Slovanské Noviny

27. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Zákaz referenda o predčasných voľbách je nešťastné rozhodnutie. Spoločnosť má mať poistku pre prípady, keď vláda a parlament zneužívajú moc, píše pre Postoj Daniš.

Daniš je presvedčený, že rozhodnutie ústavného súdu zrušiť referendum obmedzuje kontrolný dosah voličov na parlament a vládu. A poskytuje ochranu tým, ktorí držia moc a zneužívajú ju.

Zrušenie referenda je chyba

Zákaz referenda o predčasných voľbách je nešťastné rozhodnutie, píše Daniš. Otázka, či smieme alebo nesmieme žiadať cez referendum nové voľby, nie je podľa neho o Matovičovi, ktorý , ako hovorí, už dlhšie nie je premiérom (a dokonca ani lídrom koalície). Je o tom, či spoločnosť má poistky a ručné brzdy, ak vláda a parlament zneužívajú moc.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

A takisto je o tom, či nad poslancami existuje vyššia autorita, ktorá ich môže odvolať. Alebo sú neodvolateľní, kým sami nebudú chcieť, dodáva.

Pri referendách o predčasných voľbách nie je podľa Daniša až také dôležité, či budú úspešné. Stačí, vlastne stačilo, že existovali ako krajná možnosť. Aj vtedy mali účinky, a prevažne pozitívne, myslí si.

„Malá odbočka do nedávnej histórie: bola to práve hrozba referenda a verejnej vzbury, ktorá v roku 2018 vyhnala Kaliňáka s Ficom z vlády a viedla k odstaveniu bödörovcov z vedenia polície. Keď Bugár znervóznel a pritlačil, Fico musel ohnúť krk (hoci so SNS kontroloval veľkú časť parlamentu). Aby sa vyslobodil z verejného tlaku na predčasné voľby.

„Vtedy, v marci 2018, nikto nepochyboval o tom, že referendum za nové voľby je legálne,“ pripomína komentátor.

Musíme sa spamätať

Upozorňuje, že prešli len tri roky a s prekvapením zisťujeme, že žijeme v celkom inej ére. V spoločnosti bičovanej strachom. Dosah „autorít“ na naše životy je násobne väčší ako za Džingischána. Úrady majú v dobrom zvyku zakazovať verejné zhromaždenia. Zakazovať cestu do práce, za blízkymi či dokonca do obchodu. Alebo zakazovať zber podpisov za referendá počas núdzového stavu, konštatuje zdesene.

A ako hovorí, stačí, aby tí pri moci potichu vyslovili zaklínadlo a spoločnosť s rozochvenými perami pokľakne a nastaví plece svojej dávke, predpísanej autoritami. Pripomína, že v zime bolo týmto zaklínadlom slovo alfa (britský variant). Dnes je to delta (indický variant). O rok to bude eta alebo zeta (ktovie odkiaľ), myslí si.

„Touto salámovou metódou onedlho ostane z našich starých práv a slobôd torzo. Ak sa nespamätáme, éra slobody a suverenity občana sa skončí. A nastúpi éra kontroly. Bez osobných čiarových kódov, kontrol a súhlasu vrchnosti sa nepohneme ani na krok,“ varuje Daniš.

Autority musia byť odvolateľné

Rozhodnutie ústavného súdu podľa jeho názoru len zapadlo do existujúcich trendov zužovania priestoru slobody a demokracie.

S potešením však konštatuje, že problém zakázaného referenda má pomerne jednoduché riešenie. Ústavnému súdu totiž prekáža, že taká dôležitá vec, akou je rozpustenie parlamentu cez referendum, nie je ošetrená v ústave. A teda do ústavy stačí dopísať odsek o možnom skrátení funkčného obdobia parlamentu referendom.

„Ak sa chceme ďalej považovať za slobodnú spoločnosť, potom musí pre každú autoritu platiť princíp jej odvolateľnosti. Nemusí sa uplatňovať pričasto alebo príliš jednoducho (pravidlá môžu byť nastavené v prospech stability). No mal by existovať ako krajná možnosť.

Každý by sa mal za svoju prácu zodpovedať. Vláda parlamentu. A parlament voličom. Podľa možností nielen raz za štyri roky, keď nám bude láskavo dovolené hlasovať – povedzme poštou (aby nás dobré autority zachránili pred zlým kapa variantom),“ píše záverom Daniš.

hlavný denník

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d