Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Slovanský dom bol živý a starostlivosť oň sa neobmedzovala len na jednoduché upratovanie. Každý vedel, že dom má svoje vlastné magické miesta.

Prah v dome

Cez prah vstúpte do domu. Predkovia pochopili, že to nie je len hranica medzi slovanským domom a ulicou, ale aj medzi vonkajším priestorom a vnútorným priestorom, v ktorom rodina sídli. Preto sa cez prah chodilo tak, aby ľudia, ktorí ho prekračujú, zakopli a nechali všetko zlé mimo domu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Smetie sa nikdy nezametalo cez prah, aby nezmietli niekoho z rodiny. Nemôžete cez neho prejsť s jednou nohou obutou a druhou naboso – inak sa neoženíte. Taktiež sa cez prah nepodávali žiadne veci a nebola podaná žiadna ruka. Niektoré z týchto znamení si pamätáme aj dnes.

Bohyňa v dome

Tradične bola bohyňa  oltár) umiestnená diagonálne od kachlí. Boli tam obrazy bohov, modly… napríklad aj stôl, pri ktorom sa rodina schádzala a jedla, viedli sa dôležité diskusie. Pred bohmi sa nič neskrývalo, ale naopak, usilovali sa pred nimi robiť dôležité rozhodnutia. Všetko, čo bolo ponúknuté Bohom a ležalo pred nimi, sa považovalo za posvätné, v kontakte so svetom.

Magické predmety pre domácnosť : nádoba na miesenie cesta na chlieb, truhlica, uteráky, posteľ, kolíska, lyžice, metla, ihly a mnohé iné.

Pec v dome

Pec je najposvätnejším miestom v slovanskom dome. Kachle boli dlho uctievané, pretože poskytovali teplo aj príležitosť na varenie a pečenie chleba, a čo je najdôležitejšie, žil v ňom oheň, ochranca a strážca rodiny. Pec bola udržiavaná v čistote, dievčatá ju maľovali kvetmi. Na Ukrajine pri sporáku, ako aj pri žene, dieťati či obrazoch nebolo možné ohovárať. Už len podľa toho si možno predstaviť, o koľko čistejšie a svetlejšie bolo to prastaré slovanské sídlo predkov ako naše byty. 

O tom, že varenie je skutočný magický úkon, vedeli aj zodpovedné ženy, pretože žena do jedla pridáva nielen soľ, zeleninu, korenie, ale aj svoje mentálne obrazy a pocity. Preto, keď sa jedlo v rúre pripravovalo, všetci členovia rodiny mali zakázané kričať a hlasno búchať dverami. A keď piekli chlieb, vo všeobecnosti boli dvere zamknuté, aby nikto cudzí nevstúpil (verilo sa, že to pritiahne chudobu do domu).

Stôl v dome

Stôl v dome bol oddávna akýmsi oltárom. Prvá vec, ktorá bola prinesená do nového slovanského domu, bol prestretý stôl s chlebom. Cez stôl podala mladá žena ženíchovi vreckovku, čím dala najavo svoj súhlas. A čo je najdôležitejšie, rodina jedla pri stole a jedlo je skutočným obradom jednoty, mieru a priateľstva.

Posteľ v dome

Veľmi dôležitým kusom nábytku bola samozrejme posteľ. Bola umiestnená na dobrom mieste. Takéto zóny boli určené pomocou mačky: tam, kde sedí, tam nemôže byť umiestnená posteľ. Tiež nemôžete spať s nohami pri dverách a je veľmi dôležité, aby ste náhodou nepoložili nohy k Bohom, čo sa stalo prekliatím a bohovia prestali podporovať a prijímať žiadosti.

Kolíska v dome

Pre dievčatá bola kolíska vyrobená zo ženského stromu a pre chlapcov z mužského stromu. Zavesili ju na miesto, kde dieťa mohlo vidieť úsvit. Ak rodičia chceli, aby dieťa prejavilo určité schopnosti, do kolísky sa vložili vhodné predmety, amulety.

V žiadnom prípade by ste nemali hojdať prázdnu kolísku. Predpokladá sa, že to môže veľmi poškodiť dieťa. Ak mladá žena, ktorá ešte nemá deti, zatrasie kolískou, znamená to, že čoskoro bude mať dieťa.

Lyžica v dome

S lyžičkami sa spája veľa povier. Medzi ľuďmi boli bežné amulety pre prosperitu vo forme lyžičiek, ktoré často dostávali novomanželia. Verilo sa, že nemôžete jesť spolu s jednou lyžicou, inak sa môžete hádať. Ak sa lyžičky večer neodstránia a povaľujú sa po dome, budete nepokojne spať kvôli prejavom nespokojnosti. Po západe slnka neumývajte riad (a tiež nevynášajte smeti). Tiež nemôžete klopať lyžicami, inak dôjde v dome k hádke.

Metla v dome

Za magický predmet sa považuje aj metla. Čím čistejší je slovanský dom, tým jasnejšie energie v ňom prebývajú. A s metlou, ako nástrojom na čistenie nečistôt, sa zaobchádzalo veľmi opatrne. Dajú sa do nej zapliesť protidémonické bylinky.

Ihla v dome

Ihly boli kedysi veľmi cenné. Teraz sa dajú lacno kúpiť takmer všade. A predtým sa museli vyrábať ručne (a práca s kovom bola oveľa ťažšia) a stáli viac. Preto boli chránené, snažili sa nezlomiť alebo nestratiť. V piatok a nedeľu sa nič nešilo. Ak ste si požičali ihlu, tak len s niťou.

Nech je vo vašom dome vždy svetlo, láska, prosperita a harmónia a Predkovia radi prídu navštíviť a požehnať celú vašu rodinu pre šťastie.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

možno ste nepostrehli

%d