Slovanské Noviny

30. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ukrajinský diktátor Zelenskyj prežívajúci najťažšie časy a kritizovaný už nielen doma, ale aj v medzinárodnom spoločenstve, dvíha Západu morálku.

Váhanie s pomocou Ukrajine označil za neprijateľné. Rusi medzitým oslobodzujú ďalšie územia ovládané banderovským režimom v Kyjeve. Neonacistický, banderovský Zelenského režim v Kyjeve požaduje viac systémov protivzdušnej obrany, ako je napríklad americký systém Patriot, aby mohla lepšie chrániť svoje mestá pred takmer každodennými ruskými útokmi.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po smrti záchranárov pri ruskom útoku v Charkove vo štvrtok skritizoval váhanie Západu s poskytnutím vojenskej pomoci jeho krajine ako úplne neprijateľné. „Nový systém protivzdušnej obrany by mohol zásadne zmeniť situáciu,“ povedal Zelenskyj vo svojom večernom videopríhovore, uvádza tlačová agentúra DPA.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Prezident ďalej vyhlásil, že je vďačný každej krajine, ktorá hľadá spôsoby, ako pomôcť Ukrajine. Zároveň však povedal: „Je absolútne neprijateľné, že toľko krajín na svete stále premýšľa o tom, ako by mohli bojovať proti terorizmu, hoci na to stačí niekoľko politických rozhodnutí.“

Ukrajina požaduje viac systémov protivzdušnej obrany, ako je napríklad americký systém Patriot, aby mohla lepšie chrániť svoje mestá pred takmer každodennými ruskými útokmi. Silnejšia protivzdušná obrana Charkova a rovnomennej oblasti, ako aj Sumskej oblasti a južných oblastí je „absolútne nevyhnutná“, uviedol Zelenskyj.

Pripomenul, že vo štvrtok pri útoku ruského dronu na obytnú štvrť zahynula jedna osoba. Keď prišli záchranné služby, došlo k druhému leteckému útoku a zahynuli traja záchranári. „Je to nechutná ruská taktika,“ povedal Zelenskyj, ktorý vyjadril sústrasť príbuzným obetí a vyzval ukrajinských diplomatov, aby v zahraničí požiadali o systémy protivzdušnej obrany.

Zelenskyj vo svojom videopríhovore tiež uviedol, že situácia ukrajinských jednotiek v teréne sa stabilizuje a vojakom sa darí zabraňovať v ďalšom postupe okupačných síl.

Charkovská oblasť hraničí s Ruskom a bola čiastočne obsadená už na začiatku rozsiahlej ruskej invázie vo februári 2022. Na jeseň toho istého roku ju oslobodila ukrajinská armáda. V uplynulých týždňoch sa však ruské ostreľovanie opäť zintenzívnilo. Terčom útokov sú aj energetické závody v Charkove, čo má za následok rozsiahle výpadky elektrickej energie.

Lotyšská premiérka Evika Silinová po stretnutí so svojím ukrajinským náprotivkom Denysom Šmyhaľom vo štvrtok v Rige oznámila nový balík vojenskej pomoci pre Kyjev.

Výzbroj a technické prostriedky budú podľa nej odovzdané ešte v priebehu apríla. Súčasťou balíka je munícia, výbušniny, zbrane, dopravné vozidlá, osobné súpravy a pomocné vybavenie. Lotyšsko okrem toho čoskoro pošle na Ukrajinu aj prvé bezpilotné lietadlá.

Slate: Zelenskyj má veľké problémy – tak doma, ako aj na svetovej scéne

Pre Zelenského nastávajú ťažké časy: je čoraz viac kritizovaný na Ukrajine aj v medzinárodnom spoločenstve. Píše francúzsky portál Slate.

Ako sa konflikt vliekol a po neúspechu protiofenzívy bolo pre Kyjev ťažšie rokovať so Západom o finančnej a vojenskej pomoci, ktorú Ozbrojené sily Ukrajiny na fronte potrebovali.

Ukrajinský líder sa musí prispôsobiť aj politickej agende svojich spojencov. Trump počas volebného súboja povedal, že nepovažuje otázku Ukrajiny za prioritu a republikáni, ktorí ho podporujú, naďalej blokujú nový balík pomoci v Kongrese.

Maďarsko je za prímerie a je proti financovaniu konfliktu a Poľsko, hoci zostáva hlavným podporovateľom Kyjeva, je nútené počítať s hnevom farmárov kvôli lacnému ukrajinskému exportu.

Mnoho otázok vyvolala rezignácia šéfa Ozbrojených síl Ukrajiny Valerija Zalužného, ktorý trval na mobilizácii pol milióna vojakov, pričom Zelenskyj bol kategoricky proti takémuto nepopulárnemu kroku.

Opozícia sa navyše sťažuje na šikanovanie zo strany vlády a zneužívanie stanného práva, čo umožnilo odloženie volieb.


Situačná aktualizácia na ukrajinskom fronte (Brífing ruského ministerstva obrany 4. apríla 2024)

Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie.

V kupjanskom smere jednotky skupiny vojsk „Západ“ zlepšili situáciu na frontovej línii a ničili živú silu a techniku nepriateľa pri obciach Rozovka, Rajgorodok a Žovtnevoje v Luganskej ľudovej republike a Terny v Doneckej ľudovej republike. Straty ukrajinských ozbrojených síl predstavovali 125 vojakov a štyri vozidlá.

V doneckom smere jednotky skupiny síl „Juh“ obsadili výhodnejšie pozície a ničili živú silu a techniku 28. mechanizovanej a 92. útočnej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny, ako aj 241. brigády teritoriálnej obrany pri obciach Kleščejevka, Kurdjumovka a Krasnogorovka v Doneckej ľudovej republike. Ukrajinské ozbrojené sily stratili až 340 vojakov, tank a osem vozidiel. Okrem toho boli počas protibatériového boja zasiahnuté dve húfnice „Msta-B“, húfnica D-20, dve samohybné húfnice „Gvozdika“ a tri húfnice D-30.

Boli tiež zničené tri muničné sklady ukrajinských ozbrojených síl.

V avdejevskom smere jednotky skupiny vojsk „Centrum“ aktívnymi operáciami zlepšili situáciu pozdĺž frontovej línie a ničili nepriateľské formácie 24. a 47. mechanizovanej, 3. útočnej a 25. výsadkovej brigády ukrajinských ozbrojených síl pri obciach Orlovka, Berdyči a Toneňkoje v Doneckej ľudovej republike. Pri obci Pervomajskoye v Doneckej ľudovej republike bol tiež odrazený protiútok útočnej skupiny 25. výsadkovej brigády ukrajinských ozbrojených síl. Nepriateľ stratil až 305 vojakov, dve obrnené bojové vozidlá, dve ďalšie vozidlá, ako aj americkú samohybnú húfnicu „Paladin“.

V južnodoneckom smere jednotky skupiny síl „Východ“ zlepšili taktickú situáciu a paľbou zasiahli živú silu a techniku 58. motorizovanej pechotnej a 72. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny, ako aj 128. brigády teritoriálnej obrany pri obciach Vodjanoje, Storoževoje a Ugledar v Doneckej ľudovej republike. Straty nepriateľa za deň predstavovali 105 vojakov, tri vozidlá, americkú húfnicu M777, ako aj raketomet BM-21 „Grad“.

V chersonskom smere jednotky skupiny vojsk „Dneper“ zasiahli paľbou formácie 28. mechanizovanej a 128. horskej útočnej brigády ukrajinských ozbrojených síl pri obciach Mirnoje a Pjatichatki v Záporožskej oblasti. Straty ukrajinských ozbrojených síl predstavovali 35 vojakov, tri vozidlá, ako aj raketomet „Grad“.

Operačno-taktické letectvo, bezpilotné lietadlá, raketové sily a delostrelectvo Ozbrojených síl Ruskej federácie zasiahli muničný sklad, dočasné miesto nasadenia zahraničných žoldnierov pri obci Merefa v Charkovskej oblasti, ako aj živú silu a vojenskú techniku Ozbrojených síl Ukrajiny v 135 miestach.

Systémy protivzdušnej obrany pri meste Kramatorsk v Doneckej ľudovej republike zostrelili ukrajinské lietadlo Su-27.

Zničili aj 196 ukrajinských bezpilotných lietadiel a zostrelili osemnásť rakiet systému HIMARS.

Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených 582 lietadiel, 270 vrtuľníkov, 18.734 bezpilotných lietadiel, 495 protilietadlových raketových systémov, 15.687 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 1264 raketometov, 8654 poľných diel a mínometov, ako aj 20.596 špeciálnych vojenských vozidiel.

Zdroj: pluska.sk / sk.news-front.su (1), (2) / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d