Slovanské Noviny

29. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Pozornosť namierená na Bielorusko sa nedávno zvýšila po Putinovom a Lukašenkovom oznámení o rozmiestnení ruských taktických jadrových zbraní na bieloruskom území a najmä po tom, ako do Bieloruska začali vo väčšom počte prúdiť členovia Wagnerovej skupiny.

Rokovania medzi ruským prezidentom Vladimirom Putinom a jeho bieloruským náprotivkom Alexandrom Lukašenkom sa z pôvodne plánovaného jedného dňa nakoniec natiahli na tri dni, napísal portál BBC News. Rokovania sa dnes skončili bez vyhlásenia prezidentov pre tlač. Či sa na niečom konkrétnom dohodli, nie je jasné. Lukašenko je hlavným Putinovým spojencom v Európe a podporuje ho v invázii na Ukrajinu.

V nedeľu, na začiatku Lukašenkovej návštevy v Rusku, podľa BBC Putin svojho bieloruského kolegu ubezpečil, že je ochotný zmeniť svoj rozvrh, aby s ním mohol podrobne prebrať niektoré dôležité témy. Dnes však po skončení dlhých rokovaní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov povedal, že schôdza slúžila na „výmenu podnetov a nastavenie času“ a že počas nej nebola uzavretá žiadna dohoda.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Práve v rámci veľmi úzkych a riadnych vzťahov prezidenti synchronizujú svoju pozíciu, nastavujú si čas,“ uviedol Peskov. Priblížil, že lídri okrem iného hovorili o ruských žoldnieroch z Wagnerovej skupiny, o hospodárskej spolupráci alebo o „vonkajších hrozbách po obvode“ Bieloruska a Ruska. V pondelok podľa agentúry TASS štátnici spoločne navštívili Valámsky kláštor v Karélii na severe Ruska.

Analytici sa podľa BBC domnievajú, že Putin sa od začiatku vojny na Ukrajine snaží Lukašenka presvedčiť k aktívnejšiemu zapojeniu Bieloruska, ale že bieloruskému lídrovi sa zatiaľ darilo priamemu zapojeniu Minska do konfliktu vyhnúť.

Pozornosť namierená na Bielorusko sa nedávno zvýšila po Putinovom a Lukašenkovom oznámení o rozmiestnení ruských taktických jadrových zbraní na bieloruskom území a najmä po tom, ako do Bieloruska začali vo väčšom počte prúdiť členovia Wagnerovej skupiny. Ich presun do Bieloruska nasleduje po krátkej júnovej vzbure skupiny proti ruskému armádnemu vedeniu.

Putin plánuje navštíviť Čínu

Ruský prezident Vladimir Putin plánuje v októbri cestu do Číny. S odvolaním sa na Putinovho poradcu pre medzinárodné záležitosti Jurija Ušakova o tom v utorok informovala agentúra AFP. „Je známe, že sme dostali pozvanie a že máme v úmysle ísť do Číny, keď sa (tam) v októbri uskutoční fórum (iniciatívy) Pás a cesta (BRI),“ potvrdil Ušakov.

AFP dodala, že čínsky prezident Si Ťin-pching uskutočnil v marci štátnu návštevu Moskvy, kde vyhlásil, že vzťahy medzi oboma krajinami vstupujú do novej éry. Čína a Rusko sú strategickými spojencami, pričom obe strany často zdôrazňujú svoje partnerstvo „bez hraníc“ a spoluprácu v hospodárskej a vojenskej oblasti.

Ich väzby sa ešte viac zintenzívnili po tom, ako Rusko vo februári minulého roka rozpútalo vojnu voči Ukrajine a po následných hospodárskych sankciách Západu. AFP v tejto súvislosti pripomenula, že Peking dôrazne odmietol odsúdiť útok Ruska na Ukrajinu.

Putin naposledy navštívil Čínu v roku 2022, keď sa zúčastnil na otváracom ceremoniáli zimných olympijských hier v Pekingu. Bol aj na prvých dvoch fórach BRI, ktoré sa konali v Číne v rokoch 2017 a 2019.

Zdroj: blesk.cz / trend.sk / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d