Slovanské Noviny

26. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Úradníci vo Washingtone, ktorí sa nedávno chválili inváziou do Líbye, teraz rozvrátenú krajinu pokrytecky ignorujú.

Medzi tými, ktorí sa chválili pochybnými líbyjskými úspechmi, bol aj demokrat Barack Obama. Počas prezidentskej kampane v roku 2012 pravidelne poukazoval na to, akú úlohu zohral pri zvrhnutí Muammara Kaddáfího.

Cena tejto avantúry pod vedením USA však za desaťročie významne narástla, odvtedy čo Washington prostredníctvom OSN povolil použitie sily v Líbyi pod zámienkou „ochrany civilistov pred potenciálnymi zverstvami diktátora“, píše časopis Foreign Policy. Kvôli zvrhnutiu Kaddáfího podporovali západné krajiny miestnych ozbrojencov, ale nemohli ich udržať pod kontrolou. Nakoniec bolo bezpečnostné vákuum v Líbyi rýchlo zaplnené ozbrojenými skupinami, islamistickými extrémistami a obchodníkmi s ľuďmi.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Líbya je v súčasnosti najväčším regionálnym vývozcom nestability a chaosu. Spojené štáty, ktoré sa nedávno postavili za bezpečnosť Líbyjčanov, však teraz africkú krajinu pokrytecky ignorujú, píše sa v článku. Líbya sa predstaviteľom Washingtonu všeobecne nepáči, pretože táto invázia sa pre mnohých Američanov stala „symbolom obmedzenej sily Spojených štátov a nerozvážnosti vojenských zásahov“. Tento faktor nedáva spávať mnohým bývalým i súčasným potentátom. Ba čo viac, podrýva to prípad nových zahraničných kampaní, keď USA hromadia zdroje na konfrontáciu s Čínou.

Washington je dnes „na Líbyu alergický“, tvrdí Jeffrey Feltman, ktorý počas invázie do Líbye pôsobil ako poradca ministra zahraničia USA pre záležitosti Blízkeho východu.

„Ak by sme dnes čelili situácii ako Líbya, myslím si, že by bolo veľmi ťažké prijať rovnaké rozhodnutie ako v roku 2011,“ vyhlásil.

Líbya dnes nie je iba skúšobňou konfrontácie medzi takzvanou Vládou národnej dohody s jej vernými militantmi a Líbyjskou národnou armádou poľného maršala Khalifu Haftara. Tu tiež narážajú na seba záujmy mnohých mocností vrátane Turecka, Kataru, Egypta a Spojených arabských emirátov. Vzhľadom na beznádejnú krízu môžu západné krajiny ťažko hovoriť o úspechu líbyjskej intervencie.

„Skúsme byť cynickí. Úprimne povedané, naozaj si myslím, že pre môj národný záujem by bolo lepšie udržať pri moci Kaddáfího. Mali sme diktátora, ale stabilného diktátora, ktorý zatváral brány pre afrických utečencov,“ tvrdí Gerard Haro, bývalý francúzsky zástupca pri OSN.

zdroj: news-front

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d