Slovanské Noviny

29. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Po celé desaťročia sa ľuďom hovorilo, aby sa vyhýbali plnotučnému mlieku kvôli obsahu nasýtených tukov, ktorý bol falošne obviňovaný z upchávania tepien a spôsobovania srdcových chorôb.

Toto usmernenie sa vracia k prvému vydaniu stravovacích usmernení vydaných v roku 1980 a väčšina štúdií vykonaných odvtedy oslobodila plnotučné mlieko

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Väčšina štúdií zistila, že mliečne výrobky sú spojené s nižším rizikom vysokého krvného tlaku, srdcových ochorení a cukrovky 2. typu, bez ohľadu na obsah tuku. A aj keď plnotučné mliečne výrobky majú vyšší obsah kalórií, nezdá sa, že by prispievali ani k priberaniu.

Štúdia Lancet z roku 2018 zistila, že v porovnaní s tými, ktorí nekonzumovali mliečne výrobky (mlieko, jogurt a syr), tí, ktorí konzumovali dve alebo viac porcií denne, mali o 17 % menšiu pravdepodobnosť úmrtia z akejkoľvek príčiny a o 23 % menšiu pravdepodobnosť úmrtia na následky. kardiovaskulárne ochorenia a o 34 % nižšia pravdepodobnosť úmrtia na mŕtvicu.

Ďalšia rozsiahla štúdia zistila, že ľudia s najvyšším množstvom mliečnych tukov vo svojej strave mali o 29% nižší výskyt cukrovky 2.

Najideálnejšou voľbou sú produkty vyrobené zo surového, nepasterizovaného mlieka, pretože proces pasterizácie ničí mnoho cenných živín. Pasterizácia tiež ničí laktázu, enzým zodpovedný za rozklad laktózy. Mnoho ľudí s laktózovou intoleranciou nemá problém piť surové mlieko, pretože obsahuje laktázu

Po celé desaťročia sa ľuďom hovorilo, aby sa vyhýbali plnotučnému mlieku kvôli obsahu nasýtených tukov, ktorý bol falošne obviňovaný z upchávania tepien a spôsobovania srdcových chorôb. Americké stravovacie smernice a zdravotnícke orgány, ako je American Heart Association a Svetová zdravotnícka organizácia, dodnes odporúčajú pitie nízkotučného alebo odstredeného mlieka z tohto dôvodu.

Ako však nedávno povedal dr. Dariush Mozaffarian, kardiológ a profesor medicíny na Tufts University reportérke New York Times Alice Callahanovej, 1 toto usmernenie siaha až k prvému vydaniu stravovacích usmernení, vydaným v roku 1980 a väčšina štúdií vykonaných od r. potom si dajte oslobodiť plnotučné plnotučné mlieko.

V skutočnosti väčšina štúdií zistila, že mliečne výrobky sú spojené s nižším rizikom vysokého krvného tlaku, srdcových chorôb a cukrovky 2. typu, bez ohľadu na obsah tuku. A čo viac, aj keď plnotučné mliečne výrobky majú vyšší obsah kalórií, nezdá sa, že by prispievali k priberaniu.

Mlieko chráni zdravie srdca

Napríklad štúdia Lancet z roku 2018, 2 ktorá sledovala 136 384 dospelých na piatich kontinentoch počas deviatich rokov, zistila, že v porovnaní s tými, ktorí nekonzumovali mliečne výrobky (mlieko, jogurt a syr), tí, ktorí konzumovali dve alebo viac porcií denne, boli:

  • O 17 % nižšia pravdepodobnosť úmrtia z akejkoľvek príčiny
  • O 22 % nižšia pravdepodobnosť úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia
  • O 34 % nižšia pravdepodobnosť úmrtia na mŕtvicu

Najmä mlieko a jogurt boli spojené s nižším rizikom úmrtnosti a/alebo závažných kardiovaskulárnych príhod a medzi nízkotučnými a vysokotučnými výrobkami nebol badateľný rozdiel. Príjem syra a masla nebol významne spojený s týmito výsledkami. Veľkosti porcií boli nasledovné:

  • Mlieko a jogurt –1 šálka alebo 244 gramov
  • Syr –jeden plátok alebo 15 gramov
  • Maslo –1 čajová lyžička alebo 5 gramov

V mlieku je viac ako mliečny tuk

Ako je uvedené v novinách Lancet: 3 „…smernice týkajúce sa stravovania odporúčajú minimalizovať spotrebu plnotučných mliečnych výrobkov na prevenciu kardiovaskulárnych chorôb…

Mliečne výrobky a mliečne tuky však obsahujú aj potenciálne prospešné zlúčeniny – vrátane špecifických aminokyselín, nasýtených tukov so stredne dlhým a nepárnym reťazcom, fosfolipidov z guľôčok mliečneho tuku, nenasýtených tukov a tukov s rozvetveným reťazcom… vitamínu K1 a K2 a vápnika – a môžu obsahujú probiotiká, z ktorých mnohé ovplyvňujú aj zdravotné výsledky.

Čistý účinok príjmu mliečnych výrobkov na zdravotné výsledky preto nemusí byť spoľahlivo informovaný iba o jeho účinku na jeden rizikový marker (tj LDL cholesterol) alebo mastné kyseliny.“

Autori tiež hodnotia výsledky z predchádzajúcich metaanalýz, 4 z ktorých žiadna nedokázala rozpoznať významný problém s mliečnymi výrobkami. Napríklad jedna metaanalýza kohortových štúdií zistila, že vyšší príjem mlieka znižuje riziko vysokého krvného tlaku, pričom má „neutrálny účinok na kardiovaskulárne ochorenia“.

Štúdia DASH tiež zistila súvislosť medzi konzumáciou mlieka a zníženým krvným tlakom. Iné metaanalýzy tiež prelomili argument LDL. Jedna takáto analýza, ktorá zahŕňala 20 randomizovaných štúdií, zistila „nevýznamné“ zvýšenie LDL cholesterolu u tých, ktorí konzumovali buď nízkotučné alebo vysokotučné mliečne výrobky. To isté pre syr.

Jedným z možných dôvodov je to, že mliečny tuk je zabalený v globulárnych fosfolipidoch, ktoré pomáhajú viazať cholesterol v tráviacom trakte. 5 , 6

Ďalšia rozsiahla štúdia, 7 zverejnená aj v roku 2018, ktorá zhromaždila výsledky zo 16 kohort z USA, Európy, Austrálie a Taiwanu, zahŕňajúcich 63 682 jedincov s následným deväťročným sledovaním, zistila tých s najvyššími hladinami mliečnych tukov ( mastné kyseliny s nepárnym reťazcom 15:0 a 17:0 a konkrétne kyselina trans-palmitolejová) mali o 29 % nižší výskyt diabetu 2. typu.

Netreba sa vyhýbať plnotučným mliečnym výrobkom

Podľa The New York Times 8 nezávislý panel odborníkov na výživu v súčasnosti skúma dôkazy 9 o tom, ako konzumácia nasýtených tukov ovplyvňuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Ich zistenia môžu nakoniec vyústiť do aktualizovaných stravovacích usmernení, pokiaľ ide o mliečne výrobky.

Medzitým Penny Kris-Etherton, emeritný profesor nutričných vied na Pensylvánskej štátnej univerzite, odporúča tri porcie mliečnych výrobkov denne ako súčasť vyváženej stravy a „Na základe najnovších údajov o mliečnych tukoch… je pravdepodobne v poriadku, ak jeden alebo dve z týchto porcií sú plnotučné mlieko, jogurt alebo syr. 10

Je zvláštne, že Kris-Etherton stále odporúča rastlinné oleje, ako je repkový olej, sójový olej a margarín namiesto masla, čo je vyslovene hrozná rada, pretože tieto oleje sú plné mitochondriálne ničiacej kyseliny linolovej (LA), ktorá sa zdá byť jednou z hlavných príčin chronických ochorení. Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, pozrite si moju predchádzajúcu správu „ Kyselina linolová – najničivejšia zložka vo vašej strave “.

Surové mlieko je vaša najlepšia voľba

Čo sa týka mliečnych výrobkov, či už hovoríme o mlieku, jogurtoch, syroch alebo masle, najideálnejšou voľbou sú produkty vyrobené zo surového, nepasterizovaného mlieka, keďže proces pasterizácie ničí mnoho cenných živín. Dokonca ani mlieko kŕmené organickou trávou nie je totožné so surovým mliekom.

Žiaľ, Americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb dodnes tvrdia, že „Všetko surové mlieko je rizikové“ 11 jednoducho preto, že nebolo pasterizované. Podľa CDC: 12

„Používanie správnych hygienických postupov na farme môže znížiť, ale nemôže vylúčiť možnosť kontaminácie mlieka. Zdravé zvieratá môžu prenášať choroboplodné zárodky, z ktorých je človek chorý. Testovanie tiež nie je zárukou, že surové mlieko neobsahuje škodlivé baktérie. Aj keď testovanie jednej šarže surového mlieka z farmy nezistí škodlivé mikróby, ďalšia šarža ich môže obsahovať.

Navyše testy nie vždy odhalia nízku úroveň kontaminácie. Baktérie, ktoré nie sú v surovom mlieku zistené, sa môžu medzi testovaním mlieka a jeho pitím rozmnožiť.“

Aj keď je pravda, že surové mlieko MÔŽE byť kontaminované, skutočnosť je taká, že je to len zriedkakedy. Ako je vysvetlené vo videu vyššie, surové mlieko obsahuje zložky, ktoré chránia pred choroboplodnými patogénmi.

Výskum 13 od Dr. Teda Bealsa ukazuje, že v skutočnosti máte 35 000-krát väčšiu pravdepodobnosť, že ochoriete z iných potravín ako zo surových mliečnych výrobkov. Patria sem pasterizované mliečne výrobky, ktoré sú spojené so 73 úmrtiami, zatiaľ čo surové mlieko nebolo doteraz spojené s jediným úmrtím. 14

Kľúčom k zdravému surovému mlieku je zabezpečiť, aby pochádzalo od kráv chovaných na tráve. Nikdy nepite surové mlieko získané koncentrovaným kŕmením zvierat (CAFO).

Mohlo by to byť skutočne život ohrozujúce, pretože CAFO sú ohniská pre patogény všetkého druhu. V skutočnosti je sklon k patogénom prosperovať v CAFO jedným z dôvodov, prečo musí byť mlieko pasterizované. Piť inak jednoducho nie je bezpečné. Pasterizácia samozrejme predlžuje aj trvanlivosť, čo je síce pohodlie, ale stojí to zdravie.

Iowa legalizovala predaj surového mlieka

Vyššie uvedené video je z roku 2014 a odvtedy sa toho veľa nezmenilo, aspoň nie na federálnej úrovni. Niektoré štáty sa však zo surového mlieka umúdrili. Iowa napríklad v roku 2023 podpísala senátny spis 315 do zákona , ktorý umožňuje farmárom predávať surové mlieko priamo spotrebiteľom v štáte. Zákon nadobudol účinnosť 1. júla 2023.

A to aj napriek silnému lobovaniu PROTI návrhu zákona Iowa State Dairy Association, Iowa Dairy Foods Association a Iowa Public Health Association.

Dôvod, prečo sú tak proti legalizácii predaja surového mlieka, je ten, že tým, že bránia farmárom predávať priamo spotrebiteľom, spracovatelia môžu (a robia) ceny na trhu. Výsledkom je, že môžu vytlačiť malé rodinné farmy na mlieko z podnikania, pričom dominujú industrializované mliečne farmy CAFO.

Surové mlieko môže vyviesť farmárov z chudoby

Nadácia Weston A. Price Foundation vo svojej kampani Campaign for Real Milk opisuje priepastný rozdiel v príjmoch pre farmárov predávajúcich konvenčné, pasterizované mlieko v porovnaní s tými, ktorí predávajú surové mlieko, a keď pochopíte ekonomickú situáciu situácie, je ľahké pochopiť, prečo Big Dairy chce udržať surové mlieko pod pokrievkou.

Bežný chovateľ mlieka môže dostať asi 16 dolárov za stovku (100 libier), čo ho a jeho rodinu drží v takmer chudobe: 15

„V záujme maximalizácie návratnosti má moderné holštajnské kravy a kŕmi ich množstvom obilia. Takže z každej kravy môže dostať 190 stoviek za rok, čo vedie k celkovému ročnému príjmu okolo 90 000 dolárov v okrúhlych číslach, z ktorých väčšinu zjedia účty za krmivo a veterinára.

Jeho manželka musí pracovať, aby priniesla nejaké peniaze a získala zdravotné poistenie, a žijú tesne nad hranicou chudoby. Ak sa zadĺžili a ceny čo i len trochu klesnú, alebo ich kravy produkujú menej, ako sa očakávalo, prídu o farmu.“

Na rozdiel od toho farmár, ktorý predáva surové, trávou kŕmené mliečne výrobky priamo spotrebiteľom, bude mať veľmi odlišný výsledok – taký, ktorý mu umožní prosperovať a zároveň predávať svojim zákazníkom vynikajúci a zdravší produkt: 16

„Použil by Guernsey, Jersey alebo nejaké iné staromódne plemeno, pretože týmto kravám sa darí lepšie na tráve. Dostal by len asi 100 stoviek na kravu za rok, teda asi o polovicu menej, ale ak predá mlieko za 6 dolárov za galón, dostal by za mlieko aspoň trikrát toľko.

V skutočnosti niektorí farmári dostávajú za surové mlieko 10 alebo dokonca 15 dolárov za galón, ale buďme konzervatívni a držme sa čísla 6 dolárov za galón. Ak ho predá za 6 dolárov za galón, zarobí asi 73 dolárov za stovku.

Za 73 dolárov za stovku zarobí 7 300 dolárov na kravu ročne. S 30 kravami je jeho hrubý príjem len z mliečnych výrobkov 219 000 dolárov. Ak vyrába syr, jogurt, kefír alebo maslo, jeho hrubý príjem bude viac.

Ale je toho viac. Ak Mike vyrába maslo, smotanu a syr, bude mať ako vedľajšie produkty srvátku a odstredené mlieko, čo je bezplatná potrava pre ošípané a kurčatá. Takže okrem mlieka a mliečnych výrobkov môže ako vedľajšie produkty predávať vajcia, kuracie mäso, morky, bravčové mäso, slaninu a masť.“

Keďže farmári surového mlieka zarábajú viac peňazí, môžu tiež poskytnúť veľkú podporu vidieckym ekonomikám. Ak by 100 fariem vo Wisconsine mohlo poskytnúť surové mlieko 50 miestnym rodinám, viedlo by to k „zvýšenému bohatstvu a blahobytu“ obyvateľov Wisconsinu vo výške viac ako 10 miliónov dolárov, podľa Fondu právnej ochrany medzi farmami a spotrebiteľmi. 17

Surové mlieko je najzdravšia voľba

Surové mlieko je pre vás ďaleko zdravšie aj z hľadiska výživy. Medzi prospešné zložky zničené pasterizáciou patria: 18

  • Laktoferín, ktorý sa viaže na železo
  • Laktoperoxidáza, ktorá má antimikrobiálne vlastnosti
  • Enzýmy, potrebné pre zdravé trávenie
  • Prebiotiká, ktoré podporujú zdravie čriev

Surové mlieko tiež obsahuje vysoko biologicky dostupný vápnik na podporu zdravia štítnej žľazy a nadobličiek spolu s vyšším množstvom draslíka, vitamínov B, cholínu a zinku. (Pasterizované mlieko v skutočnosti obsahuje asi o 70 % menej zinku ako surové.) Nasýtené tuky v surovom mlieku tiež pomáhajú pri produkcii dôležitých hormónov, vrátane testosterónu, pregnenolónu, DHEA a progesterónu.

Pasterizácia tiež ničí laktázu, enzým zodpovedný za štiepenie laktózy na glukózu a galaktózu (dva cukry, ktoré spôsobujú, že mlieko je sladké). Po rozdelení na dve základné časti môže byť každý cukor absorbovaný vaším črevom. 19

Nedostatok laktázy je jedným z hlavných dôvodov intolerancie laktózy, pretože vaše črevo nedokáže absorbovať nestrávenú laktózu. Na okraj, intolerancia laktózy môže naznačovať nízku funkciu štítnej žľazy, pretože štítna žľaza pomáha pri produkcii laktázy vo vašich črevách. 20 Mnoho ľudí s intoleranciou laktózy nemá problém piť surové mlieko, pretože obsahuje laktázu.

Ako posúdiť kvalitu surového mlieka

Pri výbere surového mlieka nezabudnite, že na kvalite záleží. Surové mlieko produkované CAFO, ktoré je určené na pasterizáciu, zvyčajne nie je bezpečné na konzumáciu, pretože kravy žijú v špinavých podmienkach a sú zvyčajne v zlom zdravotnom stave. Surové mlieko CAFO je často pozitívne testované na patogény a musí byť pasterizované, aby sa zabili patogénne baktérie predtým, ako je bezpečné ho piť.

Surové mlieko produkované malými mliekarňami kŕmenými trávou, ktoré je určené na konzumáciu v čerstvom stave, je úplne z iného zvieraťa. Napriek tomu Inštitút surového mlieka vytvoril normy, ktoré treba hľadať pri výbere surového mlieka, aby bola zabezpečená jeho kvalita a bezpečnosť. Spoločné normy pre pestovateľov surového mlieka zahŕňajú: 21

Dr. Joseph Mercola/skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d