Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Novinári z rešpektovaných svetových médií odhalili skupinu izraelských hackerov, ktorí po celom svete zmanipulovali viac ako 30 volieb

Skupina izraelských kontraktorov pod názvom Team Jorge sa do volieb v rôznych krajinách tajne miešala už viac ako 20 rokov. Reportéri odhalili, že tím hackerov vedie 50-ročný Tal Hanan, bývalý príslušník izraelských špeciálnych síl, ktorého usvedčujú tajne vyhotovené zábery a dokumenty, ktoré zverejnil The Guardian. Konzorcium novinárov zahŕňa reportérov z 30 médií vrátane francúzskeho denníku Le Monde, nemeckého Der Spiegel, španielskeho El País či izraelského denníka Haarec.

Skupina novinárov z viacerých svetových médií odhalila tím izraelských kontraktorov, ktorí tvrdia, že pomocou hackerských útokov, sabotáží a automatizovaných dezinformácií na sociálnych sieťach zmanipulovali viac ako 30 volebných procesov po celom svete. Za svoje služby si pritom nechávali štedro zaplatiť. Informuje o tom spravodajský web britského denníka The Guardian.

Konzorcium novinárov, ktoré tím odhalilo, zahŕňa reportérov z 30 médií vrátane francúzskeho denníku Le Monde, nemeckého Der Spiegel, španielskeho El País či izraelského denníka Haarec.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Projekt, ktorý je súčasťou širšieho vyšetrovania dezinformačného priemyslu, koordinovala francúzska nezisková organizácia Forbidden Stories, ktorej cieľom je pokračovať v práci zavraždených, ohrozených alebo uväznených reportérov.

Skupinu, ktorú reportéri odhalili, vedie 50-ročný Tal Hanan, bývalý príslušník izraelských špeciálnych síl, ktorý teraz používa pseudonym Jorge.

Do volieb v rôznych krajinách sa zrejme tajne mieša už viac ako 20 rokov, píše The Guardian.

Hanana a jeho spolupracovníkov, ktorí používajú názov Team Jorge, podľa tlače usvedčujú tajne vyhotovené zábery a dokumenty, ktoré zverejnil The Guardian.

Na detailné otázky ohľadom aktivít skupiny Hanan neodpovedal. Odmietol však, že by sa dopustil čohokoľvek nekalého.

Zákazky z politiky aj biznisu

Team Jorge spravuje súkromnú službu, ktorá ponúka tajné zasahovanie do volieb, po ktorom nezostanú žiadne stopy. Skupina má tiež klientov z oblasti biznisu.

Hanan novinárom v utajení povedal, že jeho služby sú k dispozícii spravodajským agentúram, politickým kampaniam a súkromným spoločnostiam, ktoré chcú tajne manipulovať verejnou mienkou.

Služby si objednali klienti v Afrike, Južnej a Strednej Amerike, USA aj Európe.

Zábery zo stretnutí, ktoré sa konali medzi júlom a decembrom minulého roka, tajne obstarali traja reportéri z médií TheMarker, Radio France a Haarec, ktorí sa vydávali za konzultantov pracujúcich pre politicky nestabilnú africkú krajinu.

Rokovania boli vedené formou videohovoru a došlo tiež k osobnému stretnutiu v neoznačenej kancelárii v priemyselnej oblasti asi 30 kilometrov od Tel Avivu.

Jednou z kľúčových služieb skupiny Team Jorge je sofistikovaný softvérový balík Advanced Impact Media Solutions alebo Aims.

Ten ovláda tisíce falošných profilov na sociálnych sieťach Twitter, LinkedIn, Facebook, Telegram, Instagram a YouTube a e-mailovej službe Gmail. Profily má v niektorých prípadoch aj na Amazone či Airbnb.

Na vyše šiestich hodinách tajne nahratých stretnutí Hanan a jeho tím hovorili o tom, ako vedia zhromažďovať spravodajské informácie o konkurentoch, okrem iného pomocou nabúrania sa do gmailových a telegramových účtov.

Sabotovanie konkurenčných kampaní

Chválili sa tým, že podstrkujú legitímnym spravodajským serverom materiály, ktoré následne rozširuje softvér pre správu falošných profilov Aims.

Ich stratégia sa zrejme sústredila najmä na narúšanie alebo sabotovanie konkurenčných kampaní: tím dokonca tvrdil, že nechal pomocou Amazonu doručiť do domu politika sexuálnu hračku, aby u jeho manželky vyvolala dojem, že má pomer.

V tíme sú podľa Hanana „absolventi vládnych agentúr“, ktorí majú skúsenosti s financiami, sociálnymi médiami a kampaňami, ale tiež s „psychologickou vojnou“, a pôsobia v šiestich kanceláriách po celom svete.

Schôdzok sa zúčastnili štyria Hananovi kolegovia, vrátane jeho brata Zohara Hanana, ktorý bol označený za výkonného riaditeľa skupiny.

Úspechy v prezidentských voľbách

Vo svojom úvodnom prejave k potenciálnym klientom Hanan tvrdil, že má tím v Grécku aj v Spojených arabských emirátoch a že skupina bola zapojená do 33 prezidentských kampaní, pričom v 27 uspela.

Neskôr tiež uviedol, že sa podieľa na dvoch „veľkých projektoch“ v USA, ale tvrdil, že sa v americkej politike priamo neangažuje.


Reportérom naznačil, že niektoré z jeho hackerských metód využívajú zraniteľnosti v celosvetovom signalizačnom telekomunikačnom systéme SS7. Ten odborníci už desiatky rokov považujú za slabé miesto telekomunikačnej siete.

Zisky v miliónoch dolárov

Team Jorge reportérom v utajení povedal, že prijíma platby v rôznej podobe, vrátane kryptomien, ako je bitcoin, či v hotovosti. Tvrdil, že si za zákazku účtuje šesť až 15 miliónov dolárov.

Z uniknutých e-mailov ale vyplýva, že Hanan si v minulosti pýtal oveľa skromnejšie honoráre. Jeden z nich naznačuje, že v roku 2015 si od dnes už neexistujúcej britskej poradenskej spoločnosti Cambridge Analytica žiadal 160-tisíc dolárov za účasť na osemtýždňovej kampani v jednej latinskoamerickej krajine.

V roku 2017 sa Hanan znovu uchádzal o prácu pre Cambridge Analytica, tentoraz v Keni, ale poradenská spoločnosť ho odmietla s tým, že „400 až 600-tisíc dolárov mesačne a podstatne viac za krízovú reakciu“ je viac, ako boli jej klienti ochotní zaplatiť.

Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa niektorá z týchto kampaní uskutočnila.

Iné uniknuté dokumenty však odhaľujú, že keď Team Jorge v roku 2015 tajne pracoval na kampani vo voľbách prezidenta Nigérie a robil tak spoločne s Cambridge Analytica.

Svedkyňa si nespomenula

Zistenia podľa izraelského listu Haarec zároveň vyvolávajú otázky ohľadom výpovede Britanny Kaiserovej pred britským parlamentom v roku 2018 v súvislosti so škandálom okolo spoločnosti Cambridge Analytica, ktorá ukončila činnosť.

Kaiserová vtedy síce naozaj pomohla odhaliť pochybné metódy používané touto britskou politickou poradenskou firmou, avšak na otázku, či pozná identitu istých izraelských hackerov, ktorých predstavila svojim zamestnávateľom a ktorí spoločnosti Cambridge Analytica poskytli materiály získané po úspešných hackerských útokoch, odpovedala, že si to „nepamätá“.

Podľa Haarecu sú spomínaní hackeri podľa získaných e-mailov práve skupina vedená Hananom.

Zdroj: sme.sk


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d