Slovanské Noviny

29. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Ak si myslíte, že vaše sociálne médiá sú upravované a blokované, aby ste mohli vyjadriť svoj názor, je to tak. Ak si myslíte, že sa vás vláda snaží prinútiť premýšľať určitým spôsobom, je to tak. Už sa to nemôže skrývať za falošné obvinenia z konšpiračných teórií.

Americký odvolací súd pre 5. obvod rozhodol, že Bidenov Biely dom a FBI porušili Prvý dodatok tým, že nesprávne riadili rozhodnutia spoločností sociálnych médií o odstránení alebo potlačení príspevkov o Covide a volebných témach.

Rozhodnutie je krokom k tomu, aby sa sociálne médiá dostali pod záštitu prvého dodatku a ukončili proxy cenzúru a rozpútali veľkú bitku Najvyššieho súdu o cenzúru slobody prejavu, ako to požadovala Bidenova administratíva.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Konkrétne odvolací sudcovia napísali

Biely dom, CDC, FBI a niekoľko ďalších agentúr naliehali na platformy, aby zo svojich stránok odstránili nevhodný obsah a účty. A platformy zdanlivo vyhoveli. Poskytli úradníkom prístup k zrýchlenému systému nahlasovania, znížili alebo odstránili označené príspevky a deplatformovali používateľov. Platformy tiež zmenili svoje interné zásady, aby zachytávali viac označeného obsahu a úradníkom posielali stabilné správy o svojich moderátorských aktivitách. Pokračovalo to počas pandémie COVID-19, kongresových volieb v roku 2022 a pokračuje dodnes.

Sudcovia napísali o Bielom dome

„donútil platformy, aby prijímali rozhodnutia o moderovaní prostredníctvom zastrašujúcich správ a hrozieb nepriaznivých následkov.“ Zistili tiež, že Biely dom „významne povzbudil rozhodnutia platforiem ovládaním ich rozhodovacích procesov, a to všetko v rozpore s prvým dodatkom“.

V rozhodnutí sa zistilo, že hoci platformy potláčali prejav, boli to vládni úradníci, ktorí „donútili, vyhrážali sa a tlačili na platformy sociálnych médií, aby cenzurovali“ prostredníctvom súkromnej komunikácie a právnych hrozieb“, tj cenzúrou v zastúpení.

Rozhodnutie odvolacieho súdu obsahuje e-maily od predstaviteľov Bieleho domu, ktoré poukazujú na tlak na spoločnosti sociálnych médií, aby riešili „dezinformácie“. Veci dosiahli bod varu v júli 2021, keď prezident Biden obvinil Facebook zo „zabíjania ľudí“.

V jednom e-maile predstaviteľ Bieleho domu povedal platforme, aby stiahla príspevok „ASAP“, a inštruoval ju, aby „sledovala tweety, ktoré patria do rovnakého žánru“. V inom úradník povedal platforme, aby „okamžite odstránila [účet]“ – nemohol „zdôrazniť mieru, do akej je to potrebné okamžite vyriešiť“. V rozhodnutí sa uvádza:

Úradníci Bieleho domu nielen označili obsah; začali monitorovať aj moderátorské aktivity platforiem. V tomto duchu úradníci žiadali a dostávali časté aktualizácie z platforiem. Tieto aktualizácie však odhalili, že zásady platforiem neboli jasné a nie vždy viedli k zníženiu úrovne obsahu. Takže, Biely dom stlačil platformy. Napríklad jeden úradník požadoval viac podrobností o interných pravidlách Facebooku najmenej dvanásťkrát.

Platformy sa nebránili

Ako napísali sudcovia, platformy od začiatku spolupracovali s Bielym domom. Jedna spoločnosť sprístupnila zamestnanca „pravidelne“ a ďalšia poskytla úradníkom prístup k špeciálnym nástrojom, ako je „Portál podpory partnerov“, aby sa „zaistilo“, že ich požiadavky budú „automaticky uprednostňované“.

Akonáhle predstavitelia Bieleho domu začali od platforiem požadovať viac, zintenzívnili svoje úsilie upokojiť úradníkov namiesto toho, aby ich zatlačili späť. Keď došlo k zmätku, platformy volali, aby „vyjasnili“ akékoľvek „nedorozumenia“ a poskytli údaje s podrobnosťami o svojich moderátorských aktivitách.

Stretli sa s úradníkmi, „spolupracovali“ s nimi a ubezpečili ich, že sa aktívne snažia „odstrániť najškodlivejšie zavádzajúce informácie COVID-19“. Keď Facebook neodstránil „populárny príspevok“ [nemenovaného] prominentného odborníka, úradník Bieleho domu sa spýtal, načo je dobrý systém podávania správ, a podpísal „keď sme naposledy tancovali, skončilo to vzburou“.

V inom príklade jeden úradník poslal Facebooku e-mailom dokument, v ktorom odporúčal zmeny interných zásad platformy, vrátane jej systémov deplatformovania a downgradovania. V ďalšom príklade jedna platforma odoslala po stretnutí zoznam „záväzkov“ vrátane zmeny politiky „zameranej na zníženie virality“ antivakcinačného obsahu, aj keď „neobsahuje použiteľné dezinformácie“.

Pri inej príležitosti jedna platforma uviedla „aktualizácie pravidiel… týkajúce sa opakovaných dezinformácií“ po stretnutí s kanceláriou generálneho chirurga a podpísala „[myslíme], že v spolupráci s vami a vašimi tímami môžeme urobiť oveľa viac, aby sme podporili správanie.“ Platformy si vyžiadali cenzúru v každom citovanom prípade a „chceli rozšíriť akékoľvek posolstvo, ktoré chcete, aby sme projektovali“. Niekedy sudcovia písali,

V eskalácii platformy začali odstraňovať obsah a deplatformovať používateľov vo väčšej miere. Napríklad „Facebook začal odstraňovať informácie zverejnené „desinfo tuctom“ – skupinou ovplyvňovateľov, ktorých Biely dom označil za problémových, a to aj napriek predchádzajúcim vyhláseniam, že títo používatelia neporušujú ich zásady. Vo všeobecnosti sa platformy v minulosti odvrátili od deplatformovania používateľov, ale to sa zmenilo.

Facebook tiež sťažil vyhľadávanie ďalších stránok, ktoré „ešte nesplnili svoje limity na odstránenie“ na našej platforme, a prisľúbil, že pošle aktualizácie a podnikne ďalšie kroky. O mesiac neskôr boli členovia dezinformačného tuctu deplatformovaní na niekoľkých miestach.“ Ako obeť týchto činov bol konkrétne spomenutý Gateway Pundit.

Sudcovia sa zamerali aj na interakciu FBI s platformami sociálnych médií v období pred voľbami v roku 2020, čo zahŕňalo pravidelné stretnutia s technologickými spoločnosťami. Sudcovia napísali, že aktivity FBI sa „neobmedzili len na čisto zahraničné hrozby“, pričom citovali prípady, keď sa orgány činné v trestnom konaní zamerali na príspevky pochádzajúce zo Spojených štátov.

Sudcovia vo svojich rozhodnutiach uviedli, že platformy zmenili svoje zásady na základe brífingov FBI, pričom citovali aktualizácie svojich podmienok služby o zaobchádzaní s napadnutými materiálmi po varovaní pred štátom sponzorovanými operáciami „hack and dump“. Ten bol pôvodne použitý ako odôvodnenie Twitterom (teraz X) pri zaraďovaní článkov o notebooku Hunter Biden na čiernu listinu, čo naznačuje, že jeho obsah bol získaný hackerstvom a/alebo bol obsah vytvorený ako dezinformácia Rusmi.

Súčasné rozhodnutie odvolacieho súdu nasleduje po júlovom súdnom príkaze v reakcii na žalobu, ktorú podal generálny prokurátor v Louisiane a Missouri. Tvrdili, že vládni predstavitelia zašli priďaleko vo svojom úsilí požadovať, aby spoločnosti sociálnych médií adresovali príspevky, o ktorých sa obávali, že by mohli prispieť k váhavosti s očkovaním počas pandémie.

Generálni prokurátori obvinili Bidenovu administratívu, že umožnila „rozľahlému federálnemu „podniku cenzúry“ povzbudiť technologických gigantov, aby odstránili politicky nepriaznivé názory a rečníkov. Generálni prokurátori vo svojich spisoch tvrdili, že činy predstavujú „najzávažnejšie porušenie prvého dodatku v histórii Spojených štátov amerických“. Sudca napísal generálnym prokurátorom:

“Priniesli dôkazy o masívnom úsilí obžalovaných, od Bieleho domu až po federálne agentúry, potlačiť prejavy založené na ich obsahu.” Súdny príkaz sa začína neironickým citovaním slávneho citátu „Možno nesúhlasím s tým, čo hovoríte, ale do smrti by som bránil vaše právo to povedať.“

Odpoveďou na toto všetko z júlového súdneho príkazu bolo vytvorenie steny medzi sociálnymi médiami a štátom. To sa dotklo širokého spektra vládnych rezortov a agentúr a vládnym úradníkom uložilo desať konkrétnych zákazov.

Najnovšie rozhodnutie odvolacieho súdu vyradilo deväť z nich a upravilo 10. tak, aby sa znovu pripojilo k vláde, aby sa snažila „donútiť alebo výrazne povzbudiť spoločnosti sociálnych médií, aby odstraňovali, odstraňovali, potláčali alebo obmedzovali, a to aj prostredníctvom zmeny svojich algoritmov, uverejnené sociálne médiá. mediálny obsah obsahujúci chránenú slobodu prejavu“. To bude pravdepodobne testované na Najvyššom súde.

V časoch, keď boli veľmi potrebné nezaujaté informácie – napríklad o vakcínach – vláda Spojených štátov brutálne porušila Prvý dodatok, aby tlačila na spoločnosti sociálnych médií, aby rozšírili určité názory a odstránili iné.

Táto cenzúra na žiadosť Bieleho domu sa zamerala na široké myšlienky („anti-vax“) aj na jednotlivých amerických občanov. Ukazuje, ako administratíva vykonala koniec prvého dodatku s použitím spoločností sociálnych médií ako zástupcov. Urobila to Bidenova administratíva, aby politicky priviedla Američanov k svojmu názoru. Jeho cieľom nebolo nič iné, ako zatvoriť trh s myšlienkami, ktoré sú v demokracii tak potrebné.

Peter Van Buren

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d