Slovanské Noviny

25. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Matovičova vláda likviduje gastro sektor a spôsobuje nezamestnanosť. Gastropodnikatelia sú zúfalí, premiéra žiadajú urgentne o pomoc

Za spoločným otvoreným listom premiérovi stoji deväť iniciatív a asociácií, združení v gastro sektore a ich dodávateľov.

Gastropodnikatelia posielajú predsedovi vlády SR Igorovi Matovičovi (OĽANO) otvorený list, v ktorom mu vysvetľujú, v akej zložitej a až likvidačnej situácii sú. Poukazujú na fakt, že dvom tretinám z nich hrozí zatvorenie bez pomoci štátu.

Žiadajú taktiež premiéra o (online) stretnutie a o okamžité hľadanie cielenej pomoci pre gastro sektor, v spolupráci s príslušnými ministerstvami. Za spoločným otvoreným listom premiérovi stoji deväť iniciatív a asociácií, združení v gastro sektore a ich dodávateľov.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Dve tretiny gastro prevádzok ohlasujú zatváranie, ak budú počas jesene, zimy a jari odkázané len na využívanie svojich letných terás a predaj balených jedál. Gastro sektor potrebuje rýchlu, hmatateľnú a najmä plošnú pomoc štátu. Bez takejto pomoci je jediným riešením ukončenie podnikania, čím utrpí nielen podnikateľské prostredie, ale aj štátna pokladnica, či už pre nižšie príjmy z podnikateľskej činnosti, alebo vyšším výdavkom na dávky na podporu v nezamestnanosti,“ píšu podnikatelia v gastro sektore premiérovi okrem iného v otvorenom liste.

Signatármi otvoreného listu sú Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska, Asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkov, Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska, Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, Iniciatíva Zachráňme gastro!, Pomoc pre gastro, Potravinárska komora Slovenska, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu a Slovenský zväz kuchárov a cukrárov.

Otvorený list premiérovi Matovičovi

Vážený pán predseda vlády,

dovoľujeme si obrátiť sa na Vás v mene podnikateľov, ktorí bojujú za záchranu gastro sektora na Slovensku – či už prostredníctvom nových iniciatív alebo v rámci etablovaných záujmových združení.

Všetci podporujeme snahy, ktorých cieľom je minimalizovať šírenie ochorenia COVID-19 na Slovensku. Prijaté opatrenia však zároveň majú zásadný dopad na dôležité segmenty slovenskej ekonomiky a pre niektoré z nich môžu byť dokonca likvidačné. Jedným zo sektorov, na ktoré tieto opatrenia dopadli najsilnejšie, sú stravovacie služby.

Vážený pán predseda vlády, sme presvedčení, že počas pandémie je nevyhnutné chrániť nielen ľudské životy, ale aj živobytia. Uvedomujeme si, že prvá vlna vládnej pomoci už bola ohlásená, avšak pre veľkú časť podnikov v segmente gastronómie bola nedostatočná alebo len ťažko dosiahnuteľná.

Cestou rýchlej a plošnej pomoci sa vydala väčšina európskych krajín, ktoré v súvislosti s pandémiou prijali opatrenia na záchranu gastro sektora. Ako zástupcovia organizácií, ktoré sú súčasťou širších celoeurópskych platforiem, máme o týchto opatreniach dobrý prehľad a radi do diskusie prinesieme riešenia, ktoré sa už osvedčili inde.

Preto si dovoľujeme apelovať na Vás, ako predsedu vlády SR, aby zodpovedné vládne rezorty spoločne a bezodkladne priniesli rýchle a efektívne riešenia kritickej situácie, ktorá nastala v reštauráciách, pohostinstvách i kaviarňach. Dve tretiny gastro prevádzok ohlasujú zatváranie, ak budú počas jesene, zimy a jari odkázané len na využívanie svojich letných terás a predaj balených jedál.

Gastro sektor potrebuje rýchlu, hmatateľnú a najmä plošnú pomoc štátu. Bez takejto pomoci je jediným riešením ukončenie podnikania, čím utrpí nielen podnikateľské prostredie, ale aj štátna pokladnica, či už kvôli nižším príjmom z podnikateľskej činnosti alebo vyšším výdavkom na dávky na podporu v nezamestnanosti.

#stalemamechut

Na Slovensku pôsobí viac ako 12 000 reštauračných podnikov, ktoré priamo zamestnávajú 53 000 ľudí a v súvisiacich odvetviach podporujú zamestnanosť ďalších viac ako 41 000 ľudí. Každé 1 EUR vynaložené týmto odvetvím vytvorí ďalších 1,22 EUR v dodávateľskom reťazci. Slovenský gastro sektor tak má celkovú pridanú hodnotu k HDP vo výške 1,4 mld. EUR. Kritickú situáciu v gastronómii potvrdzuje aj prieskum Slovenského združenia výrobcov piva a sladu realizovaný počas leta (august a september 2020) naprieč všetkými regiónmi Slovenska vo viac ako 2 000 prevádzkach, od najmenších krčiem až po prémiové reštaurácie. Viac ako polovica (56 %) podnikov hlási pokles návštevnosti zákazníkov oproti minulému roku. Takmer dve tretiny podnikov uvádzajú, že ľudia utrácajú menej a konzumujú skôr nápoje ako jedlo.

Takmer tretina prevádzok (32 %) očakáva prepad tržieb až o polovicu. Dve tretiny podnikov (60 %) ohlasujú, že zavrú, ak nedostanú pomoc s likviditou od štátu alebo vo forme úverov.Počas prvej vlny pandémie veľká časť prevádzok na štátnu podporu nedosiahla a museli tak na prežitie vynaložiť vlastné zdroje a úspory. 

Obmedzenie voľného pohybu a ďalšie reštrikcie podnikania vo verejnom stravovaní v kombinácii s problémami z prvej vlny spôsobujú veľkej časti gastro podnikov skutočne vážne problémy.

Podporu od štátu vidíme v dvoch rovinách – v okamžitej prvej pomoci s cieľom udržať likviditu v sektore a zamestnanosť v gastronómii i súvisiacich segmentoch ekonomiky, a dlhodobej systémovej pomoci na oživenie gastro sektora a naštartovanie spotreby po pandémii.

Aj po uvoľnení opatrení musia podnikatelia v stravovacích službách počítať s pretrvávaním dopadov na ich podnikanie, pretože navrátiť dôveru zákazníkov bude trvať ešte dlhé mesiace.

Slovensko je súčasťou jednotného trhu EÚ a slovenskí podnikatelia v gastre musia obstáť minimálne v konkurencii s krajinami V4, ktoré sú porovnateľnou destináciou v cestovnom ruchu. Preto je teraz veľmi potrebné, aby aj oni dostali od svojej vlády pomoc a ich podniky neboli počítané medzi obete pandémie COVID-19.

Vážený pán predseda vlády, považujeme za nevyhnutné, aby obmedzenia prevádzky podnikov zo strany štátu išli ruka v ruke s nástrojmi okamžitej a efektívnej pomoci. Len vtedy budú môcť nútene zavreté prevádzky prežiť a udržať zamestnanosť. Veríme, že si nájdete čas na stretnutie formou videokonferencie so zástupcovia podnikateľov v gastro sektore. Sme pripravení spolupracovať s expertmi príslušných rezortov pri hľadaní najefektívnejších riešení pre problémy, ktoré Slovensku prináša COVID-19.

S úctou,

● Asociácia hotelov a reštaurácii Slovenska


● Asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkov 

● Asociácia malých nezávislých pivovarov Slovenska 


● Asociácia výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd 


● Iniciatíva Zachráňme gastro!


● Pomoc pre gastro


● Potravinárska komora Slovenska 


● Slovenské združenie výrobcov piva a sladu


● Slovenský zväz kuchárov a cukrárov

Na vedomie:

Eduard Heger, minister financií SR 


Richard Sulík, minister hospodárstva SR


Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby SR

Zdroj: hnonline.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d