Slovanské Noviny

28. marca 2024

K porozumeniu Čelovekom

30.11.2020

Debaty o tom, jestli někdo zemřel „na covid“ nebo „s covidem“ příliš nedávají smysl, řekl lékař Viktor Kubricht.

Zhruba devět z deseti lidí, kteří v pražské vinohradské nemocnici zemřou nakaženi koronavirem, umře právě v důsledku této nové infekce. ČTK to řekl lékař Viktor Kubricht, jeden ze zdejších koordinátorů péče o pacienty s nemocí covid-19. I když bezprostřední příčinou úmrtí nemusí být právě covid-19, nebýt této nemoci, nezemřeli by, dodal. Debaty o tom, jestli někdo zemřel „na covid“ nebo „s covidem“, tak podle něj příliš nedávají smysl.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

„Do úmrtního listu se vypisuje vždy několik diagnóz, které souvisí s úmrtím. Jsou označeny číslem a kódem podle mezinárodní klasifikace nemocí. Záleží pak na tom, která z nich je uvedena jako bezprostřední příčina,“ vysvětlil Kubricht.

Pacienti, kteří mají covidový zápal plic, mohou mít u bezprostřední příčiny úmrtí uveden nejen zápal plic či infekci koronavirem, ale třeba také akutní selhání dechu a k tomu jako pomocnou diagnózu třeba virovou pneumonii jiného než chřipkového původu, přiblížil osmačtyřicetiletý anesteziolog. „A až jako další diagnóza může být nakonec uvedena samotná pozitivita na covid-19 (diagnóza U071),“ doplnil.

Covid-19 se tak ve statistice ukáže jako hlavní příčina úmrtí jen v části případů, i když i řada dalších pacientů umírá v jeho důsledku. Jako příklad uvádí Kubricht právě pacienty s těžkým covidovým zápalem plic, kteří musí být napojeni na ventilátor, v důsledku čehož dostanou embolii plic, které podlehnou. Ta je pak uvedena jako bezprostřední příčina úmrtí, což ale podle Kubrichta neznamená, že by zároveň nezemřeli na covid-19. „Samozřejmě zemřeli také na covid-19, protože jinak by nedostali ten zápal plic,“ zdůraznil.

„Na covid-19 samotný nebo komplikace vyvolané tímto onemocněním umírá devět z deseti pacientů s koronavirem v nemocnicích,“ shrnuje své zkušenosti lékař z kliniky anesteziologie a resuscitace. Pacientů, kteří sice mají koronavirus, ale nemají nemoc covid-19 a zemřou na něco jiného, jako třeba infarkt nebo mrtvici, jsou podle Kubrichta jednotky procent.

Odpovídají tomu i čísla ministerstva zdravotnictví. Ministr Jan Blatný (za ANO) ve středu zveřejnil statistiku, podle níž byla mezi zemřelými nakaženými covidem-19 na jaře asi desetina lidí, kteří měli jinou příčinu smrti, například úraz. Ve druhém pololetí je to zatím asi sedm procent.

Covid-19 byl podle Blatného v prvním pololetí hlavní příčinou smrti asi u 27 procent lidí, kteří zemřeli nakaženi koronavirem. Ve druhém pololetí se tento podíl zvyšuje až ke 40 procentům. Ministr ale zároveň upozornil, že základní příčinu smrti je často obtížné určit.

Koronavirová nákaza se v Česku šíří od března. V jarní první vlně zemřelo do konce dubna zhruba 250 lidí, v nynější podzimní vlně víc než 7000. Zdravotnický systém se při jejím zvládání dostal na hranu svých kapacit. V současné době už hospitalizovaných s covidem-19 ubývá, úmrtí je ale stále kolem stovky denně, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví. Za celou dobu šíření se koronavirus v Česku prokázal u víc než půl milionu lidí, u většiny měla nákaza mírný nebo bezpříznakový prů­běh

Zdroj: extra.cz

Vyhlásenie: 

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d