Slovanské Noviny

28. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Rozvoj umelej inteligencie (AI) prináša so sebou veľké výzvy, zároveň sa jej však netreba báť. Je potrebné zamerať sa na jej vhodné využitie.

Počas utorkovej konferencie Itapa AI & Robotics na to upozornil predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini, pod ktorého záštitou sa podujatie koná.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Pred Slovenskom podľa neho v tejto súvislosti stoja dve kľúčové výzvy. Ide o vytvorenie vhodnej a rozumnej miery regulácie, a tiež o prípravu bežných ľudí na to, ako nová technológia zmení spoločnosť.

Musíme nájsť národnú mieru regulácie

,,Na národnej úrovni musíme nájsť národnú mieru regulácie, ale len v tých oblastiach, kde umelá inteligencia predstavuje riziko. To musí byť stanovené a úmerne definované tak, aby nebolo za riziko považované aj niečo, čo nakoniec je na prospech spoločnosti alebo ekonomiky,“ priblížil Pellegrini, ktorý je zástancom rámcovej a nie príliš detailnej regulácie. Dobrým základom je podľa neho prvý návrh pravidiel, ktorý vznikol na úrovni Európskej únie.

Významná úloha

,,Druhá veľká, významná úloha pre nás je, aby sme nachystali slovenskú spoločnosť na tie veľké zmeny, ktoré sú pred nami,“ zdôraznil predseda parlamentu. Inšpirovať sa podľa neho môžeme napríklad iniciatívou singapurskej vlády, ktorá pripravuje vzdelávanie všetkých občanov starších ako 40 rokov v tejto téme.

Častokrát to človek ani nerozozná

Umelá inteligencia je podľa Pellegriniho už v súčasnosti na Slovensku využívaná v mnohých firmách. Vďaka tomu v nich dochádza k šetreniu nákladov a zvyšovaniu ziskovosti. ,,Sú oblasti, kde už reálne komunikujú so zákazníkmi častokrát roboti a na základe umelej inteligencie sú schopní viesť s vami rozhovor, častokrát to človek ani nerozozná a nepocíti,“ priblížil.

Ocenil, že sa postupne o túto tému začína zaujímať aj slovenské zdravotníctvo. Umelá inteligencia dokáže napríklad pomôcť s precíznejším a rýchlejším odhaľovaním chorôb. Pomáha tiež simulovať rôzne laboratórne testy a hľadať lieky na rôzne choroby.

Prospech umelej inteligencie

Využitie umelej inteligencie vidí Pellegrini aj na úradoch a vo fungovaní samospráv. Príkladom môže byť kontrola daňových priznaní z nehnuteľností a porovnanie údajov v nich s tým, čo je zapísané v katastri. Takisto môže veľmi rýchlo vyhodnocovať rôzne žiadosti na úradníkov a okamžite navrhnúť vhodnú odpoveď na takúto žiadosť. ,,Tých oblastí je neúrekom a treba ich samozrejme každú jednu podporiť, aby sme ten prospech umelej inteligencie mali čo najskôr k dispozícii,“ doplnil Pellegrini.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d