Slovanské Noviny

23. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Vôňa jari, známa aj ako vôňa čerstvej pôdy, je signálom, ktorý pôdne baktérie vysielajú malým pôdnym článkonožcom, aby prišli a rozšírili bakteriálne spóry na nové územia.

Vôňa jari je vôňou dvoch mikrobiálnych látok, geosmínu a 2-metylizoborneolu. Vonia po nich čerstvo vykopaná pôda a vonia po nich aj vzduch po lejaku, keď z kvapiek padajúcich na zem stúpajú aerosólové výpary.

Náš nos je taký citlivý na „vôňu jari a zeme“, že tieto pachové látky dokáže rozpoznať v nepatrnom množstve – ich podiel môže byť len niekoľko stoviek na bilión. Geosmín a 2-metylizoborneol syntetizujú pôdne baktérie streptomycéty: takmer všetky streptomycéty dokážu vytvárať geosmín a približne polovica druhov má gény na syntézu 2-metylizoborneolu. Je zrejmé, že obe molekuly sú pre nich veľmi dôležité a potrebné, ale na čo presne?

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Vedci zo Švédskej poľnohospodárskej univerzity, John Innes Center a Lund University, predpokladajú, že baktérie využívajú ako signál „vôňu jari“. Pasce s páchnucimi streptomycétami pomohli zistiť, koho pachový signál zaujal – ukázalo sa, že pôdne tvory nazývané chvostoskoky priťahuje mikrobiálno-jarný zápach. Sú to malé šesťnohé článkonožce; ľahko sa zamieňajú s hmyzom a mnohí ich skutočne nazývajú primárnym bezkrídlym hmyzom, hoci iní odborníci sa domnievajú, že chvostoskoky sú špeciálnou skupinou mimo triedy hmyzu. Chvostoskoky sú všežravé a zohrávajú dôležitú úlohu pri spracovaní organickej hmoty v pôde.

Romantická vôňa pôdy..

Vedci z Austrálie prišli na to, že pre človeka je najpríťažlivejšia práve vôňa vlhkej pôdy.

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa vedci snažili nájsť dôvod príťažlivosti tejto vône. Zistili, že veľký vplyv má geosmín, ktorý produkujú pôdne baktérie pomocou vody. Milióny rokov evolúcie viedli k tomu, že ľudské čuchové orgány sú na rozpoznanie tejto látky „vycibrené“, keďže jej prítomnosť znamenala pravdepodobnú prítomnosť vody v blízkosti.

Vodné zdroje boli pre organizmus vždy životne dôležité, a tak náš mozog štandardne začal považovať túto vôňu za príjemnú. Vo vedeckej komunite sa táto vôňa nazývala petrikor.

Podobné schopnosti majú aj ťavy, ktoré si takto nachádzajú cestu do oáz. Vedci tiež poznamenali, že existuje malá skupina ľudí, ktorí nemajú radi takúto vôňu. Počas výskumu sa zistilo, že sú alergický na geosmín.

Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

možno ste nepostrehli

%d