Slovanské Noviny

19. mája 2024

K porozumeniu Čelovekom

68-ročný Nemec Joachim Klöckner, autor knihy „Malý minimalista“, je známy ako popularizátor myšlienky minimalizmu a obmedzenej spotreby. Žije z dôchodku, vlastní 50 vecí, vedie blog a prednáša o tom, ako sa vzdať zbytočností.

– Prvýkrát vo mne vznikla potreba optimalizácie v roku 1986. Bolo to začiatkom mája, keď som uvidel vločky snehu v uliciach rodného Kasselu: nebolo to oneskorené sneženie, ale následky černobyľskej katastrofy. Nechcel som zostať mimo, vyučil som sa ako energetický konzultant a začal som pomáhať spoločnostiam šetriť energiu. Bolo pre mňa veľkým potešením vykonávať túto prácu – ​​najmä s vedomím, že prispievam k starostlivosti o životné prostredie. Na tomto pozadí som tiež začal optimalizovať svoj vlastný život: Začal som vyrábať nábytok vlastnými rukami – pre seba a pre svojich priateľov.

V priebehu času Klöckner predal a rozdal takmer všetok svoj majetok. Ako sám hovorí, keď sa zbavil všetkých vecí, ktoré sa hromadili dlhé roky, pocítil obrovskú úľavu – v živote akoby sa uvoľnil priestor pre fantáziu, myšlienky o sebe, mier a šťastie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

V roku 2008 sa presťahoval z malého Kasselu do Berlína, ale dlho sa nezdržal v jednom byte.

– Každým presunom som si so sebou bral čoraz menej vecí. Postupne sa môj šatník zmenšil na dva páry spodnej bielizne, ponožiek a topánok. K dispozícii mám tiež dve tričká a dve kombinézy – letnú s krátkymi rukávmi, zimnú s dlhými, deku a ruksak. To je asi všetko. Veci kupujem v obchode s pracovnými odevmi, takže sú biele a žlté, čo je mimochodom veľmi praktické. Môžem prať všetko spolu: farby nevyblednú a ja šetrím energiu. Väčšinou spím na nafukovacom matraci. Už teraz, ako vlastník plus alebo mínus päťdesiat vecí, sa pravidelne pýtam sám seba – potrebujem túto deku alebo sa bez nej zaobídem? A často niečo odmietam. Môj proces zbavovania sa prebytku trvá už viac ako dvadsať rokov.

Jediné, čo Klöckner v zásade nemôže odmietnuť, sú tablet, telefón a hodinky Apple Watch. Posledné menované mu pomáhajú sledovať jeho srdcovú frekvenciu, pretože jeho otec zomrel na srdcové problémy. Momentálne si Nemec prenajíma izbu v štúdiu umelca. Jeho hlavným zdrojom príjmu je dôchodok a poplatky za semináre o minimalizme: životný štýl dôchodcu je obzvlášť zaujímavý pre Švajčiarsko, Rakúsko a Nemecko a často cestuje s lekciami, aby prednášal v rôznych krajinách.

– Priatelia a príbuzní reagovali zvedavo na zmeny v mojom živote. Niektorí – s nepochopením. Moja matka povedala: „Áno, človek je schopný žiť ako ty. Po vojne sme boli všetci nútení žiť takto. Nechápem však slobodnú voľbu v prospech takého životného štýlu.“ Môj 32-ročný syn tiež žije úplne inak – má obrovské množstvo vecí a úprimne povedané, robí mi to radosť. To znamená, že si vybral svoju vlastnú cestu, slobodnú od môjho vplyvu.

Klöckner hovorí, že zbavenie sa nepotrebných vecí robí človeka oveľa šťastnejším, pretože je vo väčšej harmónii s okolitým svetom, vďaka čomu sa zvyšuje obsah tzv. hormónov šťastia – dopamínu, serotonínu a oxytocínu. Mnoho obyvateľov miest dnes trpí depresiou kvôli tomu, že dlhú dobu nedostávajú tieto hormóny. Podľa jeho názoru je každodenný život súčasného človeka nabitý myšlienkami o daniach, dome, nadchádzajúcich výdavkov a ďalších hmotných veciach.

– Radosť z nákupu sa vyparí za pár sekúnd: Podľa výskumov pocit spokojnosti z nákupu niečoho nového trvá v priemere osem sekúnd. A čím viac vecí si človek kúpi, tým viac miesta a myšlienok budú zaberať – ako je údržba bytu, domu, auta, dane za všetko toto príslušenstvo. Keď som sa zbavil prebytku, získal som čas pre život a ľudí: spoluprácu (serotonín) a komunikáciu (oxytocín).

Ako hovorí Nemec, bude trvať niekoľko generácií, kým sa ľudia naučia efektívne vypĺňať svoj priestor. Minimalizmus je len jedným z nástrojov, ktorý pomáha individuálne pristupovať k scenáru vášho života a uvoľňuje priestor pre kreativitu.

– Po jednom z mojich seminárov mi zavolal poslucháč a povedal mi príbeh. Spolu s manželkou boli v hypermarkete, nabrali dva vozíky „potrebných“ vecí a potom sa jeho žena obrátila k nemu a povedala: „Pamätáš, ako si mi hovoril o pánovi Klöcknerovi? Si si istý, že všetky tieto veci skutočne potrebujeme?“ Nechali oba vozíky v obchode a šli šťastní domov. V istom zmysle som nechtiac prešiel od energetického konzultanta ku konzultantovi životného štýlu. Ak chcete odo mňa radu, tu je: začnite svoje odmietnutie od malého. Mnohí majú veci, ktoré už rok nepoužívali. Takže, zbavte sa ich. Predajte ich na eBay, prineste ich do bazáru alebo ich jednoducho dajte iným – oni budú šťastní.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d