Slovanské Noviny

28. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

„Prvotným záujmom Spojených štátov, o ktoré sme po stáročia viedli vojny – prvá, druhá a studená vojna – bol vzťah medzi Nemeckom a Ruskom, pretože keď sú títo zjednotení, sú jedinou silou, ktorá nás môže ohroziť. A zabezpečiť, aby sa to nestalo.“  George Friedman, generálny riaditeľ STRATFOR v The Chicago Council on Foreign Affairs

Ukrajinská kríza nemá nič spoločné s Ukrajinou. Ide o Nemecko a najmä o plynovod, ktorý spája Nemecko s Ruskom s názvom Nord Stream 2.

Washington považuje plynovod za hrozbu pre svoje prvenstvo v Európe a na každom kroku sa snažil projekt sabotovať. Napriek tomu sa Nord Stream posunul dopredu a teraz je plne funkčný a pripravený na použitie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Keď nemecké regulačné orgány poskytnú konečnú certifikáciu, dodávky plynu sa začnú. Nemeckí majitelia domov a podniky budú mať spoľahlivý zdroj čistej a lacnej energie, zatiaľ čo Rusko zaznamená výrazný nárast svojich príjmov z plynu. Je to výhodná situácia pre obe strany.

Zahraničná politika USA nie je z tohto vývoja nadšená. Nechcú, aby sa Nemecko stalo závislejším od ruského plynu, pretože obchod buduje dôveru a dôvera vedie k expanzii obchodu. Ako sa vzťahy otepľujú, ruší sa viac obchodných bariér, zmierňujú sa regulácie, zvyšuje sa cestovanie a cestovný ruch a vyvíja sa nová bezpečnostná architektúra.

Vo svete, kde sú Nemecko a Rusko priatelia a obchodní partneri, nie sú potrebné americké vojenské základne, nie sú potrebné drahé zbrane a raketové systémy vyrobené v USA a nie je potrebné NATO.

Nie je tiež potrebné obchodovať s energiou v amerických dolároch alebo vytvárať zásoby amerických štátnych dlhopisov na vyrovnanie účtov. 

Transakcie medzi obchodnými partnermi sa môžu uskutočňovať v ich vlastných menách, čo nevyhnutne spôsobí prudký pokles hodnoty dolára a dramatický posun v ekonomickej sile. To je dôvod, prečo sa Bidenova administratíva stavia proti Nord Streamu.

Nie je to len potrubie, je to okno do budúcnosti; budúcnosť, v ktorej sa Európa a Ázia zbližujú do obrovskej zóny voľného obchodu, ktorá zvyšuje ich vzájomnú silu a prosperitu, pričom USA necháva pohľad zvonku.

Teplejšie vzťahy medzi Nemeckom a Ruskom signalizujú koniec „unipolárneho“ svetového poriadku, na ktorý USA dohliadali posledných 75 rokov. Hrozí, že nemecko-ruská aliancia urýchli úpadok superveľmoci, ktorá sa v súčasnosti blíži k priepasti. 

To je dôvod, prečo je Washington odhodlaný urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby sabotoval Nord Stream a udržal Nemecko na svojej obežnej dráhe. Je to otázka prežitia.

Tu prichádza do úvahy Ukrajina. Ukrajina je „zbraňou voľby“ Washingtonu na torpédovanie Nord Streamu a vloženie klinu medzi Nemecko a Rusko. Stratégia je prevzatá z prvej strany Príručky zahraničnej politiky USA pod rubrikou: Rozdeľ a panuj.

Washington musí vytvoriť dojem, že Rusko predstavuje pre Európu bezpečnostnú hrozbu. To je cieľ. Potrebujú ukázať, že Putin je krvilačný agresor s napínavým temperamentom, ktorému nemožno veriť.

Za týmto účelom dostali médiá za úlohu stále znova a znova opakovať: „Rusko plánuje inváziu na Ukrajinu“. Čo zostalo nevypovedané, je, že Rusko nenapadlo žiadnu krajinu od rozpadu Sovietskeho zväzu a že USA v rovnakom období napadli alebo zvrhli režimy vo viac ako 50 krajinách a že USA udržiavajú viac ako 800 vojenských základní v krajín po celom svete.

O ničom z toho médiá neinformujú, namiesto toho sa pozornosť sústreďuje na „zlého Putina“, ktorý zhromaždil odhadom 100 000 vojakov pozdĺž ukrajinských hraníc, ktorí hrozia, že celú Európu uvrhnú do ďalšej krvavej vojny.

Všetka hysterická vojnová propaganda je vytvorená so zámerom vyrobiť krízu, ktorá môže byť použitá na izoláciu, démonizáciu a v konečnom dôsledku na rozdelenie Ruska na menšie jednotky. Skutočným cieľom však nie je Rusko, ale Nemecko. Pozrite si tento úryvok z článku Michaela Hudsona v The Unz Review:

Jediný spôsob, ako môžu americkí diplomati zablokovať európske nákupy , je podnietiť Rusko k vojenskej reakcii a potom tvrdiť, že pomsta za túto reakciu preváži akýkoľvek čisto národný ekonomický záujem. 

„Ako jastrabia námestníčka štátneho tajomníka pre politické záležitosti Victoria Nulandová vysvetlila na tlačovom brífingu ministerstva zahraničia 27. januára: „Ak Rusko napadne Ukrajinu tak či onak, Nord Stream 2 sa nepohne vpred.“ 

„Skutoční nepriatelia Ameriky sú jej európski a iní spojenci“ , The Unz Review)

Tam je to čierne na bielom. Bidenov tím chce „podnietiť Rusko k vojenskej reakcii“ s cieľom sabotovať NordStream. 

To znamená, že dôjde k nejakému druhu provokácie, ktorá má prinútiť Putina, aby poslal svoje jednotky cez hranice na obranu etnických Rusov vo východnej časti krajiny. Ak Putin vezme návnadu, odpoveď by bola rýchla a tvrdá. Médiá budú túto akciu kritizovať ako hrozbu pre celú Európu, zatiaľ čo lídri na celom svete budú Putina odsudzovať ako „nového Hitlera“.

Toto je v skratke stratégia Washingtonu a celá produkcia je riadená s jediným cieľom; aby nemeckému kancelárovi Olafovi Scholzovi z politického hľadiska znemožnili premávať NordStream cez konečný schvaľovací proces.

Vzhľadom na to, čo vieme o opozícii Washingtonu voči Nord Streamu, sa čitatelia môžu čudovať, prečo začiatkom roka Bidenova administratíva lobovala v Kongrese, aby neuložil ďalšie sankcie na projekt. Odpoveď na túto otázku je jednoduchá: domáca politika.

Nemecko v súčasnosti odstavuje svoje jadrové elektrárne a potrebuje zemný plyn, aby nahradilo výpadok energie. Hrozba ekonomických sankcií je tiež pre Nemcov „odrazom“, ktorí ich považujú za znak zahraničného zasahovania.

Prečo Spojené štáty zasahujú do našich energetických rozhodnutí,“ pýta sa priemerný Nemec. „Washington by sa mal starať o svoje veci a držať sa mimo našich.“ Presne takúto odpoveď by človek očakával od každého rozumného človeka.

Potom je tu toto z Al-Džazíry:

„Väčšina Nemcov tento projekt podporuje, sú to len časti elít a médií, ktoré sú proti plynovodu …

„Čím viac USA hovoria o sankciách alebo kritizujú projekt, tým viac sa stáva populárnym v nemeckej spoločnosti,“ povedal Stefan Meister, odborník na Rusko a východnú Európu z Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy. ( „Nord Stream 2: Prečo ruský ropovod do Európy rozdeľuje Západ“ , AlDžazíra)

Verejná mienka teda pevne stojí za Nord Stream, čo pomáha vysvetliť, prečo sa Washington rozhodol pre nový prístup. Sankcie nebudú fungovať, a tak strýko Sam pristúpil k plánu B: Vytvorte dostatočne veľkú vonkajšiu hrozbu, že Nemecko bude nútené zablokovať otvorenie ropovodu .

Úprimne povedané, stratégia zaváňa zúfalstvom, ale musí na vás zapôsobiť vytrvalosť Washingtonu. Môžu byť dole o 5 jázd v spodnej časti deviatej, ale ešte nehodili uterák do ringu. Urobia to posledný pokus a uvidia, či dokážu urobiť nejaký pokrok.

V pondelok prezident Biden usporiadal v Bielom dome prvú spoločnú tlačovú konferenciu s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Ošiaľ okolo tejto udalosti bol jednoducho bezprecedentný. Všetko bolo organizované tak, aby vytvorilo „krízovú atmosféru“, ktorú Biden použil na nátlak na kancelára v smere americkej politiky.

Začiatkom týždňa hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová opakovane povedala, že „hrozí ruská invázia“. Po jej komentároch nasledoval flak ministerstva zahraničných vecí Nick Price, ktorý uviedol, že agentúry Intel mu poskytli podrobnosti o údajnej operácii pod falošnou vlajkou podporovanej Ruskom, ktorá sa mala uskutočniť v blízkej budúcnosti na východnej Ukrajine.

Po Priceovom varovaní nasledoval v nedeľu ráno poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan, ktorý tvrdil, že k ruskej invázii môže dôjsť kedykoľvek, možno „aj zajtra“. Bolo to len niekoľko dní po tom, čo agentúra Bloomberg zverejnila svoj senzačný a úplne falošný titulok, že „Rusko napadne Ukrajinu“.

Vidíte tu vzor? Vidíte, ako boli všetky tieto nepodložené tvrdenia použité na vyvíjanie tlaku na nič netušiaceho nemeckého kancelára, ktorý si nevšímal kampaň, ktorá bola na neho zameraná?

Ako sa dalo očakávať, posledný úder zasadil samotný americký prezident. Počas tlačovej konferencie Biden dôrazne uviedol, že

„Ak Rusko napadne… už nebude existovať Nord Stream 2. Urobíme tu koniec.“

Takže teraz Washington určuje politiku pre Nemecko??? Aká neznesiteľná arogancia!

Nemecký kancelár bola zaskočený Bidenovými komentármi, ktoré zjavne neboli súčasťou pôvodného scenára.

Napriek tomu Scholz nikdy nesúhlasil so zrušením Nord Streamu a odmietol čo i len spomenúť meno plynovodu. Ak si Biden myslel, že by mohol lídra tretej najväčšej svetovej ekonomiky zahnať do kúta na verejnom fóre, hádal zle...

Nemecko je naďalej odhodlané spustiť Nord Stream bez ohľadu na potenciálne vzplanutia na vzdialenej Ukrajine. Ale to sa môže kedykoľvek zmeniť. Koniec koncov, kto vie, aké podnety môže Washington v blízkej budúcnosti plánovať?

Ktovie, koľko životov sú ochotní obetovať, aby vrazili klin medzi Nemecko a Rusko? Ktovie, aké riziká je Biden ochotný podstúpiť, aby spomalil úpadok Ameriky a zabránil vzniku nového „polycentrického“ svetového poriadku? V nasledujúcich týždňoch sa môže stať čokoľvek. Čokoľvek.

Nemecko je zatiaľ v sedadle mačiek. Je na Scholzovi, ako sa vec vyrovná. Zavedie politiku, ktorá najlepšie slúži záujmom nemeckého ľudu, alebo podľahne Bidenovmu neúnavnému vykrúcaniu rúk? 

Vytýči nový kurz, ktorý posilní nové spojenectvá v rušnom eurázijskom koridore, alebo hodí svoju podporu za šialené geopolitické ambície Washingtonu? Prijme kľúčovú úlohu Nemecka v novom svetovom poriadku – v ktorom sa mnohé vznikajúce mocenské centrá podieľajú rovnakou mierou na globálnom vládnutí a kde vedenie zostáva neochvejne oddané multilateralizmu, mierovému rozvoju a bezpečnosti pre všetkých – alebo sa pokúsi podporiť potrhané povojnový systém, ktorý už zjavne prežil svoju trvanlivosť?

Jedna vec je istá; čokoľvek sa Nemecko rozhodne, bude mať vplyv na nás všetkých.

Redakčne dodávame, že dnes, s odstupom času dostali tieto slová analýzy, ktorá vyšla pred ruskou inváziou na Ukrajinu, plnohodnotný význam toho, čo sa skutočne stalo. Na pozadí tohto článku môžeme vidieť jasné chápadlá amerického záujmu. Skutočne, o Ukrajinu tu vôbec nešlo. Washington musí ale vojnu udržiavať čo najdlhšie, čo vysvetľujú aj masívne dodávky amerických zbraní Kyjevu, ktorý si naivne myslí, že Bidenovi ide Ukrajinu. Ako píše autor, išlo a ide o Nemecko. Presnejšie, aby Berlín ostal čo najdlhšie a čo najďalej od Moskvy. Lebo to je skutočný americký záujme v Európe a aj vo vojne na Ukrajine.

Michael Whitney 

Michael Whitney  je uznávaný geopolitický a sociálny analytik so sídlom v štáte Washington. Svoju kariéru ako nezávislý občiansky novinár začal v roku 2002 so záväzkom k poctivej žurnalistike, sociálnej spravodlivosti a svetovému mieru.

Je vedeckým pracovníkom Centra pre výskum globalizácie (CRG).

 Tento článok bol pôvodne publikovaný na The Unz Review . Prvýkrát uverejnené na Global Research 13. februára 2022, pred ruskou inváziou 

Zdroj:globalresearch/SKsprávy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d