Slovanské Noviny

28. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

KLUB 500: Štát pripravuje protiústavnú novelu, ktorá môže ohroziť potravinovú sebestačnosť Slovenska a zlikvidovať jeho poľnohospodárstvo

Novelu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov pripravilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Farmári, ktorí vlastnia väčšiu výmeru pôdy, sa k ďalším pozemkom zrejme už nedostanú. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka chce v skrátenom legislatívnom konaní presadiť novelu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov. V nej sa navrhuje, aby mali štát či samosprávy predkupné práva na prevádzané poľnohospodárske pozemky a ustanovuje sa majetkový strop pre väčších vlastníkov.

Podľa Klubu 500 takéto obmedzenie narúša slobodu podnikania, hospodársku súťaž a princípy právneho štátu. Zároveň je to krok, ktorý môže ohroziť potravinovú sebestačnosť Slovenska a zlikvidovať slovenské poľnohospodárstvo. Klub 500 preto žiada o novelu stiahnuť z legislatívneho procesu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Zásah do ústavných práv

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pripravilo novelu zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov. Tá má vraj zabrániť tzv. „špekulatívnym nákupom“ poľnohospodárskej pôdy, ktoré údajne diskvalifikujú malých, lokálnych či regionálnych poľnohospodárov, a tí nie sú schopní konkurovať solventnejším poľnohospodárom. Novela zákona preto zavádza majetkové stropy. Podľa nich fyzická osoba nemôže kúpiť poľnohospodársky pozemok, ak celková výmera poľnohospodárskych pozemkov v jej vlastníctve presiahne 300 hektárov. Pre právnické osoby je tento limit stanovený na 1200 hektárov. Okrem toho získava predkupne právo na pozemky štát či samospráva.

Podľa Klubu 500 takáto novela, ktorá evokuje znárodňovanie a zvýhodňuje len určitú časť podnikateľov na úkor iných, je v rozpore s ústavou: „Tento návrh je v rozpore s ústavnými princípmi Slovenskej republiky, a to najmä s princípom právneho štátu, v rozpore s ústavnými právami na podnikanie a vlastniť majetok. Ide o bezprecedentný útok na slobodné podnikanie v nebývalom rozsahu. Navrhovaná právna úprava a jej slovník pripomínajú 50. roky minulého storočia,“ argumentuje výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Ohrozenie potravinovej sebestačnosti

Novela podľa Klubu 500 navyše likviduje slovenské poľnohospodárstvo. Za špekulatívny totiž považuje aj nákup pôdy na poľnohospodárske využitie s cieľom posilnenia konkurenčnej pozície na lokálnej či regionálnej úrovni. Navrhované opatrenia sa tak dotýkajú predovšetkým väčších farmárov, ktorí pozemky obhospodarujú, majú k dispozícii stroje, ľudí a skúsenosti s poľnohospodárstvom.

„Štát zavádza trhové obmedzenia najmä pre poľnohospodárske podniky bez ohľadu na ich právnu formu a účelu využívania pôdy. Takéto obmedzenia majú jasný negatívny dopad na poľnohospodárov. Ministerstvo pôdohospodárstva namiesto toho, aby dovolilo skúseným farmárom vlastniť pôdu a aktívne na nej hospodáriť, radšej ju nechá znárodniť a ležať úhorom, ak ju štát neprenajme. Tento krok je tiež v rozpore s programovým vyhlásením vlády, v ktorom deklaruje zvýšenie potravinovej sebestačnosti Slovenska, lebo takto dosiahne úplný opak,“ hovorí výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Neodôvodnené skrátené legislatívne konanie

Novela zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskych pozemkov sa má prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Zákon má byť pritom účinný od mája budúceho roka. Klub 500 už v minulosti viackrát upozorňoval na neodôvodnené krátenie legislatívneho procesu a dôvod na skrátené legislatívne konanie nevidí ani teraz: „Celá novela zákona je nepripravená a protiústavná a už vôbec nie je na mieste skrátený legislatívny proces. Klub 500 preto dôrazne žiada stiahnuť novelu z legislatívneho procesu,“ uzatvára výkonný riaditeľ Klubu 500, Tibor Gregor.

Zdroj: europskenoviny.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d