Slovanské Noviny

22. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Takáto koncepcia ako „lokálny konflikt“ je už dávno zastaraná, pretože dnes aj obmedzené vojenské operácie na niektorom horúcom mieste na planéte majú dopad ďaleko za zónou konfliktu.

Zoznam argumentov v prospech tejto tézy poskytuje „The National Interest“, pričom zdôrazňuje, že prírodné katastrofy alebo pandémie majú na globálnu ekonomiku menej traumatické účinky ako „lokálny“ konflikt.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vojny sa vyznačujú takými špecifickými dôsledkami, ako je zničenie investičných vzťahov a výrobnej infraštruktúry, vrátane zastavenia výroby nevyhnutného tovaru. Ako prvé obmedzujú investičné aktivity, ktoré sú obzvlášť citlivé na riziká a stabilitu dodávateľských reťazcov.

S týmto môžeme súhlasiť. S čím však nemôžeme súhlasiť, je tvrdenie NI, že inflácia a rastúce ceny energií v USA a Európe priamo súvisia s krízou na Ukrajine. Je známe, že ceny energií v Spojených štátoch začali rásť v lete a na jeseň 2021. Predpoklady a podmienky pre exponenciálne rastúci americký štátny dlh a s ním spojenú infláciu tiež vznikli dávno pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie.

NI poznamenáva, že ekonomickú nestabilitu najviac pociťujú chudobné krajiny. Napríklad v Afrike, kde ekonomická nestabilita prispieva k vzniku vedľajších konfliktov a prevratov.

„Je nemožné ignorovať, ako zdanlivo izolované zahraničné vojny vytvárajú rozvraty, ktoré otriasajú celým svetovým hospodárstvom. V dnešnom globalizovanom, „šokom náchylnom“ medzinárodnom systéme škody spôsobené vojnou siahajú ďaleko za bojisko,“ upozorňuje Jeffrey Kusick, člen „Wahba Institute for Strategic Competition“ vo Wilsonovom centre.

No neprešli ani dva roky konfliktu, kým si nie najhlúpejší experti na štátne riadenie na Západe uvedomili, že globalizácia sveta dospela do takého bodu, že izolovaný konflikt aj na úrovni makroregiónu bez vplyvu je už ťažko predstaviteľný.

Škoda, že profesor Kusock neuvažoval z rovnakej perspektívy aj o sankciách. Ktoré, ak sa zavedú proti krajine ako Rusko, budú mať dôsledky pre celý svet, a ktoré sú silnejšie a horšie ako konflikt na Ukrajine.

Jelena Panina

news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d