Slovanské Noviny

29. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

V súčasnosti je čoraz viac miest naklonených verzii, že realizácia koncepcie trvalo udržateľného rozvoja v mestskom prostredí nie je len otázkou času, ale v súčasnosti dôležitou konkurenčnou výhodou, ktorá sa stáva každým dňom čoraz dôležitejšou. Už teraz sa medzi poprednými mestami vedie boj o titul najzelenšieho mesta.

Napríklad kanadský Vancouver plánuje čoskoro dosiahnuť, aby všetky jeho budovy boli uhlíkovo neutrálne, Londýn oznamuje svoj úmysel stať sa „najčistejším a najzelenším mestom sveta“, Paríž „najudržateľnejšou metropolou“ a Kodaň do roku 2025, prvé uhlíkovo neutrálne hlavné mesto. New York tiež rozvinul svoj ekologický kurz podporený finančnými prostriedkami a cestovnou mapou. Mestá bez takýchto „zelených“ stratégií sa čoskoro nebudú považovať vôbec za konkurencieschopné.

V analytickom prehľade „Desať téz o meste budúcnosti“ profesor Friedrich von Borries ukazuje hlavné smery novej stratégie urbanizácie budúcnosti, ktorá vyrieši najakútnejší problém našej doby – protiklad mesta a prírody. Zároveň autor nehovorí o návrate k starému konceptu záhradného mesta s budovami s nízkou hustotou a veľkými plochami zelene.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Kompaktné mesto, ktoré efektívne využíva celé územie mesta a má hustú sieť parkov, zeleninových záhrad, záhrady na strechách, skleníky, zelené fasády a uličky, je v rámci tohto konceptu ideálne, tzv. zelený skelet mesta. V tomto prípade však hovoríme o výraznom náraste zeleného územia v meste v oblasti krajinotvorby, ako aj o jeho rovnomernejšom rozmiestnení po území, čo umožňuje doslova návrat do prírody. Aj možnosť rozširovania biodiverzity v mestskom prostredí je v súčasnosti stále podceňovaná.

V súčasnosti vykazuje množstvo ekologickejších mestských priestorov oveľa väčšiu biodiverzitu ako v mnohých vidieckych oblastiach, kde intenzívne poľnohospodárstvo tieto oblasti dôkladne vyčistilo. Napríklad nemecký biológ Josef Reichholf nazýva Berlín „mestom s najväčšou rozmanitosťou živých druhov v Nemecku“. V mestskej oblasti boli pozorované dokonca bobry, žeriavy a orly biele. To znamená, že s ďalším zvyšovaním životnej úrovne sa maximálny dopyt bude venovať takým urbanizovaným oblastiam, v ktorých sa dosiahne skutočná rovnováha medzi plnohodnotnou prítomnosťou človeka a prírody, pretože to nielen zmierňuje riziká prežitia civilizácie, ale tiež výrazne zvyšuje pohodlie bývania na týchto územiach.

Podľa prieskumov verejnej mienky známeho nemeckého časopisu, väčšina opýtaných Nemcov nazýva malé mesto na juhu Nemecka Freiburg, najlepším pre život. Je jedným z najznámejších eko-miest na svete.

zdroj a preklad: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d