Slovanské Noviny

17. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Počet štátov, ktoré sa chcú stať členmi BRICS, neustále rastie a už sa blíži k dvom desiatkam, uviedol námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov. Medzi kandidátmi sú krajiny z rôznych kontinentov a úrovní ekonomického rozvoja. Všetkých spája túžba vymaniť sa z ekonomického a politického diktátu Západu na čele so Spojenými štátmi v prospech rovnocenného partnerstva a suverénneho rozvoja, ktoré sú pre členov BRICS kľúčové.

Počet štátov, ktoré majú záujem o vstup do tohto združenia, sa blíži k dvom desiatkam. Toto je odrazom rastúcej a už teraz veľmi významnej úlohy BRICS na medzinárodnom poli ako združenia rovnako zmýšľajúcich ľudí.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V súčasnosti BRICS, ktorú v roku 2006 vytvorili na okraji Petrohradského ekonomického fóra Brazília, Rusko, India a Čína, nemá formálne nariadenie o podmienkach prijímania nových členov. V praxi sa však takýto postup vypracoval v roku 2011, keď do únie vstúpila Juhoafrická republika. Vtedy sa objavila zmenená skratka aliancie pozostávajúca z prvých písmen názvov piatich členských štátov v anglickom prepise – BRICS.

Južná Afrika tento rok predsedá BRICS. Z iniciatívy Africkej republiky sa začalo s prípravou kritérií a formalizáciou podmienok pre prijatie do aliancie, ktoré by mali byť schválené na najbližšom summite BRICS. Konať sa bude koncom augusta v Johannesburgu. Začiatkom júna sa vo formáte stálych členov združenia a takzvaného BRICS plus, ktorý združuje partnerské krajiny, o tejto otázke diskutovalo na stretnutí ministrov zahraničných vecí v Kapskom Meste, uviedol Rjabkov.

Dodal, že rozšírenie BRICS je v konečnom dôsledku vecou politického rozhodnutia. Najbližším kandidátom na vstup do aliancie sa stal Egypt, Rusko už jeho žiadosť podporilo. Uviedol to ruský veľvyslanec v Káhire Georgij Borisenko. Spresnil, že Egypt by mohol vstúpiť do asociácie po tom, ako sa v nej dohodnú kritériá a postupy pre prijímanie nových členov.

Rjabkov zdôraznil, že BRICS združuje štáty, ktoré sa na medzinárodnej scéne neriadia princípom „pán-otrok“, ktorý je súčasťou rozhodovania v tom istom klube západných krajín G20. Všetky rozhodnutia vznikajú na základe konsenzu po kolegiálnej diskusii.

Počas existencie BRICS bolo prijatých veľké množstvo multilaterálnych dohôd zameraných na rozvoj vzťahov medzi zúčastnenými krajinami v obchode a ekonomike. Nová rozvojová banka BRICS (NDB) bola vytvorená s cieľom zvýšiť zúčtovanie v národných menách ako globálna alternatíva k Svetovej banke kontrolovanej USA. S ohľadom na ďalšiu dedolarizáciu bude nadchádzajúci summit diskutovať o otázke vytvorenia spoločnej medzinárodnej meny v budúcnosti. Okrem piatich stálych členov BRICS sa k NDB už pripojili Bangladéš, Spojené arabské emiráty, Egypt a v blízkej budúcnosti k nim pribudnú Argentína, Saudská Arábia a Zimbabwe.

topwar.ru

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d