Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Banky sa pripravujú na najväčšie kolo prepúšťania od globálnej finančnej krízy, keďže vedúci pracovníci sú pod tlakom znižovania nákladov po prepade príjmov z investičného bankovníctva.

Prepúšťanie, ktoré sa očakáva v desiatkach tisíc zamestnancov v celom sektore, je protikladom hromadného prijímania zamestnancov v bankách v posledných rokoch a neochoty prepúšťať zamestnancov počas pandémie Covid-19.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

“Prepúšťanie, ktoré sa blíži, bude veľmi brutálne,” povedal Lee Thacker, majiteľ spoločnosti Silvermine Partners, ktorá sa zaoberá lovom zamestnancov v oblasti finančných služieb. “Je to reštart, pretože v posledných dvoch až troch rokoch prijímali príliš veľa zamestnancov.”

Banky vrátane Credit Suisse, Goldman Sachs, Morgan Stanley a Bank of New York Mellon začali v posledných mesiacoch rušiť viac ako 15 000 pracovných miest a pozorovatelia odvetvia očakávajú, že ich budú nasledovať aj ďalšie, povzbudené už oznámenými plánmi, ktoré sa dostali do popredia.

“Z USA sme videli niekoľko varovných výstrelov,” povedal Thomas Hallett, analytik spoločnosti Keefe, Bruyette & Woods.

“Investori potrebujú vidieť, že manažment koná v oblasti nákladov a snaží sa udržať primeraný profil návratnosti. Európania budú mať tendenciu nasledovať americké banky.”

Ana Arsovová, spoluvedúca globálneho bankovníctva v agentúre Moody’s, uviedla, že očakáva, že znižovanie počtu pracovných miest bude menej závažné ako počas finančnej krízy, ale ťažšie ako kolaps na trhoch po krachu dotcom v roku 2000.

“Sme svedkami dobiehania bežného prepúšťania v bankách, ktoré bolo v posledných rokoch pozastavené,” povedala. “Budeme svedkami prepúšťania v európskych franšízach, ale nie takého veľkého ako v amerických bankách.”

Vedúci pracovníci bánk uviedli, že nápadné prepúšťanie v banke Goldman, ktoré je súčasťou najväčšieho znižovania nákladov od finančnej krízy a zahŕňa všetko od firemných lietadiel až po bonusy, vytvorilo precedens, ktorý budú chcieť nasledovať aj iné banky.

“Titulky Goldmanu urýchľujú rozhodovanie,” povedal jeden z vedúcich pracovníkov v odvetví, ktorý pozná plány viacerých bánk. “Je to dobrý čas na oznámenie bolestivých škrtov, ak práve nasledujete Goldman.”

Banka na Wall Street začala minulý týždeň proces prepúšťania až 3 200 zamestnancov, čo predstavuje 6,5 % pracovnej sily, keďže sa zvyšuje tlak na výkonného riaditeľa Davida Salomona, aby zlepšil návratnosť hmotného kapitálu banky.

Goldman prepúšťa podobný počet zamestnancov ako v roku 2008 v čase najväčšej svetovej finančnej krízy, ale vtedy mal počet zamestnancov dve tretiny súčasného stavu.

Morgan Stanley v decembri prepustila 1 800 zamestnancov, čo predstavuje niečo viac ako 2 % jej pracovnej sily. Napriek tomu, že investičná banka tohto veriteľa má silnú divíziu správy majetku, utrpela spolu so svojím ostrým rivalom Goldman Sachs v minulom roku takmer polovičný pokles príjmov z fúzií a akvizícií.

Morgan Stanley uviedla, že žiadne ďalšie znižovanie počtu zamestnancov sa nechystá.

“Úprimne povedané, trochu sme meškali,” povedal výkonný riaditeľ James Gorman analytikom.“Už niekoľko rokov sme nič neurobili. Zaznamenali sme veľký rast a budeme ho naďalej sledovať.”

Bank of New York Mellon, najväčšia depozitná banka na svete, plánuje v prvej polovici roka znížiť počet svojich zamestnancov o necelé 3 %, teda približne o 1 500 zamestnancov.

Výkonný riaditeľ Robin Vince pre Financial Times uviedol, že banka si “veľmi pozorne uvedomovala”, že prepustenie ľudí počas pandémie Covid by “porušilo sociálnu zmluvu” so zamestnancami.

Dodal však, že “v rámci bežnej obchodnej činnosti prehodnocujeme stavy zamestnancov. Ako dobre riadený podnik musíme byť dobrými správcami našej výdavkovej základne.”

Zatiaľ najväčšie škrty oznámila Credit Suisse, ktorá je uprostred radikálnej strategickej prestavby zameranej na posilnenie škandálmi sužovanej švajčiarskej banky. V októbri minulého roka banka oznámila, že v priebehu nasledujúcich troch týždňov zruší 9 000 pracovných pozícií zo svojich 52 000 zamestnancov.

Zatiaľ čo 2 700 z týchto škrtov bolo naplánovaných minulý rok, banka už začala konzultácie o prepúšťaní 10 % pracovných pozícií v investičnom bankovníctve v Európe, informoval minulý týždeň denník Financial Times.

Rozsah reštrukturalizácie v Credit Suisse je väčší, než akým banka prešla počas finančnej krízy, keď bola v roku 2008 nútená prepustiť viac ako 7 000 zamestnancov, ale vyhla sa štátnej pomoci.

Nie všetky banky očakávajú rozsiahle zníženie počtu zamestnancov, hoci prijímajú aj iné opatrenia na zníženie nákladov.

Bank of America, ktorá celosvetovo zamestnáva 216 000 ľudí, uviedla, že “neplánuje žiadne hromadné prepúšťanie”, hoci k nákladom pristupuje disciplinovane a bude prijímať zamestnancov len na najdôležitejšie pozície.

Výkonný riaditeľ Brian Moynihan pre agentúru Bloomberg v Davose uviedol, že z banky odišlo menej ľudí, ako sa vlani očakávalo, čo ovplyvnilo jej politiku prijímania zamestnancov.

“Prekročili sme plánovaný počet zamestnancov,” povedal. “A teraz môžeme nábor zamestnancov spomaliť.”

Citigroup zatiaľ poskytla len málo podrobností o tom, koľkých z jej 240 000 globálnych zamestnancov sa prepúšťanie dotkne, ale finančný riaditeľ Mark Mason novinárom povedal, že v investičnej banke existuje tlak na znižovanie nákladov po 22-percentnom poklese zisku tejto divízie.

“V rámci [bežného podnikania] neustále preverujeme talenty, aby sme sa uistili, že máme správnych ľudí na správnych pozíciách, a v prípade potreby reštrukturalizujeme aj to,”povedal.

Napriek tomu sa minimálne jedna globálna banka snaží posilniť svoje rady, aj keď cielene. Výkonný riaditeľ UBS Ralph Hamers v Davose povedal, že švajčiarska banka “nasleduje trend”, pokiaľ ide o nábor zamestnancov.

Na rozdiel od svojich konkurentov UBS v posledných rokoch neprijímala agresívne zamestnancov, a preto nie je pod rovnakým tlakom na znižovanie počtu pracovných miest.

V uplynulom desaťročí tiež venovala viac zdrojov správe majetku a vrcholoví manažéri banky sa domnievajú, že teraz je vhodný čas na väčšie investície do investičnej banky – spolu s prijímaním zamestnancov v oblasti správy majetku a aktív – keďže konkurenti sa stiahli.

Tieto snahy zahŕňajú aj preberanie nespokojných obchodníkov z butikových poradenských firiem, uviedli pre FT vysokopostavení predstavitelia UBS.

Pre porovnanie, UBS bola v roku 2008 nútená znížiť počet svojich zamestnancov o 10 %, pričom väčšina pozícií pochádzala z investičnej banky, keďže veriteľa zachraňovala švajčiarska vláda po tom, ako utrpel veľké straty z rizikových hypoték.

Viaceré z najväčších prepúšťaní v roku 2008 sa uskutočnili v bankách, ktoré zachraňovali svojich konkurentov, ktorých finančná kríza položila na kolená. Napríklad, keď Bank of America prevzala Merrill Lynch, prepustila 10 000 zamestnancov a zároveň prepustila 7 500 pracovníkov hypotekárneho veriteľa Countrywide Financial.

JPMorgan prepustil 9 200 zamestnancov Washington Mutual, keď prevzal najväčšiu americkú sporiteľňu, a okrem toho znížil počet svojich vlastných zamestnancov o desatinu.

Krach Lehman Brothers a Bear Stearns medzitým viedol k tomu, že desaťtisíce bankárov zostali bez práce. Celkovo prišlo počas finančnej krízy o prácu viac ako 150 000 bankárov.

A rovnako ako pred 15 rokmi, aj teraz sú podľa náborovej agentúry vyhliadky na rýchle nájdenie nového zamestnania pre tých, ktorí sú teraz bez práce, pochmúrne.

“Na trh prichádza strašná záplava kvalitných ľudí, ale kto si ich vyberie?” povedal Thacker. “Nákupcovia tentoraz nemajú na to, aby týchto ľudí zamestnali. Jednoducho nemajú kapacity.”

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d