Slovanské Noviny

13. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Foto: Screenshot Russia.TV

Hodili nás do lockdownu a pomaly sa necítime, ako v Lock Downe, ale v Loch Nesse, vodnej ploche v Škótsku, ľudovo nazývanej Lochnesské jazero, kde sa, podľa legiend, nachádza lochnesská príšera „Nessie“ – obluda, ktorá tam prežila ešte z čias praveku… A počas Lock Downu sa cítime tak, akoby nás tá, lochnesská príšera, mala zožrať. Asi preto, podľa vlády, nemáme vychádzať z domu…

V Európskej únii nabrali na obrátkach dve reality: viaceré vlády totálne sprísňujú opatrenia a zavádzajú lockdowny a stále väčší počet obyvateľstva sa búri proti veľmi prísnym opatreniam a žiada dodržiavať slobody a ľudské práva. Demonštrantov trávia slzotvorným plynom, polievajú z vodometov, aj keď Veľká noc bude až o polroka, niekde používajú dokonca aj gumové projektily. Obuškami mastia všade…

Všetko vyzerá tak, ako prednedávnom v Bielorusku, ale nik z európskych politikov, analytikov a médií, okrem jednotlivých výnimiek, nekričí a neprotestuje proti porušeniu práv ľudí, protestujúcich proti konaniu svojich vlád. Číže protesty v Bielorusku sú fajn, ale v Európskej únii je to niečo nehorázne a neprípustné. Dvojitý meter v praxi a občania sa môžu sťažovať akurát tak na lampáreň, ak sa k nejakej dostanú v období zákazu vychádzania z domu.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

A zasa tí Rusi. Síce trochu sprísnili opatrenia proti pandémii, ale nie do takej miery, ako v EÚ. Dokonca stále vyhlasujú, že tie opatrenia nechcú sprísňovať, ale robia všetko preto, aby sa ich čoskoro podarilo zmierniť. No fakt, robia to naschvál, aby naštvali progresívne liberálne európske vlády a samotný Brusel. Moskva zasa dráždi civilizovanú Európu tým, že si vždy vyhľadáva vlastnú cestu, neopičí po ostatných, príliš si neváži „vzácne západné hodnoty“ a napreduje podľa vlastného kompasu, a to aj v prípade riešenia koronakrízy.

Najväčší počet nakazených „koronou“ objavili, pochopiteľne, v Moskve, obrovskej metropole, kde má oficiálny pobyt 12,7 milióna ľudí, ale trvalo žije, hlavne kvôli zamestnaniu, vyše 17 miliónov obyvateľov. Ďalšie 3 milióny ľudí denne dochádzajú do Moskvy z moskovskej oblasti do práce. Radnica zaviedla pomerne prísne opatrenia proti šíreniu pandémie, ale, ako prízvukuje moskovské vedenie a mnohí analytici, snaží sa nepreháňať a robí všetko, aby tie opatrenia boli „ušité presne na mieru“, v súlade s aktuálnou situáciou, ale nie viac.

Vlastne, tie opatrenia sú dosť podobné tým, ktoré sa praktizujú u nás alebo celkovo v EÚ: rúška v doprave, obchodoch a na úradoch, práca a štúdium na diaľku, kde sa to dá, čiastočné obmedzenia práce stravovacích, kultúrnych, športových a iných zariadení, výzva k ľuďom starším ako 65 rokov, aby sa snažili menej vychádzať z domu a pod. Ale na totálny lockdown ruské úrady ani nepomýšľajú. Všetci si uvedomujú, že by v tom prípade skolabovalo hospodárstvo, skrachovali by mnohé podniky, časť ľudí by stratila zamestnanie, mala by nedostatok financií a sociálna situácia by sa značne zhoršila. Najvyššie ruské vedenie, ako aj samosprávy, žiadajú obyvateľov, aby dodržiavali existujúce opatrenia, a v tom prípade nevznikne núdza ich sprísňovať, pretože by sa situácia nemala zhoršovať.

V podobnom duchu sa najnovšie vyjadril aj moskovský primátor Sergej Sobjanin, ktorý v televíznej relácii „Týždeň v meste“, domácej televíznej stanice „Rusko-1“ podotkol, že ostatné dva týždne poskytujú reálnu nádej, že sa onedlho situácia v hlavnom meste, ako aj vo viacerých regiónoch Ruska zlepší a nebude treba zavádzať prísnejšie opatrenia – naopak niektoré zmiernia. Uznal, že v ostatnom období síce počet nakazených narastal, ako aj v celej Európe, ale bolo to zapríčinené niekoľkonásobne zvýšeným počtom testovaných ľudí a odborníci hovoria, že dynamika nákazlivosti by sa mala znižovať. Sergej Sobjanin vysvetlil, že, podľa odborníkov, tempo nárastu nákazlivosti sa znížilo, čo svedčí o tom, že Moskva, ako aj celé Rusko sa blíži k pandemickému vrcholu a onedlho začne počet nakazených klesať.

Povedal, že ani na chvíľu neboli obmedzené alebo zastavené práce, v oblasti výstavby. Vysvetlil, koľko nových diaľnic a iných ciest vybudovali v Moskve v posledných mesiacoch, podotkol, že od začiatku roka pribudlo šesť nových staníc metra a do konca roka otvoria aj ďalšie stanice vo mnohých lokalitách ruskej metropoly. Podčiarkol, že Moskva, ako aj celé Rusko, žije v pomerne normálnom, aj keď z pochopiteľných dôvodov obmedzenom režime, a vedenie metropoly, ako aj ostatných miest a obcí sa snaží urobiť všetko, aby nemuselo sprísňovať opatrenia, obmedzovať prácu obchodov, podnikov, stravovacích, kultúrnych a športových zariadení, ako aj pohyb a iné aktivity ľudí.

Zdroj: https://russia.tv/video/show/brand_id/63202/episode_id/2457904/video_id/2344303/

zdroj: zem a vek

AUTOR: EUGEN RUSNÁK

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.