Slovanské Noviny

28. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Holandsko po 2. svetovej vojne nielenže špehovalo Židov, ktorí prežili holokaust, ale ich považovalo aj za bezpečnostnú hrozbu

Holandská vláda považovala Holandský osvienčimský výbor za extrémistickú skupinu a komunistickú frontu. Podľa dokumentov, ktoré minulý rok odtajnil Národný archív a ktoré v sobotu analyzoval holandský denník Het Parool, holandská Domáca bezpečnostná služba (BVD) sledovala desiatky rokov

židovských občanov po ich návrate z Osvienčimu a iných koncentračných táborov a považovala ich za potenciálnu hrozbu pre demokraciu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

BVD považovala Holandský osvienčimský výbor, ktorý v roku 1956 založili tí, čo prežili neslávne známy nacistický tábor, za extrémistickú organizáciu na základe toho, že jeho vedúci predstavitelia boli zároveň členmi Komunistickej strany Holandska (KPN). Jednotliví členovia výboru boli špehovaní a BVD dokonca do organizácie nasadila informátora, ktorého správy – zahrnuté v archívnych materiáloch – podrobne opisovali stretnutia skupiny a jej cesty do zahraničia na oslavy oslobodenia táborov.

Moderný nástupca BVD, Všeobecná spravodajská a bezpečnostná služba (AIVD), v sobotňajšom vyhlásení zdôraznil, že preživší holokaustu „neboli považovaní za hrozbu“, ale že práve holandský Osvienčimský výbor bol považovaný za „komunistickú frontovú organizáciu“, ktorá si zaslúži sledovanie.

Niekoľko historických štúdií dokázalo, že organizáciu „ovládali komunisti“, uviedla AIVD a vyzvala kritikov, aby pripomenuli, že v čase sledovania bol komunizmus považovaný za „veľkú hrozbu pre národnú bezpečnosť“.

Agentúra uviedla, že hoci sa nebude vyjadrovať k jednotlivým spisom, akékoľvek „prípadné vyšetrovanie osôb“ by sa malo posudzovať v kontexte národnej bezpečnosti. V liste BVD ministrovi vnútra, ktorý sa nachádza v archíve, zástupca agentúry tvrdil, že holandský Osvienčimský výbor v skutočnosti riadil prominentný komunista Gerrit Blom, pričom jeho zástupca Jos Slagter slúžil len ako „jeho poskok“. CPN bola v tomto období tiež pod dohľadom.

Podrobnosti o stretnutiach Holandského osvienčimského výboru, ktoré BVD považuje za relevantné, však pobúrilo súčasných členov a potomkov sledovaných osôb. V jednej zápisnici opisujúcej spomienkovú slávnosť na Osvienčim v roku 1965 v hale Diligentia v Haagu sa uvádzajú mená židovských účastníkov spolu s poznámkou „medzi prítomnými bolo veľa Izraelitov“, čo súčasný predseda Holandského osvienčimského výboru Jacques Grishaver v komentári pre Het Parool označil za „škandalózne“.

„Čo je extrémistické na skupine starých Židov, ktorí prišli z koncentračného tábora? Títo ľudia odviedli dobrú prácu, keď upozornili na obete,“ poznamenal a odhalenia označil za dôkaz, že holandská vláda neočakávala ani nechcela, aby sa jej židovskí občania vrátili z internácie vo východnej Európe. Hoci pripustil, že Blom sa skutočne snažil prostredníctvom Slagtera ovplyvniť Holandský osvienčimský výbor, trval na tom, že len niektorí členovia tejto organizácie sa niekedy pridali k CPN, a jej kategorizáciu ako komunistickej fronty označil za „nespravodlivú“.

Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d