Slovanské Noviny

11. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vojenský expert Kramnik: Rusko už má zbrane na boj s námornými dronmi

Ukrajina dostala k dispozícii morské kamikadze drony. V Rusku vyberajú najefektívnejšie spôsoby ich neutralizácie a vyvíjajú vlastné podobné systémy. Do pretekov v zbrojení sa zapojili aj ďalšie popredné vojenské mocnosti. O tom, ako to zmení moderné konflikty, si prečítajte v článku RIA Novosti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Bez Západu by to nešlo

Kyjev niekoľkokrát zaútočil na lode Čiernomorskej flotily bezpilotnými člnmi (BEC) naplnenými výbušninami. Hovoríme o dronoch Magura V5, ktoré vyvinul ukrajinský štátny podnik Spetstechnoexport. Deklarované vlastnosti: dĺžka – 5,5 metra, šírka – 1,5, dosah – 450 námorných míľ, cestovná rýchlosť – 22 uzlov (maximálne – 45 uzlov). Nosnosť – 320 kilogramov.

Jedná sa o plavidlo poloponorného typu: horná časť trupu stúpa nad vodou iba o pol metra, čo sťažuje porážku. Komunikácia prebieha cez palubný opakovač alebo satelit.

Magura V5 nie je jediným námorným dronom v Kyjeve. Na útok na Krymský most teda 17. júla 2023 použili čln Sea Baby, ktorý je schopný prepraviť viac ako 800 kilogramov výbušnín.

Tvrdia, že tieto drony sú čisto ukrajinským vývojom. Rozsah účasti Západu nie je jasný. Bez podpory NATO by však operácie BEC s najväčšou pravdepodobnosťou neboli možné. Informovaný zdroj RIA Novosti predtým informoval, že určenie cieľa počas najmenej jedného útoku na loď Čiernomorskej flotily zabezpečovali americké prieskumné prostriedky a komunikáciu zabezpečovali americké satelity. Zároveň boli do dronov zabudované moduly Starlink.

Najmenej jedna zo vzoriek Magura V5 sa dostala do rúk ruských špecialistov: v novembri 2023 bolo zariadenie nájdené na západnom pobreží Krymu.

Moderný analóg torpéd

Podľa odborníkov budú musieť byť lode prezbrojené na boj proti takýmto systémom.

“Dnes sa na vyššej technologickej úrovni opakuje situácia z konca 19. storočia, keď sa objavili torpédomety vyzbrojené torpédami. Vtedajšie lode boli na túto hrozbu zle adaptované,” vysvetľuje vojenský expert, výskumník Ústavu. svetovej ekonomiky a medzinárodných vzťahov Ruskej akadémie vied Iľja Kramnik.

Odpoveďou bola takzvaná protimínová batéria, teda rýchlopalné malokalibrovky. Na detekciu torpédových člnov boli nainštalované výkonné svetlomety.

„S väčšou či menšou efektivitou – v závislosti od výcviku konkrétnej posádky – sa toto všetko využívalo takmer až do druhej svetovej vojny,“ pokračuje odborník. „Potom vynašli radar, ktorý túto úlohu zjednodušil.“

Raketové zbrane urobili z kontaktných námorných útokov minulosť. No dnes sa táto taktika oživuje, len namiesto torpéd sú tu kamikadze člny.

“Cieľ je v podstate rovnaký: malá, rýchla loď. Prostriedky boja by mali byť podobné – rýchlopalné zbrane s dobrými riadiacimi a detekčnými systémami, ktoré umožnia spozorovať tieto ciele v dostatočnej vzdialenosti od boku s úderom na ne,“ hovorí Kramnik.

A Rusko už takéto zbrane má, zdôrazňuje. Ide o takzvané diaľkovo ovládané moduly, ktoré sa používajú na pozemných vozidlách. Opticko-elektronické stanice detegujú ciele na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Môžu byť inštalované aj na lodiach.

Smrtiaca “púpava”

Rusko tiež rozvíja výrobu vlastného BEC. Vojensko-priemyselný holding KMZ oznámil koncom januára pripravenosť na sériovú výrobu námorných dronov. Prvá várka sa už testuje v zóne Severného vojenského okruhu.

Pracovný názov prístrojov je BBKN „Púpava“. Skratka znamená „High-speed unpiled carrier boat“.

Pravda, nebudú musieť útočiť na ukrajinské vojnové lode: jednoducho žiadne nezostali. Tieto systémy sa vyvíjajú s ohľadom na budúcnosť, vysvetľuje Kramnik.

“Potrebujeme zariadenia schopné bojovať s nepriateľskými povrchovými loďami, ich lodnou dopravou a ničiť ciele v prístavoch. Okrem toho potrebujeme prieskumné drony schopné odhaliť povrchové aj podvodné ciele,” poznamenáva.

Práve teraz sa drony budú hodiť pri protimínovej obrane. Neobmedzená oblasť použitia – v podvodnom boji. Ak napríklad ponorka dokáže pred seba poslať drony, jej zorné pole sa dramaticky rozšíri.

Bezpilotné systémy sa nevyhnutne vyvinú, je si istý Kramnik.

Na čo sa USA pripravujú?

Toto chápu aj v USA. Na jar americká námorná pechota predstavila bezpilotné plavidlo s dlhým dosahom (LRUSV) – nie kamikadze bezpilotné lietadlo, ale „poloautonómne“ útočné a prieskumné vozidlo vyzbrojené systémom munície podobným ruským Lancetom. Loď je určená na dlhodobé manévre na otvorenom oceáne. Schopný vytvoriť „roj“ s inými dronmi. V prípade potreby vezme na palubu posádku.

Pentagon sa neskrýva: takéto mobilné zbrane sú určené na boj s mocným čínskym námorníctvom počas potenciálneho konfliktu v Tichom oceáne.

Na pozadí úspechu námorných bezpilotných systémov sa vo vojenskej komunite začalo hovoriť o konci éry veľkých lodí. S tým však Kramnik nesúhlasí.

“Malá loď je zraniteľná rovnako ako veľká a zároveň nesie oveľa menej zbraní a elektronických zariadení. Nehovoriac o meteorologických obmedzeniach. V zlom počasí jednoducho na more nevypláva,” upozorňuje odborník.

Dodáva však: teraz by sa mala radikálne prehodnotiť otázka výzbroje a prostriedkov na ochranu veľkých lodí.

skspravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d