Slovanské Noviny

21. júna 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vysokoenergetické protóny zo slnečnej škvrny, väčšie ako tucet Zemegulí, vypli družice Starlink nad Ukrajinou vo chvíli nástupu ruskej ofenzívy, takže oslepená ukrajinská obrana ruský postup nevidela. Na túto zhodu okolností upozornil v Parlamentních Listoch žurnalista, v minulosti dlhoročný šéfredaktor časopisu Ekonom, Zbyněk Fiala.

Tiež ste sa pozerali na polárnu žiaru? Tiež ste čítali varovanie, že to môže narušiť snáď aj distribúciu elektriny? Že nebo zasvieti a kuchyňa zhasne? Nebolo to od veci.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Erupcie slnečnej hmoty, z ktorých najmenej sedem smerovalo k Zemi, pochádzali zo slnečnej škvrny s priemerom približne sedemnásťkrát väčším ako je priemer Zeme. Slnečná hmota k nám potom letela rýchlosťou niekoľko sto kilometrov za sekundu.

„Ani jedna zo slnečných erupcií posledných dní nebola nijako oslnivá svojou rýchlosťou ani veľkosťou. Bola to ale taká dlhá a neprerušená séria erupcií, že sa všetky premiešali a vytvorili prvú superbúrku za viac ako 20 rokov,“ povedal AFP profesor vesmírnej fyziky na univerzite v Readingu Mathew Owens.

Geomagnetické búrky môžu narušiť navigačné nástroje a vysokofrekvenčné rádiové vysielanie, upozornila americká Agentúra pre civilné letectvo (FAA). Súčasne uviedla, že neočakáva žiadne významné dôsledky. To sa však pomýlila. Podľa denníka The Washington Post sa ukrajinskí vojaci sťažovali na veľké problémy s používaním prieskumných bezpilotných lietadiel. S týmto problémom sa stretávali najmä jednotky 125. samostatnej brigády územnej obrany ukrajinských ozbrojených síl.

Polárna žiara v noci z 10. na 11. máj uchvátila celé Slovensko, zdroj: FB

Slnko pomohlo Rusom

Ráno 10. mája nemohol vojenský personál ukrajinských ozbrojených síl prijímať vysielanie z prieskumných bezpilotných lietadiel. Preto ukrajinská armáda nebola schopná sledovať pohyby ruských vojsk. Komunikáciu medzi jednotkami bolo možné udržiavať iba pomocou telefónov, a ani to nie vo všetkých prípadoch.

Samotný ukrajinský vojenský personál sa domnieval, že prevádzka satelitných komunikačných systémov bola zastavená v dôsledku používania systémov elektronického boja ruskou armádou. Majiteľ spoločnosti SpaceX, americký miliardár Elon Musk priznal prítomnosť „zvýšenej záťaže“ satelitných komunikačných systémov, ale spojil ich s „geomagnetickou búrkou“. Rovnakú verziu nakoniec vyslovili aj ukrajinskí experti.

Podobné správy aj z ďalších zdrojov

V stredu 8. mája sa začala séria slnečných erupcií triedy x zo slnečnej škvrny namierenej na Zem. Tieto erupcie majú dve zložky. Tá prvá, röntgenové žiarenie a ďalšie fotóny, dorazí k Zemi za 8 minút. Nasledujú ich vysokoenergetické protóny, ktoré na nás udrú až za deň alebo dva v závislosti od svojej energie. Protóny s vyššou energiou dorazia skôr. Tieto vysokoenergetické protóny nesú elektrický prúd, ktorý vstupuje do zemskej ionosféry a magnetických polí a vytvára geomagnetické búrky.

Vysokoenergetické protóny mali podľa predpovede doraziť k Zemi v piatok 10. mája, čo sa tiež stalo, aj keď dorazili asi o 6 hodín skôr, než sa očakávalo. A 10. mája bol deň, keď ruské pohraničné jednotky medzi Charkovom a Belgorodom začali postupovať na Ukrajinu.

Prišlo prekvapenie

Ukrajina síce má krajinu posiatu hromadami „dračích zubov“ s tankovými prekážkami, tie však nie sú rozostavané do obranných línií a nie sú doplnené mínovými poľami, ako bolo dohodnuté. Aj ukrajinské vojenské sily, ktoré boli na tomto území umiestnené, sledovali iné ciele ako obranu vlastného územia. Boli to z veľkej časti „špeciálne jednotky“ zostavené z „nacionalistických“ práporov vycvičených na úderné výpady do Ruska. Teraz sa ocitli v úplne inej situácii, a tak jednotne opúšťali pozície.

Proti-tankové prekážky – dračie zuby, Foto: Repro Substack

Ruské útoky začali ešte pred príchodom koronárneho výboja vysokoenergetických protónov, možno 10 hodín predtým, ale to už bol ukrajinský Starlink oslepený ruskými útokmi elektronického boja. Je možné, že ruský vpád testoval ako pohraničné sily, tak odolnosť Starlinku voči útoku, a to tesne pred sériou geomagnetických búrok. Nakoniec teda maximálne takticky využil aj kozmické počasie a zostal utajený, pretože slnečné erupcie triedy x namierené na Zem neboli predvídateľné.

Pre Rusov dokonalá búrka

To predstavovalo „dokonalú búrku“ aj pre zaslepenú ukrajinskú armádu, ktorá nebola vycvičená ani pripravená na tento včasný útok. Nebola schopná vidieť ani zaútočiť na ruské pozície bez svojich dronov a nebola schopná reagovať cieleným delostrelectvom a raketami. Medzery v neúplných obranných líniách boli veľké a početné, takže ruská obrnená technika sa pohybovala prakticky nerušene.

Smoly tam bolo viac. Napríklad Michal&Petr.com píše, že kyjevská generalita vrhla 11. mája proti postupujúcim ruským jednotkám generála Lapina svoje najnovšie zbrane, samohybné ďalekonosné húfnice Bohdana 155mm na českom obrnenom podvozku Tatra. Húfnice Bohdana sa teraz podľa prezidenta Zelenského pre potreby ukrajinskej brannej moci kdesi tajne vyrábajú tempom 8 kusov mesačne.

Zbyněk Fiala, foto: ČTK

České Bohdany zlyhali

Tempo ich výroby však bude zjavne nedostatočné, pretože kanály banderovcov lkali, že húfniciam Bohdana sa nepodarilo preraziť ani do miesta bojov pri Charkove, a boli hromadne zničené ešte na prístupových cestách k frontovým líniám.

Opäť sa tak potvrdilo, že koncepcia lacného dela Caesar-155mm, ktorým sa chce v nasledujúcich rokoch za miliardy vyzbrojiť Armáda ČR, je zhola chybná. Tieto delá, naložené na obrnenom kolesovom podvozku, sa na modernom bojisku ani nedokážu priblížiť na hranicu svojho dostrelu a už sú kompletne zničené, a ani novo namontovaný „protidronový štít“, ako ukazujú ukrajinské fotky a videá, ich nezachránil.

Vesmírne pohrozenie

Možno by sme mali tento vesmírny dohovor brať vážne a hľadať riešenie, ktoré ukončí to nekonečné vraždenie. A ktoré obstojí dlhodobo. Za každého kozmického počasia.

/ hlavnydennik.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.