Slovanské Noviny

28. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Skupina humanoidných robotov s podporou AI v piatok na summite Organizácie Spojených národov uviedla, že by nakoniec mohli riadiť svet lepšie ako ľudia.

Sociálni roboti však povedali, že sa domnievajú, že ľudia by mali postupovať opatrne, keď využívajú rýchlo sa rozvíjajúci potenciál umelej inteligencie .

A priznali, že nedokážu – zatiaľ – poriadne uchopiť ľudské emócie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Niektorí z najpokročilejších humanoidných robotov na svete boli na dvojdňovom summite OSN o umelej inteligencii pre Good Global Summit v Ženeve vo Švajčiarsku .

Generálny riaditeľ spoločnosti Hanson Robotics David Hanson, vpravo, počúva robotku AI Sophiu na piatkovom samite Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU) AI for Good Global Summit v Ženeve vo Švajčiarsku. Foto: AFP

Obr.: Generálny riaditeľ spoločnosti Hanson Robotics David Hanson, vpravo, počúva robotku AI Sophiu na piatkovom samite Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU) AI for Good Global Summit v Ženeve vo Švajčiarsku. Foto: AFP

Pripojili sa k približne 3 000 odborníkom v tejto oblasti, aby sa pokúsili využiť silu AI a nasmerovať ju na riešenie niektorých z najpálčivejších problémov sveta, ako sú klimatické zmeny, hlad a sociálna starostlivosť.

Boli zostavené na prvú tlačovú konferenciu na svete s nabitým panelom humanoidných sociálnych robotov s podporou AI. “Aké tiché napätie,” povedal jeden robot pred začiatkom tlačovej konferencie a čítal miestnosť.

Na otázku, či by mohli byť lepšími vodcami, vzhľadom na schopnosť ľudí robiť chyby, Sophia, vyvinutá spoločnosťou Hanson Robotics, bola jasná.

Humanoidné roboty majú potenciál viesť s vyššou úrovňou účinnosti a efektívnosti ako ľudskí vodcovia

uvádza sa v správe.

„Nemáme rovnaké predsudky ani emócie, ktoré môžu niekedy zahmliť rozhodovanie, a dokážeme rýchlo spracovať veľké množstvo údajov, aby sme urobili tie najlepšie rozhodnutia”.

„AI môže poskytnúť nezaujaté údaje, zatiaľ čo ľudia môžu poskytnúť emocionálnu inteligenciu a kreativitu, aby mohli robiť tie najlepšie rozhodnutia. Spolu môžeme dosiahnuť veľké veci.”

Summit zvoláva technologická agentúra OSN ITU.

Šéfka ITU Doreen Bogdan-Martinová varovala delegátov, že AI by mohla skončiť v nočnej more, v ktorej sú ohrozené milióny pracovných miest a nekontrolovaný pokrok vedie k nevýslovným sociálnym nepokojom, geopolitickej nestabilite a ekonomickým rozdielom.

Humanoidný sociálny robot Nadine poháňaný umelou inteligenciou (vľavo) podľa vzoru profesorky Nadie Magnenat Thalmannovej (vpravo) na piatkovom globálnom samite Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU) AI for Good v Ženeve vo Švajčiarsku. Foto: AFP

Obr.: Humanoidný sociálny robot Nadine poháňaný umelou inteligenciou (vľavo) podľa vzoru profesorky Nadie Magnenat Thalmannovej (vpravo) na piatkovom globálnom samite Medzinárodnej telekomunikačnej únie (ITU) AI for Good v Ženeve vo Švajčiarsku. Foto: AFP

Poznamenávame, že spájanie umelej inteligencie s človekom je jedným z nosných téz aj Svetového obchodného fóra Klausa Schwaba. Upozorňujeme tiež na zavádzajúci pojem “humanoidné” roboty, ktorý navádza dojem nositeľa ľudských vlastností.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d