Slovanské Noviny

29. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Úpadok USA pripomína koniec Britského impéria, tvrdí americký ekonóm a emeritný profesor ekonómie na University of Massachusetts Amherst

Zažívame veľmi dôležitú historickú premenu. Je to ako koniec Britského impéria a vznik Amerického impéria alebo koniec Perzskej ríše a vznik Osmanskej ríše atď, konštatoval americký ekonóm Richard Wolf.

Každým rokom je čoraz jasnejšie, že Washington stráca nielen ekonomické, ale aj kultúrne a ideologické pozície. To zase spôsobuje politické rozdiely medzi obyvateľmi USA. Povedal to americký ekonóm Richard Wolf v rozhovore pre Youtube-kanál „Dialogue Works“.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zažívame veľmi dôležitú historickú premenu. Je to ako koniec Britského impéria a vznik Amerického impéria alebo koniec Perzskej ríše a vznik Osmanskej ríše atď.

Američania sa tomu boja čeliť. Boja sa to vidieť, pretože ide o relatívny úpadok Spojených štátov. A ak chápete, ako sa svetová politika vyvíjala v minulosti, viete, že krajiny s dominantným ekonomickým postavením zvyčajne využívajú svoju ekonomickú silu na získanie politického, kultúrneho a ideologického vplyvu. Ak teda Spojené štáty stratia ekonomickú moc, neveští to nič dobré pre americkú ideológiu, kultúru a politiku.

A už teraz vidíme, že chaotická, bolestivá, sociálne rozdeľujúca politika Spojených štátov vykazuje príznaky tohto všetkého. Polovica občanov chce ísť s Ukrajinou proti Rusku a druhá polovica chce ísť inou cestou. A ak bude Trump opäť zvolený za prezidenta, môže sa vydať druhou cestou. A uvidíte veľmi odlišné rozdelenie krajín po celom svete.

Štáty sú teda znepokojené. Myslím všetky štáty. Najmä tí, ktorí hovoria: „Nebojíme sa.“ Tie sa obávajú najviac. Obávajú sa, k čomu všetky tieto zmeny povedú, čo bude s Francúzskom, Nemeckom.

V Spojenom kráľovstve, Francúzsku, Nemecku a Taliansku existuje intenzívna konkurencia, pretože rôzne priemyselné odvetvia majú veľmi odlišné záujmy. Jedno odvetvie chce byť bližšie k Číne a chce, aby veci fungovali týmto spôsobom. Druhý má blízko k Spojeným štátom a chce tento vzťah udržiavať.

Ukazuje sa, že dve rôzne priemyselné odvetvia v rámci Talianska, Francúzska alebo Nemecka sa pohybujú opačným smerom. A politika krajiny bude závisieť od toho, ktorá skupina priemyselných odvetví sa ukáže byť silnejšia. Obaja predstavitelia bojujúcich odvetví oslovia ľudí a ponúknu im obraz sveta, o ktorom dúfajú, že získa podporu pre svoje ciele. Ale nepovedia: „To mi pomôže zvýšiť zisky,“ pretože to masy nezaujíma. Takže si budú musieť vymyslieť iný príbeh. Napríklad: „Ak to urobíme, nebudeme mať všetkých týchto imigrantov, alebo nebudeme mať vojnu s takou a takou krajinou, alebo bude pre nás jednoduchšie získať pôžičky na rozvoj v našej krajine…“ a tak ďalej.

To znamená, že vzniknú spory o tom, ktorou cestou sa vydať v novom rozdelenom svete, no budú sa maskovať ako niečo iné.

Richard D. Wolff je emeritným profesorom ekonómie na University of Massachusetts Amherst a hosťujúcim profesorom v postgraduálnom programe medzinárodných záležitostí New School.

Zdroj: sk.news-front.su / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d