Slovanské Noviny

26. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Etnografi zaznamenali medzi východnými Slovanmi veľa magických obradov a viery spojených s výstavbou domu.

S vyvolávaním akcií sa začalo už pri výbere miesta pre budúce bývanie. Podľa etnografa V.V. Bogdanov, Bielorusi v polovici 19. storočia. miesto vybrané pre panstvo bolo vysvätené týmto spôsobom: na celé navrhované miesto panstva bolo na zem zakreslené veľké námestie; bola rozdelená na štyri časti krížovou figúrkou. Potom išla hlava rodiny „všetkými štyrmi smermi“ a priniesla štyri kamene zo štyroch polí, ktoré boli položené v strede malých štvorcov. Vďaka tomu sa na mieste budúceho statku objavil ideogram plodnosti, ktorý je známy už od obdobia eneolitu a až po ruské svadobné výšivky na začiatku 20. storočia.

Na stavbu koliby boli v lese vybrané špeciálne stromy, ktoré nepatrili do kategórie „divých“ alebo „stoerov“. S kladením budovy sa malo začať „keď je mesiac v splne“, teda po Novom mesiaci. V rohoch prvej koruny guľatiny boli položené na magický účel: kúsok vlny, hrsť obilia, kadidlo, vosk. Archeologické materiály naznačujú, že hlava koňa bola niekedy položená na rohu domu. Je možné, že tento starodávny zvyk sa spája s ruskou rozprávkou o sedemročnom dievčati, sirote, ktorá sa o radu obrátila k „kobyle na hlavu“. Táto zápletka však mohla vzniknúť aj pod vplyvom viery v magickú moc „kužeľa“ (od slova „con“ – „začiatok“, „základňa“) – posvätný kachľový stĺp, ktorý často dostával tvar hlavy koňa v zhode s menom koňa.

Špeciálne rituálne akcie sprevádzalo spevnenie matice (svolok), na ktorej bol položený strop („stéla“): kabát z ovčej kože vystrúhaný s kožušinou (ozvena medvedieho kultu?) A k nemu bol priviazaný bochník chleba, koláč alebo hrniec kaše. Súčasne boli zo všetkých druhov dobrého želania rozptýlené obilné zrná a chmeľ z hornej koruny zrubu. „Znamienko hromu“ – koleso Jupitera so šiestimi lúčmi bolo často vytesané do matky.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Po dokončení stavby sa konali hody; ak bola búda postavená „čisto“, teda za pomoci príbuzných a susedov, účastníci boli po každej etape výstavby slávnostne kŕmení. Presťahovanie rodiny do novopostavenej chaty bolo sprevádzané obradom prenosu požiaru zo starého obydlia a presídlením sušienok zo starej pece do novej. Brownie bol zavolaný a pozvaný: „Brownie, brownie! Poď so mnou!“ Alebo majiteľ, ktorý stál pri bráne a uklonil sa z troch strán, zvolal: „Otec šotek a matka šotek, otec dvor a matka dvor s celou rodinou, poďme bývať k nám do nášho nového domova!“ Brownie sa niesol v hrnci tepla zo starej pece na lopatke na chlieb.

V dome sa konalo množstvo pohanských slávností, nielen rodinných záležitostí, ako je dohazovanie, svadby, pohreby. Takmer všetky bežné dedinské a spoločné kmeňové ľudnaté „katedrály“ a „udalosti“ sa uskutočňovali dvoma spôsobmi: časť obradu sa vykonávala na námestiach, vo svätyniach a svätyniach a niektoré – každá rodina vo svojom vlastnom kaštieli, pri svojej peci, na svojej vlastnej poschodovej posteli …

Novoročné veštenie a kúzla budúcej úrody, koledy a štedrosť, maškarády, medvedie ľalie, palacinkové hody s palacinkami, rituály spojené s prvou pastvou pre dobytok, spomienka na mŕtvych predkov, oslava úrody a oveľa viac – všetko sa začalo v každej rodine, v dome, kde hlava rodiny (vo svadobnej terminológii „princ“) slúžil ako kňaz a dozeral na celý slávnostný obrad.

Druhou etapou po domácich rituáloch bolo premiestnenie slávností von na miesta všeobecného „svetského zhromaždenia“; dom zostal miestom, kde sa každý pohanský/paganský obrad začínal a končil, bez ohľadu na to, v akom rozsahu predpokladal v okamihu svojho vyvrcholenia. Nie nadarmo získala fráza „domov“ stabilný sociálny význam. Stredovekí heretici-strigolniki, ktorí odmietli monopol cirkvi na kultovú činnosť, sa opierali o starodávnu a stabilnú slovanskú tradíciu a tvrdili, že „môj dom je môj chrám“.

zdroj: z útrob internetu a múdrosť našich predkov

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d