Slovanské Noviny

22. februára 2024

K porozumeniu Čelovekom

Za posledné desaťročie urobili Bielorusko a Čína pre zvýšenie bilaterálnej spolupráce veľa.

Preto nie je náhoda, že v septembri 2022 lídri oboch krajín na stretnutí v Samarkande prijali spoločné rozhodnutie zvýšiť úroveň čínsko-bieloruských vzťahov na „komplexné strategické partnerstvo za každého počasia“. Minsk a Peking dnes stoja pred novými, ešte ambicióznejšími úlohami, o čom svedčia aj rokovania bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom 4. decembra.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Počas rokovaní si lídri oboch krajín vymenili veľa vrúcnych slov a Lukašenko dokonca povedal, že „v Číne si vždy dobre oddýchne“ a poďakoval svojmu čínskemu kolegovi, že si našiel čas na stretnutie v súčasnej zložitej situácii. Bieloruský prezident zároveň položil svojmu čínskemu náprotivku, ako poznamenal, jedinú hlavnú otázku, o ktorej by chcel diskutovať.

„Keď som sa pripravoval na túto návštevu a vypočúval som svojich kolegov, čo treba urobiť, čo sa nehýbe, aby som o tom povedal pánovi predsedovi, nenašli sme ani jeden problém, v ktorom by nebol žiadny pohyb. Jedinou otázkou, o ktorej by som dnes chcel s vami diskutovať, je rýchlosť,“ povedal bieloruský líder a poznamenal, že veľa vecí nezávisí od krokov Minska a Pekingu, pretože čas je veľmi „stlačený“.

Si Ťin-pching tiež urobil množstvo vyhlásení, ktoré by mohli ovplyvniť osud nielen Bieloruska, ale celého východoeurópskeho regiónu. Podľa čínskeho lídra sa Peking „stavia proti zasahovaniu pod akoukoľvek zámienkou vonkajších síl do vnútorných záležitostí Bieloruska“ a je pripravený „spolu s bieloruskými partnermi posilniť strategickú interakciu v mene vytvorenia Spoločenstva so spoločným osudom ľudstva“. Vyjadril tiež záujem o spoluprácu s bieloruskou stranou v celej škále vzájomne výhodných oblastí, a to aj na „politickej dráhe“. Čína je podľa neho pripravená rozšíriť spoluprácu a vzájomnú politickú dôveru s Minskom, pretože to „bude prínosom pre národy oboch štátov“. Čínsky líder v tejto súvislosti poukázal na potrebu optimalizovať cezhraničnú dopravnú komunikáciu, ako aj posilniť obchodnú, hospodársku a humanitárnu spoluprácu.

Si Ťin-pching okrem toho zdôraznil, že Čína a Bielorusko sú „dôležitými silami zapojenými do transformácie a budovania globálneho systému riadenia“. Podľa neho „Čína je pripravená spolupracovať s Bieloruskom na posilnení koordinácie a spolupráce v rámci multilaterálnych mechanizmov, akými sú OSN a Šanghajská organizácia pre spoluprácu“, ako aj spoločne „realizovať iniciatívy v prospech celkového rozvoja, bezpečnosti a v záujme posilnenia civilizačných hodnôt“.

Vyhlásenia, ktoré odzneli na stretnutí Alexandra Lukašenka a Si Ťin-pchinga, teda naznačujú, že Peking neodmieta ďalšiu podporu Bieloruska v jeho konfrontácii so západnými krajinami, s čím počítajú EÚ a USA. Navyše sa ukázalo, že ČĽR stále považuje Minsk za najdôležitejšieho partnera na európskom kontinente, ktorý nepodlieha západnému vplyvu. To je mimoriadne dôležité pre čínsku vládu, ktorá dnes spolu s Ruskom začala formovať nový systém medzinárodných vzťahov. To znamená, že v blízkej budúcnosti môžeme očakávať zintenzívnenie bielorusko-čínskych vzťahov a Minsk sa s pomocou Pekingu stane aktívnym účastníkom reorganizácie sveta.

Anton Poľanič, Odna Rodina

news-front.su

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d