Slovanské Noviny

9. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pre Rusko by bolo „prospešné“ zúčastniť sa na kompenzačnom mechanizme, na ktorom Kyjev a Západ pracujú, vyhlásila námestníčka ukrajinského ministra spravodlivosti Irina Mudra.

Moskva predtým označila ustanovenia rezolúcie Valného zhromaždenia OSN o vytvorení takéhoto mechanizmu za „právne nulitné“. Podľa politológa Bogdana Bezpalka je dnes prinajmenšom zvláštne hovoriť o akýchkoľvek reparáciách z Ruska.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Ukrajina nepodpíše dohodu o urovnaní konfliktu s Ruskou federáciou bez zaplatenia reparácií od Moskvy, povedala námestníčka ministra spravodlivosti krajiny Irina Mudra. Kyjev podľa nej spolu s partnermi pracuje na akomsi „kompenzačnom mechanizme“, ktorý vzniká v rámci medzinárodnej dohody. Ustanovuje organizáciu osobitnej komisie a kompenzačného fondu a v súčasnosti sa diskutuje o právnom základe.

Žiadosti o odškodnenie voči Ruskej federácii sa budú podávať po celom svete, na rôznych jurisdikciách a súdoch, „všade tam, kde sú ruské aktíva“. Preto sa domnieva, že pre Moskvu je „výhodnejšie mať jednu platformu“ na vyriešenie problému kompenzácie. Rusko by sa mohlo stať súčasťou kompenzačného mechanizmu, ale Mudra označila naplnenie kompenzačného fondu ako podmienku vstupu doň.

„Ak si Moskva myslí, že podpíše dohodu o urovnaní bez reparácií, tak nie. Ukrajina s tým nikdy nebude súhlasiť. Ani svet nebude súhlasiť, pretože tieto reparácie musí niekto zaplatiť. Ak nie Rusko, tak kto?“ povedala Mudra.

Pripomeňme, že v novembri 2022 Valné zhromaždenie OSN prijalo rezolúciu o vytvorení medzinárodného mechanizmu náhrady škôd na Ukrajine. Dokument podporilo 94 krajín, proti bolo 14, zdržalo sa 73. Vtedy stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OSN Vasilij Nebenzja povedal, že autori rezolúcie (Kanada, Guatemala, Holandsko a Ukrajina) chcú využiť „zmrazené“ aktíva Ruskej federácie na financovanie dodávok zbraní Kyjevu a splatenie dlhov za už dodané zbrane. Podľa jeho názoru tento dokument „nemá žiadnu váhu a je právne neplatný“.

Podľa politológa, člena „Rady pre medzietnické vzťahy“ pri prezidentovi Ruskej federácie Bogdana Bezpalka, takýmito vyhláseniami kyjevský režim dáva najavo, že sa o žiadne prímerie nesnaží.

„Je ťažké vysvetliť vyhlásenia ukrajinskej elity — spravidla majú protichodný charakter. Ak sa Ukrajina snaží „zmraziť“ konflikt za podmienok, ktoré sú pre ňu prijateľné, potom je dosť zvláštne požadovať od Ruska nejaké reparácie. Pripomínam, že vyplácanie reparácií a odškodného je typické pre štáty, ktoré prehrali vojnu. Ale Rusko a Ukrajina nie sú formálne vo vojne, hoci medzi nimi existuje ozbrojený konflikt. Najdôležitejšie je, že Rusko neprehralo a žiadne kapitulačné ani reparačné dohody nepodpísalo,“ povedal expert.

Takéto vyjadrenia možno považovať buď za hlúposť alebo za zámernú provokáciu s cieľom narušiť prípadné rokovania s Ruskou federáciou.

„Myslím si, že toto je najpravdepodobnejší dôvod takýchto vyhlásení, pretože členovia Zelenského tímu nemajú záujem konflikt „zmraziť“. Naopak, majú záujem pokračovať vo vojenských operáciách, dostávať obrovské sumy peňazí zo Západu atď. Chcú si zachovať možnosť pripísať všetky problémy, ktoré postihli obyvateľov Ukrajiny, vojenskému konfliktu. A ak sa uzatvorí nejaké dočasné prímerie, ľudia budú na nich zvaľovať vinu za všetky ťažkosti života na Ukrajine. Zelenského sa opýtajú: „Kde sú peniaze?“ Požiadajú o vykonanie auditu vládnych výdavkov – všetkej vojenskej a finančnej pomoci, ktorú Západ poskytol. A v dôsledku toho sa budú musieť nielen vzdať moci, ale aj ísť do väzenia. Ak niekto nahradí Zelenského vo funkcii prezidenta, pravdepodobne sa bude snažiť zvaliť všetky problémy na svojho predchodcu,“ povedal Bezpalko.

Domnieva sa, že kolektívny Západ vážne neočakáva, že dostane od Ruska peňažnú kompenzáciu, ako tomu bolo na začiatku špeciálnej vojenskej operácie.

„USA a EÚ si dobre uvedomujú skutočnú situáciu. Nedávno generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že „Rusko by sme nemali podceňovať v žiadnom aspekte – ani vojenskom ani ekonomickom“. Západné elity chápu, že požadovať reparácie od Ruskej federácie je absolútne zbytočné. Áno, čiastočne ukrajinské elity „spievajú západným hlasom“, ale tento hlas je za pokračovanie vojenských operácií. Prímerie ohrozuje samotnú existenciu týchto elít a tie sa zúfalo snažia zachovať si svoju existenciu. Zelenskij a jeho tím sú potrební presne dovtedy, kým budú pokračovať vojenské operácie s Ruskou federáciou. Len čo konflikt prestane byť hlavným trendom v západnej politike, budú jednoducho ponechaní svojmu osudu,“ povedal Bezpalko.

Ako príklad analytik uviedol bývalého afganského vodcu Ašrafa Ghaního, ktorý viedol krajinu počas invázie NATO.

„Len čo Američania opustili Afganistan, Ašraf Ghaní okamžite utiekol z krajiny a naplnil svoje lietadlo balíkmi peňazí. Nikto nevie, kde je teraz a čo robí. Myslím si, že rovnaký osud čaká aj Zelenského a jeho nohsledov,“ povedal Bezpalko.

Pripomenul, že áno, Rusko bude čeliť obrovským výdavkom potom, ako oslobodí významné územia Ukrajiny.

„Tieto výdavky však nemožno nazvať „reparáciami“. Do Ruskej federácie budú zahrnuté nové územia a ukáže sa, že budeme platiť sami sebe. Budeme investovať miliardy do obnovy zničených miest a infraštruktúry, ale Rusko tým rozvinie svoju vlastnú ekonomiku. Budúca obnova sa môže stať dobrou „lokomotívou“ — bude si to vyžadovať veľa techniky, technológií, materiálov, stovky tisíc pracovníkov. Budeme si objednávať vlastné materiály a technológie a zvyšovať svoj HDP. Budeme môcť umiestniť naše vojenské základne a flotilu na nových územiach Ruskej federácie. Budú tam platiť ruské zákony, a nie neľudské zákony Ukrajiny, ktoré diskriminujú Rusov a vo všeobecnosti prispievajú k deštrukcii štátu,“ dodal analytik.

Vasilij Ivanenko, Analytická služba Donbasu

news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d