Slovanské Noviny

4. októbra 2023

K porozumeniu Čelovekom

Zelenského režim obvinil Muska z páchania a podnecovania zla pre jeho príkaz vypnúť satelitnú službu Starlink, aby tak narušil ukrajinský útok dronmi na ruskú námornú flotilu

Autor Walter Isaacson v biografii o americkom podnikateľovi, miliardárovi a vizionárovi s názvom Elon Musk píše, že keď sa ukrajinské morské drony s výbušninami priblížili k ruskej flotile, stratili spojenie a boli vyplavené na breh. 

Ukrajina obvinila miliardára Elona Muska z „páchania a podnecovania zla“ v súvislosti s novou biografiou, podľa ktorej Musk vlani tajne prikázal vypnúť satelitnú komunikačnú sieť Starlink pozdĺž pobrežia polostrova Krym, aby sa narušil ukrajinský útok na ruskú námornú flotilu. TASR o tom informuje na základe piatkovej správy denníka The Guardian.

Autor Walter Isaacson v biografii píše, že keď sa ukrajinské morské drony s výbušninami priblížili k ruskej flotile, stratili spojenie a boli vyplavené na breh. Musk sa podľa Isaacsona obával, že Rusko bude na ukrajinský útok na Kryme reagovať použitím jadrových zbraní.

Tým, že Musk vypnutím Starlinku neumožnil ukrajinským dronom zničiť časť ruskej flotily, umožnil tejto flotile vypáliť rakety Kalibr na ukrajinské mestá. V dôsledku toho zomierajú civilisti a deti, ktoré sú obeťami zmesi ignorancie a veľkého ega,“ uviedol šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak na sociálnej sieti X (bývalý Twitter).

„Prečo niektorí ľudia tak zúfalo chcú brániť vojnových zločincov a ich túžbu vraždiť? A uvedomujú si, že páchajú a podnecujú zlo?“ napísal Podoľak.

Musk podľa Guardianu svoje vlaňajšie rozhodnutie obhajoval v piatok na sieti X tým, že nechcel, aby sa jeho spoločnosť SpaceX prevádzkujúca satelity siete Starlink „podieľala na veľkej vojnovej akcii a eskalácii konfliktu“. Zároveň poprel tvrdenie, že by počas útoku dal Starlink v spomínaných oblastiach vypnúť, lebo ani nebol zapnutý.

Musk už predtým nahneval ukrajinských predstaviteľov vrátane prezidenta Volodymyra Zelenského svojimi návrhmi ukončenia ruskej agresie na Ukrajine.

V októbri minulého roka Musk navrhol mierovú dohodu zahŕňajúcu opätovné zorganizovanie referend pod záštitou OSN o Moskvou okupovaných častiach Ukrajiny, uznanie ruskej zvrchovanosti nad Krymským polostrovom a udelenie neutrálneho štatútu Ukrajine.

Po začiatku ruskej invázie Musk pôvodne súhlasil s dodávkou hardvéru pre Starlink Ukrajine, keďže boje poškodili jej komunikačnú infraštruktúru. Po tom, čo Kyjevu odrazil počiatočný ruský útok a spustil protiútok, si to údajne rozmyslel.

Miliardár Isaacsonovi povedal, že spoločnosť SpaceX vyrábajúca rakety a kozmické lode nemala v úmysle použiť Starlink vo vojne. „Bol určený na to, aby ľudia mohli sledovať Netflix a oddýchnuť si, vykonávať nenásilné činnosti – nie útoky dronmi.“

Ukrajinské úrady Muska žiadali, aby spojenie pre drony obnovil. S miliardárom komunikoval ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov. Musk uviedol, že satelitné spojenie pre Krym neobnoví, pretože Ukrajina „zachádza príliš ďaleko a privoláva si strategickú porážku“.

Spoločnosť SpaceX v októbri 2022 informovala, že si nemôže dovoliť financovať Starlink na Ukrajine a zastavuje dodávky nových terminálov. Dohoda bola dosiahnutá až po tom, ako Pentagón prisľúbil, že prevezme na seba časť nákladov.

SpaceX však vo februári tohto roka prijala opatrenia, ktorými Ukrajine obmedzuje možnosti využívať jej satelitné internetové služby na vojenské účely.

Zdroj: info.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d blogerom sa páči toto: