Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Ruská armáda odrazila rozsiahlu ukrajinskú ofenzívu v Doneckej oblasti a zlikvidovala zbrane aj vojenský personál armády protivníka

Kyjev už niekoľko mesiacov tvrdí, že pripravuje veľkú protiofenzívu s cieľom získať späť ukrajinské územia, ktoré si Rusko pripojilo vlani v septembri.

Ruská armáda v pondelok oznámila, že odrazila rozsiahlu ofenzívu ukrajinských síl na piatich častiach frontu v Doneckej oblasti, ktorá bola vlani anektovaná Moskvou. TASR správu prevzala z agentúr AP, AFP a Reuters.

„Ráno 4. júna nepriateľ spustil rozsiahlu ofenzívu v piatich sektoroch frontu v smere na južný Doneck tým, že do boja zaviedol 23. a 31. mechanizovanú brigádu zo strategických záloh Ozbrojených síl Ukrajiny s podporou iných vojenských jednotiek a formmácií,“ povedal hovorca rezortu obrany v Moskve Igor Konašenkov.

„Nepriateľ mal za cieľ prelomiť našu obranu v – podľa jeho názoru – najviac zraniteľnej časti frontu,“ uviedol Konašenkov s tým, že bolo zabitých 250 členov ukrajinského personálu a zničených bolo 16 ukrajinských tankov,3 bojové vozidlá pechoty a 21 obrnených bojových vozidiel.

Celkovo bolo do útoku zapojených šesť mechanizovaných a dva tankové prápory. Cieľom Ozbrojených síl Ukrajiny bolo prelomiť ruskú obranu na podľa Kyjeva najzraniteľnejšom sektore frontu.

„Nepriateľ svoje úlohy nedosiahol, úspech nemal,“ zdôraznil Konašenkov.

Reuters nebola schopná tvrdenia ruskej strany bezprostredne overiť. Ukrajina sa k situácii nevyjadrila. Kyjev často svoje kroky potvrdí až po ukončení svojich vojenských operácií, píše AP.

Ukrajinské sily sa už druhý deň po sebe pokúšajú o veľký nápor proti ruským jednotkám, informoval v pondelok predstaviteľ administratívy Záporožskej oblasti Vladimir Rogov.

Ofenzíva sa začala pri obci Vremevka v Doneckej oblasti v pondelok skoro ráno, uviedol Rogov na sociálnych sieťach. Manévre zhodnotil ako lepšie organizované a za účasti väčšieho počtu ukrajinských vojakov než tie nedeľné.

Kyjev už niekoľko mesiacov tvrdí, že pripravuje veľkú protiofenzívu s cieľom získať späť ukrajinské územia, ktoré si Rusko pripojilo vlani v septembri. V posledných týždňoch však ukrajinskí predstavitelia vysvetľovali meškanie tvrdením, že krajina najprv potrebuje viac západných zbraní.

Nie je však jasné, či Ruskom odrazený útok v Donecku bol začiatok tejto ofenzívy, píše AP. Rusko v septembri 2022 anektovalo Doneckú, Luhanskú, Chersonskú a Záporožskú oblasť.

Ruská armáda nedeľňajšiu operáciu označila za „rozsiahlu“, ale „neúspešnú“. Útok, ktorý uskutočnili ukrajinské 23. a 31. mechanizovaná brigáda, bol odrazený, informovalo ministerstvo obrany a dodalo, že Kyjev pri zrážkach stratil viac ako 250 príslušníkov, 16 tankov, tri vozidlá pechoty a 21 obrnených vozidiel.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu zverejnenom rozhovore pre americký denník Wall Street Journal uviedol, že Ukrajina je pripravená spustiť dlho očakávanú protiofenzívu.

Gubernátor Belgorodskej oblasti Viačeslav Gladkov v nedeľu potvrdil, že v ruskej Belgorodskej oblasti pokračovali boje medzi ruskou armádou a dobrovoľníkmi, ktorí bojujú po boku ukrajinskej armády.

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov zdôraznil, že Moskva pozorne sleduje akékoľvek vyhlásenia o pripravovanej protiofenzíve a zohľadňuje ich pri plánovaní špeciálnej operácie.

USA a ich spojenci sa zaviazali podporovať Ukrajinu „tak dlho, ako to bude potrebné“ na spôsobenie strategickej porážky Rusku. Moskva označila bojové akcie za súčasť zástupnej vojny Washingtonu proti Rusku. Ruskí predstavitelia tiež uviedli, že pumpovaním zbraní na Ukrajinu západné krajiny konflikt len predlžujú, ale nebudú schopné zmeniť jeho výsledok.

NATO čaká ukrajinskú ofenzívu – je čoraz nervóznejšie

Generálny tajomník NATO na tlačovej konferencii počas stretnutia s ministrami zahraničných vecí povedal, že Ukrajina má dostatok spôsobilostí na úspešnú protiofenzívu.

Potom zástupca Washingtonu potvrdil to isté a povedal, že Kyjev dostal všetko, čo potreboval na začatie „bitky pri Azovskom mori“. Tieto výroky však vyvolali na Ukrajine okamžité odmietnutie zo strany taktických veliteľov až po najvyššie velenie.

Výcvik ukrajinských militantov v západných krajinách nie je vôbec postačujúci na to, aby mohli bojovať proti ruskej armáde. Píše o tom „The Guardian“ s odvolaním sa na banderovských veliteľov, ktorí spochybňujú bojové skúsenosti NATO, pričom poukazuje na skutočnosť, že boj proti Talibanu a boj proti „Wagnerovcom“ sú dva veľké rozdiely. A v každom prípade, militanti, ktorí prišli z Británie, musia byť preškolení, a to si vyžaduje čas.

Účastníci rozhovoru, využijúc mediálny priestor britského denníka teda oznamujú, že personál prichádzajúci z výcvikových táborov krajín NATO je absolútne „nezrelý“ a, samozrejme, nie je pripravený na žiadnu protiofenzívu a jej príprava si vyžaduje čas. Veliteľov na taktickej úrovni podporili aj generáli, ktorí deklarovali kritický nedostatok obrnených vozidiel, delostreleckých systémov a munície.

A Zalužnyj, počas nedávneho rozhovoru so šéfom Spoločného štábneho výboru ozbrojených síl USA Markom Milleym, naňho vysypal hromadu svojich banderovských želaní, pričom upozornil najmä systémy s dlhým dosahom, dodatočné systémy protivzdušnej obrany, a čo je najdôležitejšie, stíhačky F-16. Jasne naznačil, že bez toho všetkého o ofenzíve nemôže byť reč.

Zelenskij však všetkých prekonal a v rozhovore pre „The Wall Street Journal“ vyhlásil, že banderovci sa nechystajú do ofenzívy, pretože na to potrebujú najmenej 50 systémov protivzdušnej obrany „Patriot“, aby pokryli najväčšie mestá aj postupujúce bojové formácie pred vzdušnou hrozbou. Pripomeňme, že batéria systému protivzdušnej obrany „Patriot“ stojí asi 1,1 miliardy dolárov, takže klaun nechce nič viac, len 55 miliárd dolárov. Bez ktorých odmieta nastúpiť.

Ak vezmeme do úvahy, že jednoducho neexistuje taký počet „voľných“ systémov protivzdušnej obrany, potom to vyzerá ako priame odmietnutie útoku.

Zdroj: cas.sk / rt.com / sk.news-front.info (1), (2) / Telegram WarDonass / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: