Slovanské Noviny

26. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Lavrov predčasne opustil rokovanie skupiny G20 po zúrivej kritike vojenskej operácie. Šéf ruskej diplomacie vyhlásil, že rokovania so Západom nemajú zmysel, ak bude vojensky naďalej podporovať Ukrajinu

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok vyhlásil, že sa nebude vnucovať Spojeným štátom, aby s ním ich predstavitelia rokovali.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov predčasne opustí schôdzku skupiny veľkých svetových ekonomík G20 na indonézskom ostrove Bali. Informovala o tom v piatok (8. 7.) agentúra DPA s odvolaním sa na hovorkyňu ruského ministerstva zahraničia Mariju Zacharovovú.

Ruský minister zahraničia v Indonézii na summite G20 počúval výzvy na ukončenie vojny.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Indonézska ministerka zahraničia Retno Marsudiová v Lavrovovej prítomnosti vyzvala na rýchle ukončenie vojny na Ukrajine. Varovala, že dôsledky vojny, vrátane rastúcich cien energií a potravín, najviac zasiahnu chudobné krajiny.

Keď si s ňou Lavrov potriasol rukou, zneli výkriky: „Kedy zastavíš vojnu?“.

„Je našou zodpovednosťou ukončiť vojnu čo najskôr a urovnať naše rozpory za rokovacím stolom, a nie na bojisku,“ povedala hostiteľka Retno Marsudiová.na úvod šéfov diplomacií najsilnejších ekonomík sveta stretnutia na indonézskom ostrove Bali.

Tradičné skupinové fotografovanie ministrov vynechali a na protest proti ruskej invázii ministri zo skupiny G7 bojkotovali recepciu, poznamenala japonská agentúra Kjódó. Diplomati považujú za nepravdepodobné, že by zo schôdzky vzišiel spoločný dokument.

Marsudiová sa odvolávala na indonézsku náboženskú rozmanitosť ako na príklad harmonického spolužitia rozdielnych názorov a vyzvala G20, aby našla cestu vpred pri riešení problémov, ktoré sa šíria po celom svete.

Varovala, že dôsledky vojny, vrátane rastúcich cien energií a potravín, najviac zasiahnu chudobné krajiny.

Rusko sa nebude vnucovať

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok vyhlásil, že sa nebude vnucovať Spojeným štátom, aby s ním ich predstavitelia rokovali. Vyjadril sa tak po tom, ako sa s ním na prebiehajúcom ministerskom zasadnutí G20 v Indonézii odmietol stretnúť jeho americký rezortný kolega Antony Blinken.

„Neboli sme to my, kto prerušil kontakt – boli to Spojené štáty,“ povedal Lavrov reportérom na indonézskom ostrove Bali. „Nebeháme za nikým, aby sme mu navrhovali stretnutia,“ dodal.

„Naši západní partneri sa pokúšajú vyhýbať sa rozhovorom o globálnych ekonomických otázkach,“ povedal ďalej Lavrov. „Akonáhle otvoria ústa, pustia sa do horlivej kritiky Ruska pre situáciu na Ukrajine a nazývajú nás agresormi a okupantmi,“ podotkol.

V súvislosti s ministerským zasadnutím G20 uviedol, že „napriek správaniu sa našich západných kolegov je to užitočná diskusia“.

Šéf ruskej diplomacie sa podľa agentúry DPA rozhodol opustiť zasadnutie predčasne. „Ešte vedie bilaterálne rozhovory, potom vystúpi pred médiami a následne odcestuje,“ povedala pre DPA hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Ruský minister sa teda podľa agentúry nezúčastní na oficiálnej hostine ani popoludňajšom rokovaní.

Podľa diplomatických zdrojov Lavrov opustil rokovaciu sieň bezprostredne po svojom prejave. Nevypočul si tak ani slová nemeckej ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej, ktorá s prejavom nasledovala hneď po ňom. V rokovacej sále sedel medzi zástupcami Saudskej Arábie a Mexika.

Je to Lavrovova prvá účasť na medzinárodnom fóre od začatia invázie na Ukrajinu, ktorého sa zúčastňujú aj niektorí z najsilnejších západných kritikov ruského vojenského ťaženia.

Podľa tlačovej agentúry TASS Lavrov označil „nedodržiavanie protokolu“ zo strany západných predstaviteľov za rusofóbiu. Dodal však, že takéto správanie bolo očakávané. Zopakoval tiež predchádzajúce stanovisko Kremľa, že Západ nedovolí Ukrajine rokovať o mieri, ale chce poraziť Rusko na bojisku.

„Agresori, útočníci, okupanti – dnes sme toho počuli dosť,“ povedal Lavrov. Diskusia Západu „sa takmer okamžite, len čo sa dostali k slovu, zmenila na zúrivú kritiku Ruskej federácie v súvislosti so situáciou na Ukrajine,“ dodal.

Tradičná skupinová fotografia ministrov sa tentoraz neobstarávala a na protest proti ruskej invázii ministri zo skupiny veľkých západných ekonomík G7 bojkotovali štvrtkovú recepciu, poznamenala japonská agentúra Kjódó. Európska únia uviedla, že nechce dopustiť, aby sa skupina G20 stala platformou ruskej propagandy.

Prvým Lavrovovým partnerom pri bilaterálnych rokovaniach bol čínsky minister zahraničia Wang I, ktorého šéf ruskej diplomacie informoval o pokračovaní „špeciálnej vojenskej operácie“ na Ukrajine. Obaja ministri odsúdili protiruské sankcie. V pláne mal šéf ruskej diplomacie tiež schôdzky s ministrami zahraničia Brazílie, Mexika či Juhoafrickej republiky.

Ministri zahraničia krajín skupiny G20 pricestovali na Bali vo štvrtok (7. 7.), pričom hlavná časť rokovaní je na programe dnes. Podľa indonézskeho predsedníctva by sa mala zamerať na tému dodávok potravín do chudobnejších krajín, uviedla agentúra Reuters.

Lavrov: Ak Západ dúfa vo víťazstvo Ukrajiny, rokovania nemajú zmysel

Ak západné krajiny dúfajú, že pomôžu Ukrajine k víťazstvu nad Ruskom na bojisku, tak v tom prípade rokovania nemajú zmysel. Vyhlásil to v piatok šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov krátko pred svojím predčasným odchodom z ministerskej schôdzky G20 na indonézskom ostrove Bali. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Ak Európska únia a USA chcú Ukrajine pomôcť v teréne, „tak pravdepodobne nemáme so Západom o čom rokovať“, uviedol Lavrov v záverečnom vyjadrení.

Mnoho šéfov diplomacie západných krajín sa odmietlo s Lavrovom stretnúť na bilaterálnych rokovaniach na protest proti pokračujúcej ruskej vojenskej ofenzíve na Ukrajine, podotýka DPA.

Lavrov v piatok obvinil západné mocnosti, že nabádajú Ukrajinu, aby „použila ich zbrane“, a kritizoval západné krajiny, že bez posúdenia faktov v teréne vykresľujú Rusko ako „agresora“ a „okupanta“ v tomto konflikte.

Kritizoval tiež sankcie, ktoré Západ na Moskvu uvalil po začiatku vojenskej invázie na Ukrajinu z konca februára.

Rusko je podľa Lavrova pripravené začať rokovať s Ukrajinou a Tureckom v záujme umožnenia vývozu ukrajinského obilia, približuje DPA. Ukrajina je pre mnoho krajín sveta významným vývozcom pšenice – v dôsledku vojny sú však jej prístavy zablokované, čo spôsobuje celosvetové problémy.

Ukrajinské jednotky zamínovali okolie prístavu v meste Odesa, ktorý je ešte stále ovládaný Kyjevom, aby zabránili akémukoľvek ruskému útoku v tejto oblasti. Lavrov uviedol, že Ukrajina by mala tieto míny odstrániť a umožniť tak plavidlám voľný priechod. Moskva a Ankara sú podľa ruského ministra zahraničných vecí pripravené zaistiť bezpečnosť pre ukrajinské zásielky v medzinárodných vodách, aby sa mohli dostať do Stredozemného mora.

Zdroj: pravda.sk / sme.sk / spravy.rtvs.sk / InfoVojna / YouTube / odysee.com


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d