Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Rada RTVS sa konečne zobudila. Na rozdiel od Rady pre mediálne služby, ktorá neplní svoju funkciu a prostituuje s vládnou mocou, chce zasiahnuť proti zvyšujúcej sa neobjektívnosti verejnoprávnej televízie a požiadala jej generálneho riaditeľa o vypracovanie kritérií na obsadzovanie hostí v politických reláciách s cieľom zabezpečiť vyššiu mieru plurality názorov. Upozorňuje na to vo svojomstatuse na sociálnej sieti historik a politický analytik Eduard Chmelár.

Názor Eduarda Chmelára prinášame v plnom znení.

No i k výzve Rady RTVS má politológ jednu zásadnú pripomienku: takéto kritériá by sa nemali týkať len oficiálnych politických relácií ako je napríklad O päť minút dvanásť, ale aj tzv. spoločenských, ktoré sa tvária, že nie sú politické, ale rozoberajú často rýdzo politické témy s bezočivou jednostrannosťou. Mám na mysli predovšetkým Večeru s Havranom alebo Silnú zostavu.

Porušenie všetkých etických i právnych noriem v priamom prenose

Práve posledné, piatkové vydanie relácie Silná zostava predstavuje takú učebnicovú ukážku zaujatej neobjektívnej diskusie porušujúcej všetky etické a právne normy, že jej moderátorku by mali za taký škandalózne neprofesionálny výkon vyraziť na hodinu. Veronika Cifrová sa dlhodobo správa, akoby to bolo jej súkromné posedenie. Nesnaží sa ani len predstierať nejaký nadhľad, od začiatku je veľmi jasne vyprofilovaná, bez akéhokoľvek rešpektu k opozícii, ktorá tam, samozrejme, nie je zastúpená a otvorene si z nej aj s hosťami uťahuje alebo ju osočuje.

Nebolo to inak ani v piatok. Moderátorka si pozvala bývalú premiérku Ivetu Radičovú, bývalého poradcu prezidentky Mariána Leška a politologičku Anetu Világi, čiže v štúdiu sedeli samí liberáli. Témou ich rozhovoru bolo – a teraz sa podržte – že Slovensku hrozí po voľbách strata demokracie. Čo môže toto ohrozenie demokracie symbolizovať lepšie ako totalita jediného názoru vo verejnoprávnej televízii?

Tragikomické bolo, ako Iveta Radičová definovala autokraciu. Vraj nám hrozí maďarská cesta, kde vládna moc ovládla verejnoprávne médiá. Je možné, že im vôbec nedošlo, že oni sami sú dôkazom, že sa to už na Slovensku dávno stalo?

Aj keď moderátorka nekriticky žrala Ivetu Radičovú a neustále zdôrazňovala, že si robí pri nej poznámky – to, čo tam predvádzala prepytujem profesorka sociológie, bolo odborne tak trápne, že som sa hanbil aj za ňu. Jej zjednodušený výklad, keď dvíhala do nebies Dzurindu, ktorý nás priviedol do EÚ a NATO a robil ekonomické reformy (pričom zabudla dodať, že rozkradol strategické podniky štátu) a zatracovala Fica, ktorý vraj len kradol (pričom zabudla dodať, že nás priviedol do Schengenu, zaviedol euro a presadil najústretovejší Zákonník práce voči zamestnancom – čo je tiež významná ekonomická reforma) – bol až detinsky propagandistický. Podľa nej sú dokonca aj obedy zadarmo znakom autokracie! O tom, že moderátorka je vydesená z nástupu opozície a že za všetko zlé môže Fico (hoci predtým moralizovali o démonizovaní Sorosa) ani nehovoriac.

Veronika Cifrová sa síce usilovala pôsobiť strašne „intelektuálne“, v každej druhej vete citovala Havla, Šimečku a Vašečku, zainteresovaného človeka však nemohla pomýliť, že je polovzdelaná, kĺže po povrchu, o niektorých veciach nemá ani poňatia a svojím postpubertálnym sa chichotaním z opozície nad slnko jasnejšie preukázala, že je nekompetentná a na tento typ relácie nedorástla.

Poslanec Tomáš Taraba odrátava čas a posiela súčasnej mocenskej garnitúre drsné odkazy, že po septembri sa budú za svoje činy zodpovedať. Myslím, že vyhrážanie sa nie je namieste a časť ľudí môže zbytočne vystrašiť. Oveľa dôležitejšie je ľuďom vysvetliť, že v inštitucionálnej štruktúre médií verejnej služby bude nevyhnutné urobiť zásadné zmeny, aby bola trvalo zabezpečená ich nestrannosť, objektívnosť a čo najširšia pluralita názorov. Všetci by mali pochopiť, že je to v záujme všetkých, že práve takto posilníme demokraciu. Súčasná svojvôľa a bezprávie sa musí skončiť.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: