Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Do určitej miery je Bachmut dôležitý [pre Ukrajinu], pretože je veľmi dôležitý pre Rusov,“ povedal vysokopostavený americký predstaviteľ s tým, že kontrola Bachmutu by nemala veľký vplyv na konflikt a neohrozila by obranné ani útočné kapacity Ukrajiny vo východnom Donbase.

Ozbrojené sily Ukrajiny sú v Charkove a na Donbase blízko porážke

Úradník dodal: „Bakhmut nezmení priebeh vojny.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Domnievam sa, že vysoký predstaviteľ USA sa veľmi mýli.

Soledar a Bachmut vyčerpali ukrajinskú armádu. To je fakt. Pozrite sa na šialený počet ukrajinských jednotiek rozmiestnených na tomto 50-kilometrovom úseku frontu.

V tejto oblasti som napočítal ekvivalent asi 27 brigádnych formácií. Bežná veľkosť brigády je približne 3 000 až 4 000 mužov so stovkami vozidiel všetkých druhov. Ak by boli všetky brigády plne obsadené, počet vojakov by bol 97500.

V nedávnom rozhovore ukrajinský vojenský veliteľ Zalužnyj uviedol, že jeho armáda má 200 000 mužov vycvičených v boji a ďalších 500 000 plní iné úlohy alebo je v procese výcviku. Sily v Bachmutskej oblasti tvoria 50 percent ukrajinských síl pripravených na boj.

Na zásobovanie Bachmutu stiahol Zalužnyj jednotky z iných frontov, ako sú Kreminna a Svatovo, ktoré sa nachádzajú severnejšie v Luhanskej oblasti. Tým sa znížila akákoľvek šanca ukrajinských síl v týchto oblastiach na postup.

Takmer všetky správy z Ukrajiny ignorujú obrovské škody, ktoré denne spôsobuje ruské delostrelectvo.

Ukrajina má málo delostrelectva, aby na to mohla reagovať, a to, čo má, sa každým dňom rozplýva.

Pred niekoľkými týždňami ruská armáda spustila systematickú protitankovú kampaň, ktorá odvtedy dosiahla veľký úspech.

Typickým západným spôsobom detekcie nepriateľských delostreleckých jednotiek je radar. Meria sa trajektória strely a vypočítavajú sa súradnice jej zdroja, čo umožňuje reakciu vlastného delostrelectva. Samotný protiletecký radar však závisí od žiarenia. Vďaka tomu je ľahko zistiteľný a zraniteľný voči raketám.

V posledných mesiacoch Rusko nasadilo veľmi odlišný systém na detekciu delostrelectva s pomerne ironickým názvom Penicilín. Penicilín alebo Penicilín 1B75 je akusticko-tepelný delostrelecko-rozviedny systém vyvinutý spoločnosťou Ruselectronics pre ruské ozbrojené sily. Systém je navrhnutý tak, aby pomocou seizmických a akustických senzorov bez vysielania rádiových vĺn zisťoval a lokalizoval nepriateľské delostrelectvo, mínomety, protilietadlové raketomety, pozície protilietadlových zbraní alebo taktické rakety.

Na vzdialenosť 25 km (16 míľ; 13 námorných míľ) odhalí nepriateľskú paľbu do 5 sekúnd. Penicilín ukončil skúšky v decembri 2018 a do bojovej služby vstúpi v roku 2020.

Penicilín je namontovaný na podvozku Kamaz-6350 8×8 a pozostáva zo súpravy senzorov 1B75 namontovanej na teleskopickom výložníku pre infračervené a viditeľné spektrum, ako aj z niekoľkých seizmických a akustických prijímačov namontovaných na zemi ako súčasť súpravy senzorov 1B76.

Má účinný komunikačný dosah s inými vojenskými prostriedkami až do 40 kilometrov (25 míľ) a je schopný pracovať aj v plne automatickom režime bez posádky. Jediný systém by mohol kryť celú divíziu pred nepriateľskou paľbou. Koordinuje a koriguje aj priateľskú delostreleckú paľbu.

Systém Penicilín sa môže ukryť v lese a držať teleskopický výložník, aby mohol sledovať a počúvať bojisko. Keďže nevyžaruje, nepriateľ ho nemôže dobre odhaliť.

Systém lokalizuje ukrajinské zbrane počas streľby. Následne sú zničené okamžitou a presnou paľbou.

Ukrajinská protilietadlová paľba proti ruskému delostrelectvu už nie je možná, pretože potrebné detekčné prostriedky boli zničené a ukrajinská protilietadlová paľba je zostreľovaná ruskou protivzdušnou obranou.

Táto ruská protitanková kampaň trvá už niekoľko týždňov. Vyradila väčšinu ukrajinských spôsobilostí dlhého dosahu. Ruské delostrelectvo medzitým naďalej ostreľuje ukrajinské sily, ktoré držia frontovú líniu. Až keď budú všetky časti ukrajinských zákopov zasiahnuté silnou paľbou, ruská pechota sa pohne vpred a vyčistí zvyšky.

Táto forma boja má za následok obrovské straty na ukrajinskej strane, zatiaľ čo ruské jednotky utrpia minimálne straty.

Dá sa povedať, že Ukrajina teraz prišla o nominálne vybavenie dvoch veľkých armád.

Na začiatku vojny mala ukrajinská armáda údajne približne 2 500 tankov, 1 500 obrnených vozidiel a 3 500 veľkých delostreleckých systémov. Je otázne, či viac ako polovica z nich bola v použiteľnom stave, ale možno boli opravené tak, aby sa dali používať.

Ruská armáda tvrdí, že väčšina z nich bola zničená:

Počas špeciálnej vojenskej operácie bolo zničených 7 549 tankov a iných bojových obrnených vozidiel, 984 bojových vozidiel vybavených raketami MLRS, 3 853 poľných delostreleckých kanónov a mínometov a 8 081 kusov špeciálnej vojenskej techniky.

V rozhovore pre The Economist generál Zalužnyj vyzval, aby mu bola okamžite pridelená tretia armáda:

„Viem, že tohto nepriateľa môžem poraziť,“ povedal. „Ale potrebujem zdroje. Potrebujem 300 tankov, 600-700 bojových vozidiel pechoty a 500 húfnic.“

Ako sucho poznamenal novinár The Economist:

„Dodatočný arzenál, o ktorý sa usiluje, prevyšuje celkové obrnené sily väčšiny európskych armád.“

AUTOR: Bruno Bertez

ZDROJ

Překlad: Boris Mesár, cz24.news

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d