Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Argumenty pre a proti. Chronicky známe a málo známe. Do druhej skupiny patrí aj téza, čo by sa asi mohlo stať, ak by sa kandidát Ivan Korčok dostal po voľbách do prezidentského paláca v súvislosti s teraz tak diskutovaným štátnym právom veta pri vážnych rozhodovaniach v Bruseli. Túto súvislosť naznačil na sociálnej sieti poslanec NR SR za SMER – SSD Marián Kéry.

V Bruseli často rokujú a rozhodujú hlavy štátov. Prezidenti. Aktuálne je v Bruseli veľkou témou takzvané právo veta, teda právo členského štátu nesúhlasiť s prijatím rozhodnutia, ktoré ide proti jeho štátnym záujmom. Brusel hľadá okľuky. Rád by obišiel svojstojnosť napríklad Maďarov pri ich hlasovaniach a zdá sa, že mu budú prekážať aj postoje Slovenska. Zuzana Čaputová však bola pre centrálu EÚ poistka.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Progresívne myšlienkové prázdno

Marián Kéry začína status zdanlivo „od veci“. Ale iba zdanlivo: „Slovensko potrebuje prezidenta, ktorý bude spájať, nie rozdeľovať. V relácii Téma na TA3 som preto privítal rozhodnutie SNS podporiť v druhom kole prezidentských volieb Petra Pellegriniho. V diskusii s predstaviteľkou Progresívneho Slovenska Ľubicou Karvašovou som viackrát poukázal aj na to, že progresívny „kráľovský“ tábor na Slovensku je, parafrázujúc Hansa Christiana Andersena, nahý.“

Tento argument poznáme

Slováci by si pri voľbe prezidenta mali zvážiť, akú mieru úsilia vyvinie novozvolený prezident na presadzovanie a ochranu v prvom rade národnoštátnych záujmov Slovenskej republiky. (To je aj celý balík medzinárodných otázok a národných postojov okolo konfliktu na Ukrajine.) Kéry však rozbieha tému najskôr „na domácej pôde“: „Považovať Ivana Korčoka za nezávislého a občianskeho kandidáta môže naozaj len zaslepený progresívec a liberál. Je trístne vidieť, že liberáli a progresívci sa netaja tým, že cez prezidentský palác chcú ovplyvňovať dianie na Slovensku.“

Ak by vyhral

Dostávame sa k veľkej výstrahe. A vážnej. „Ak by Korčok vyhral, hrozí, že si od vlády vezme späť kompetencie v oblasti medzinárodnej politiky. Je to veľmi, veľmi nebezpečné.“ varuje poslanec Kéry. A pridáva – „rovnako ako sú nebezpečné aj kroky europoslancov za PS Michala Wiezika a Martina Hojsíka v Európskom parlamente, ktorí sa, ako naznačujú ich aktivity, spolu s Michalom Šimečkom snažia podkopávať nohy novej vláde Roberta Fica. Mám nepríjemný pocit, že by nemali problém zájsť tak ďaleko, aby Slovenskej republike boli zastavené eurofondy.“ Pripomína v podstate ešte stále známu smutnú skutočnosť poslanec parlamentu.

Prekáža im suverenita

„Vidíme, že suverénna zahraničná politika sa nestretáva s pochopením nielen v Bruseli, ale žiaľ, ani v Progresívnom Slovensku. Pani Ľubica Karvašová to dokumentovala aj tým, že sa pohŕdavo vyjadrila k právu veta, ktoré je poistkou proti bruselskému diktátu práve pre menšie štáty, vrátane Slovenska. Je nepochopiteľné, že zrušenie práva veta by si vedeli predstaviť nielen niektorí politici Progresívneho Slovenska, ale napríklad aj prezidentský kandidát Ivan Korčok.“ Dáva do pozornosti Marián Kéry. A pripomína, že v „zahraničnej politike Slovenska odzvonilo časom, kedy za všetko, s čím príde Brusel, musíme so stiahnutým chvostom súhlasiť, prípadne opakovať rovnaký názor“.

hlavnydennik.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d