Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom


Najdôležitejšou súčasťou stravy bola kaša (nie však naše biele krupice s maslom a kakaom). Zrno zrno, buď celé alebo rozdrvené, necháme napuchnúť vo vode a uvarené. Z menšej časti drvených zrniek sa piekli palacinky na ohni. Kaše a palacinky boli čerstvé, ale mohli sa aj dlho skladovať a jesť studené, napríklad na poľovníckej či vojnovej ceste. Radi ich varili v mlieku a ochutili s maslom, medom, sušeným a čerstvým ovocím. Sladká kaša je zachovaná ako slávnostné jedlo v stredoveku až hlboko do 17. storočia. V Rusku sa stále varí slaná kaša ako príloha k mäsu a rybám, namiesto obilia sa používa len pohánka. Slovanská kaša varená prevažne z prosa, jačmeňa, menej pšenice a ovsa. Ovos, toto bola typická potravina starovekých Nemcov (podľa správ Rimanov strava nezvyčajná a nie vhodná pre ľudí).



Mimo kaše, bol chlieb hlavným pokrmom pšeničný a ražný. Chlebík bol kvasený a vyzeral ako dnešný celý pšeničný chlieb. Drevený kus, v ktorom sa chlieb miešal, nebol umytý a zvyšky z minulého pečenia ostali na stenách. Pred novým pečením sa oškriabali, vyliali vodu a kváskový bol hotový. Chlebík bol tmavý alebo biely – bol na slávnostné príležitosti a neskôr aj do kostola ako hosť. Časť obilia bola zberaná nezrelá a zjedená surová, alebo pražená – pražené nedozreté zrná boli s nej najlepšia kaša.

Med, sušené drvené ovocie (hlavne hrušky), ale aj jahody, maliny, čučoriedky, čierne. Pečivo sa posypalo a plnilo makom, tvarohom – ale len pri tých najslávnostnejších príležitostiach.

Jedli aj veľa strukovín – hrášok, šošovica a fazuľa. Kapusta a uhorky naložené a kvasené. Často ak jedlo bola repa. Na jedálenskom stole však neboli len národné jedlá – naši predkovia radi jedli lebeda, merlík, žihľavu, púpavu, šťavu, cibuľu rastlín a cibuľu, cesnak a iné – najmä na jar, keď telo utrpelo nedostatok vitamínu C po dlhej zime. Populárna bola kyslá chuť, zaručená kyslým mliekom, octom a bylinkami. Samozrejme, toto všetko bolo robené do polievok. Ľudia používali aj rastlinné oleje – z ľanu, maku, repky a lieskových orechov.

Na stoloch obyčajných ľudí bolo málo mäsa. Mäso bolo súčasťou základného jedla, hlavne hovädzie a bravčové mäso. Na nekonečných rovinách Ukrajiny jedli Slovania kone, ktoré chovali ako na jazdenie, tak aj na mäso. Češi a Polabští Slovania sa preslávili aj chovom koní. V južanských Slovanoch bolo veľa baranieho jedla, rovnako ako Bulhari. Lebo prasce sa voľne túlajú po dedine a pri lese kde sa kŕmia, nekrmovali, hoci sú správy o tom, že boli niekedy vykrmované takým spôsobom, že ani nemohli stáť. Takže mäso bolo prevažne chudé, peklo horí, v popole alebo vo varení. Samozrejme aj sušené a údené. Naši predkovia jedli zviera prakticky celé, jedli črevá, dreň z kostí, praženú kožu, šľachy, chrupavky… Členovia aristokracie sa spočiatku nelíšili tým, že jedli viac mäsa, ale radšej jedli lepšie mäso, kvalitnými úpravami a samozrejme veľa zveriny a aj vajíčka a hydina.

Okrem mäsa sme jedli mliečne výrobky – tvaroh a syr z kravského mlieka, v hornatých oblastiach z oviec ale aj kozieho. Tvaroh sa jedol s cibuľou a rascou a bolo to bežné jedlo ľudí – olomoucký biskup Jan pri konzumácii tohto jedla chytil pražský Jaromír a on ho na mieste bil, aby si pamätal, že by mal jesť ako biskupovi vyhovuje a nie tak špinavé.

Korenila chrenom, horčicou, cesnakom, soľou a od 13. storočia aj šafranom, ktorého popularita bola včas nesmierna. Ako prísady a hlavné jedlo sa jedli rôzne druhy húb.

Samozrejme voda pila – voda tečúca z potokov a riek bola obzvlášť cenená, zatiaľ čo studňa bola považovaná za bezchybnú až do hlbokého stredoveku…
Sláva Rodu.

voľný preklad bez korekcie

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

zdroj: z útrob internetu a múdrosť našich predkov

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d