesá na význame. Kým v roku 2010 tvorili vývozy 2,8 percenta nášho HDP, predvlani, teda ešte pred ruskou vojnou, to bolo už len 1,3 percenta,“ upresňuje analytik VÚB Michal Lehuta.

Pri dovoze je pád zatiaľ menší, medziročne o 40 percent, pričom hlavnými komoditami sú plyn a ropa.

„Aj tu očakávam výraznejší pád. Keďže ku koncu roka vyprší výnimka z embarga na ruskú ropu a aj plyn bude o čosi lacnejší ako počas energetickej krízy,“ konštatoval analytik.

Už len ako subdodávatelia

„Po atomizácii veľkých slovenských strojárskych podnikov došlo k skončeniu výroby väčšiny finálnych výrobkov, pričom sa výrobné kapacity vrátane kvalifikovanej pracovnej sily preorientovali na subdodávateľský reťazec pre strojárske firmy v západných krajinách Európskej únie, najmä v Nemecku,“ objasnilotázku, kde skončil taký objem tovarov, podpredseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Július Kostolný.

Stále zaujímavý východ

Hoci sa Slovensko musí riadiť sankčnými zoznamami, zatiaľ sa ešte nájde tovar, ktorý im nepodlieha. Kostolný pripomína, že obchodné vzťahy s Ruskom udržiava ešte zhruba dvesto slovenských firiem, pričom pripomína, že v porovnaní so Západom sú v Rusku vyššie marže. Pri rastúcich cenách a inflácii je to rozhodne nezanedbateľné.

V rámci európskeho priestoru narozdiel od Slovenska medziročný podiel obchodu s Ruskom stúpa. HNky informujú, že marcový medziročný nárast bol 12 percent, pričom šlo o priemyselné výrobky, stroje, súčiastky a výrobky chemického priemyslu.

Stále je to však menej, ako pred dvoma rokmi, kedy bol obchod Európy s Ruskom v objeme osem miliárd eur.

„Aj spomínané aktuálne hodnoty však stačili na to, aby Európa dosiahla s krajinou mierny obchodný prebytok na úrovni asi 200 miliónov eur. Ide o historicky prvý prebytok, ktorý je aj dôsledkom zmeny dovozov energií. Tie putujú na starý kontinent viac tankermi a menej potrubiami z Východu,“uzatvárajú HNky.

Zdroj: FB / Andrej Danko

Predseda SNS v tom má jasno

„Francúzske spoločnosti podpísali strategický dokument so Slovenskými elektrárňami o tom, a držte sa, že Francúzi nám zabezpečia nové jadrové palivo, budú vyvíjať jeho nový dizajn, ale medzi riadkami vám nepovedia, že bez Ruska to možné nie je,“ vysvetľuje Andrej Danko. Dodáva, že od Nemcov budeme cez NordStream kupovať plyn za nemecké ceny a od Francúzov budeme najnovšie kupovať jadrové palivo.

„Čo sa týka vzťahu Francúzska a Ruska, asi ťažko by Airbusy prežívali, ak by ich nekupovali ruské aerolinky. Asi ťažko by prežívali niektoré nemecké firmy, ak by nemali strategické podiely v Ruskej federácii. To len nám Francúzi a Nemci stále rozprávajú: odrežte sa od Ruskej federácie,“ pripomenul Danko, podľa ktorého tieto falošné hry EÚ nestmeľujú, ale budú ju rozbíjať.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d