Slovanské Noviny

12. novembra 2024

K porozumeniu Čelovekom

Osoby, ktoré sa nebudú vedieť preukázať negatívnym testom, nebudú môcť ísť ani do práce.

Kto absolvuje cez víkend celoplošné testovanie a bude mať v ruke negatívny výsledok, bude môcť fungovať ako v čase pred vyhlásením tzv. lockdownu. 

Zákaz vychádzania vláda dnes predĺžila do 8. novembra, týkať sa však bude len tých, ktorí sa nebudú vedieť ani po celoplošnom testovaní preukázať negatívnym testom.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Obmedzenie sa tak nevzťahuje na ľudí s negatívnym výsledkom PCR testu vykonaným od 29. októbra do 1. novembra alebo certifikátom s antigénovým testom z rovnakého obdobia. 

V prípade osôb pôsobiacich v bezpečnostnom systéme, štátnozamestnaneckom pomere, vykonávajúcich prácu vo verejnom záujme či napríklad príslušníkov záchranných a bezpečnostných zborov, alebo ozbrojených zborov plniacich úlohy na úseku krízového riadenia môže byť test vykonaný aj o deň skôr.

Aj bez negatívneho testu si bude možné počas zákazu vychádzania zabezpečiť nevyhnutné základné životné potreby ako nákup potravín, liekov, drogérie, pohonných hmôt či krmiva pre zvieratá.

Premiér: Ľudia si môžu kúpiť vstupenku do slobodného sveta

„Na základe pilotu z Oravy a Bardejova máme nádej, že sa to podarí,“ vyhlásil dnes premiér Matovič k celoplošnému testovaniu.  

Podľa jeho slov keď dokážeme zahasiť 5 000 požiarov na Orave, tak na celom Slovensku môžeme okolo 30 000 až 50 000, a teda nebude treba tvrdý lockdown, počas ktorého by museli ľudia stráviť tri týždne doma a štát skrachuje. 

Ľudia si účasťou na celoplošnom testovaní podľa premiéra Matoviča kupujú vstupenku do slobodného sveta. „Na rozdiel od tých ľudí, ktorí sa rozhodnú na test nejsť. Tým bude umožnené to, čo bolo doteraz umožnené, čiže viac-menej počas zákazu vychádzania,“ vysvetlil premiér Igor Matovič nové opatrenia.

Dnes platné výnimky zo zákazu vychádzania budú teda aj naďalej platiť pre ľudí, ktorí sa po celoplošnom testovaní nebudú vedieť preukázať negatívnym testom.

„Pre tých, ktorí budú mať negatívny test, sa život vracia do obdobia pred piatkom (23. 10., pozn.),“ povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí. Čiže naďalej bude platiť zákaz zhromažďovania nad šesť osôb, zákaz organizovania hromadných podujatí a ostaté opatrenia prijaté pred lockdownom.

Podľa premiéra Matoviča bola na Ústrednom krízovom štábe ešte minulý týždeň dohoda na tzv. mäkkom lockdowne na deväť dní s tým, že kto prejde celoplošným testovaním s negatívnym výsledkom, bude môcť slobodnejšie žiť.

Podľa ministra Krajčího stále chýbajú na víkendovú operáciu zdravotníci, z pôvodného zoznamu, kde ich bolo prihlásených 23-tisíc, museli pretriediť tých, ktorí nespĺňali kritériá. Profesor Vladimír Krčméry dodal na celoplošné testovanie po svojich linkách 500 zdravotníkov, povedal Matovič.

Premiér Matovič tiež avizoval, že po plošnom pretestovaní Slovenska sa zrejme zavedú aj kontroly na hraniciach. Aktuálne podľa neho nie je ideálne začať s testovaním na hraniciach, pretože by sa muselo vytvoriť zhruba 300 rozličných tímov, aby sa hranice pokryli.

Zdôraznil, že teraz je potrebné čo najviac príslušníkov bezpečnostných zložiek či zdravotníkov využiť pri plošnom testovaní.

Antigénové testy majú dvakrát väčší zmysel, ako sa rátalo, hovorí Matovič

Premiér Matovič po rokovaní vlády obhajoval antigénové testy. Podľa neho sú výborný doplnok na plošné rýchle identifikovanie ľudí s najvyššou vírusovou náložou, ktorí by mohli byť najviac infekční. Poukázal na výsledky štúdie Fakultnej nemocnice Praha Motol, ktorá porovnávala výsledky antigénových a PCR testov na ochorenie COVID-19.

Matovič a minister Krajčí skonštatovali, že antigénové testy tak dokážu odhaliť 67 percent tých infikovaných, ktorých by odhalil PCR test. Výsledky podľa ich slov prekonali očakávania na úrovni 30 percent, s ktorými išli do plošného testovania.

Premiér uviedol, že zmysel robiť antigénové testy je na základe štúdie teda dvakrát väčší, ako pôvodne rátali. Zdôraznil, že nemožno nahradiť PCR testy antigénovými, ale na účel, ako je celoplošné testovanie, je tento druh testu vhodný. Zdôraznil, že okrem senzitivity sa pri štúdii porovnávala aj ich špecificita. Tá bola podľa jeho slov stopercentná, teda, že antigénové testy negenerujú falošnú pozitivitu. Z tých 369 pacientov, ktorí mali negatívny PCR test, malo negatívny výsledok aj 369 testovaných antigénovým testom.

Krajčí označil za dobrý údaj aj to, že antigénové testy nevyhodnotili ako pozitívneho človeka, ktorý mal negatívny PCR test. Pozitívne vníma aj to, že antigénový test podľa štúdie dokáže odhaliť aj 47 percent bezpríznakových, ale pozitívnych ľudí.

„Opäť sa len potvrdzuje, že je dobré testovať antigénovými testami, má to zmysel,“ dodal. Je presvedčený, že celoplošné testovanie bude úspešné. Poukázal na to, že denne pribúda v nemocniciach aj 100 pacientov a čoraz viac ich potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

Pražská fakultná nemocnica Motol zverejnila v utorok výsledky štúdie spoľahlivosti antigénových testov, ktorú realizovala minulý týždeň na 591 pacientoch. Ukázala, že senzitivita skúmaných dvoch antigénových testov bola pod hranicou 70 percent. To znamená, že testy nezachytili troch z desiatich pozitívnych pacientov. Podľa štúdie sa to týkalo aj ľudí s príznakmi ochorenia COVID-19.

Premiér Matovič však „pozabudol“ povedať, že Ústav lekárskej mikrobiológie a FN Motol zverejnil svoju štúdiu pod názvom Antigénove testy nie sú spoľahlivé. Výsledky štúdie sú plne v súlade s Odborným stanoviskom Spoločnosti pre lekársku mikrobiológiu a Laboratórnu skupinu COVID MZČR, ktoré upozorňujú na riziko falošne negatívnych výsledkov pri užití antigénnych testov. Predseda vlády týmto spôsobom hrubo manipuloval verejnosť a vytrhával z kontextu časti spomínanej štúdie.

Skritizoval prezidenta lekárskej komory

Premiér Matovič odmieta tvrdenia zástupcov Slovenskej lekárskej komory zo stredajšej tlačovej konferencii v súvislosti so štatistikami k úmrtnosti na COVID-19, ktoré prirovnali k chrípke.

Matovič kritizuje vyjadrenia člena rady SLK Ernesta Sivíka, že úmrtnosť na COVID-19 je na úrovni chrípky, pričom prezident komory Marian Kollár to označil za dobrý signál. „Mne vybilo poistky,“ reagoval premiér a hovoril o blude. Pýta sa, či naozaj ide významná lekárska autorita v takejto chvíli odkazovať lekárom a zdravotníkom, že nepotrebujú rúška a ochranné pomôcky.

Lekári i zdravotníci si podľa Matoviča musia zodpovedať otázku, či budú veriť „bludárom na úrovni Kotlebu“, alebo sa zapoja a pomôžu v boji proti novému koronavírusu, ktorý podľa jeho slov určite nie je chrípka. Doplnil, že Sivík k svojmu tvrdeniu došiel na základe štúdie, ktorá mala byť na internete označená ako hoax. „Po tejto vete akékoľvek slovo, akýkoľvek výrok, akýkoľvek názor tohto človeka pre mňa nemá absolútne žiadnu váhu,“ poznamenal.

Prezident SLK Marian Kollár v stredu vyzval vládu, aby ešte raz zvážila plánované celoplošné testovanie na nový koronavírus. Na stredajšej tlačovej konferencii vyzval vládnych predstaviteľov, aby si sadli za stôl s odborníkmi a prerokovali ďalšie kroky. Za dôležité považuje mať pripravenú stratégiu.

Hovorí o podozrení, že rozhodnutie o plošnom testovaní nebolo odborné. Za legitímne považuje rozhodnutie lekárov, ktorí sa rozhodnú nepridať sa k pomoci. Podľa jeho slov by si mali šetriť sily a prostriedky. Jasné podľa neho nie je ani to, čo by sa stalo v prípade ďalšej vlny. Celoplošné testovanie považuje za „vydieranie“, pretože ľudia podľa neho nemajú na výber.

Výnimky zo zákazu vychádzania po 2. novembri

Aj bez negatívneho testu si bude možné počas zákazu vychádzania zabezpečiť nevyhnutné základné životné potreby ako nákup potravín, liekov, drogérie, pohonných hmôt či krmiva pre zvieratá.

Výnimka sa týka aj cesty do zdravotníckeho zariadenia s cieľom neodkladného lekárskeho vyšetrenia alebo preventívnej prehliadky vrátane sprevádzania blízkej osoby alebo príbuzným a cestu späť. Výnimka platí i pre deti do desať rokov.

Rovnako bude možné ísť bez negatívneho testu na pohreb blízkej osoby, uzavrieť manželstvo či ísť na krst. Platí to aj pri ceste s cieľom starostlivosti o blízku osobu alebo príbuzného, ktorý je na ňu odkázaný. Výnimka je aj na prechádzku so psom alebo mačkou do 100 metrov od miesta bydliska a na cestu s cieľom starostlivosti o hospodárske zvieratá.

Rodičia budú môcť svoje deti zaniesť do jaslí či do materskej školy. Výnimka zo zákazu sa týka aj cesty do školy v prípade žiakov nultých ročníkov, prvého až štvrtého ročníka základnej školy, základnej školy pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ako aj cesty do a zo zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

Zákaz vychádzania neplatí ani pre ľudí, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 a majú o tom doklad nie starší ako tri mesiace. Rovnako pre tých, ktorým bolo diagnostikované v období od 1. augusta do 15. októbra 2020.

Výnimku zo zákazu majú aj osoby, ktorých zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožní vykonanie testu. Platí aj pre ľudí so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím, ľudí so závažnou poruchou autistického spektra alebo ľudí s ťažkým, vrodeným alebo získaným imunodeficitom, ako aj pre onkopacientov.

Vláda odporučila tiež hlavnému hygienikovi vydať vyhlášku, ktorou uloží povinnosť relevantným subjektom, napríklad zamestnávateľom či prevádzkovateľom, vyžadovať potvrdenie o negatívnom výsledku RT-PCR testu alebo certifikát s negatívnym výsledkom antigénového testu z plošného testovania.

Celé znesenie vlády k návrhu na ďalšie rozšírenie opatrení v rámci núdzového stavu TU.

Pozrite si tlačovú besedu predsedu vlády Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího po rokovaní vlády. Hovorili o tom, že vláda do 8. novembra obmedzila pohyb, v čase od piatej do jednej hodiny v noci nasledujúceho dňa. S negatívnym testom z celoplošného testovania má byť náš život relatívne slobodný. Na výzvu Slovenskej lekárskej komory, prehodnotiť celoplošné testovanie, premiér reagoval, že jej vedenie šíri hoaxy a ich názory nemajú váhu:

https://www.ta3.com/embed/20201028-hw-54a808de-8e10-49e8-902e-67f0d0abeea9.html

Čarnogurský ml.: Žiadny štátny orgán nie je oprávnený žiadať informácie o vašom zdravotnom stave a predloženie výsledku vášho testovania!

Protizákonné testovanie nariadené Matovičovou vládou vyvoláva čoraz väčšie pobúrenie právnickej verejnosti. Najnovšie sa k protizákonnému nariadeniu vyjadril aj právnik JUDr. Mag. Ján Čarnogurský ml.

„Celoplošné testovanie na COVID-19 je dobrovoľné. Podľa zákona nie je žiadny policajt a ani žiadny štátny orgán oprávnený požadovať informácie o vašom zdravotnom stave a predloženie výsledku vášho testovania, ba ani potvrdenia o absolvovaní kovid testu. Okrem slovenských zákonov sú zdravotné informácie chránené aj európskou legislatívou GDPR,“ informoval na sociálnej sieti advokát Ján Čarnogurský.

Aktualizované a doplnené vyjadrenie Dr. Čarnogurského:

Mnohí sa pýtate, ako reagovať, keď si policajt vypýta váš kovid test.

Dôležitý je najmä dôvod, pre ktorý by si policajt vyžiadal váš kovid test. Záleží aj, či ste v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov alebo inde.

V okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov sú niektoré výnimky z platného zákazu vychádzania PODMIENENÉ pred 1. novembrom PREUKÁZANÍM SA platným kovid testom. Sú to výnimky,umožňujúce vám napr. ísť do práce alebo za podnikaním, alebo na poštu, či kúpiť si noviny. Tieto výnimky nariadenie vlády viaže na predloženie kovid testu.Preto, ak ste mimo domu v týchto okresoch a policajt sa vás pýta na dôvod opustenia domu, musíte uviesť iný dôvod opustenia domu ako ten, na ktorý je potrebný kovid test, ak nechcete policajtovi kovid test ukázať. Takým dôvodom je napríklad nákup potravín alebo liekov.

To je taká finta zo strany vlády, aby si obyvatelia týchto okresov mohli uplatniť niektoré ľudské práva iba pomocou predloženia kovid testu, čím si nepriamo vynucuje vaše otestovanie. Je to taká skúška, ako ľudia zareagujú na podmienenie niektoých ľudských práv otestovaním sa. Ak by sme sa domáhali zrušenia príslušného vládneho nariadenia pre rozpor s Ústavou alebo medzinárodnými zmluvami, trvalo by to veeeľmi dlho, dlhšie, ako platnosť zákazu, uvedeného v nariadení vlády č. 290/2020 Zz.

Ak vám bude uložená pokuta v správnom konaní, môžete sa brániť na súde, a ak budete vytrvalí, môžno dosiahnete, aby o prípade rozhodoval Ústavný súd alebo Európsky súd pre Ľudské práva. Bude to však vyžadovať veľa energie a zastúpenie advokátom.

Obyvatelia ostatných okresov nepotrebujú na uplatnenie výnimky zo zákazu vychádzania nikdy predložiť kovid test. Preto nie je dôvod, aby ste ho policajtovi predložili, ak aj ste mimo domu. Nepredloženie testu nie je ani priestupok a ani trestný čin, veď testovanie je dobrovoľné.

Ak od vás požaduje kovid test váš zamestnávateľ (nie policajt), a vy ho nepredložíte, následky nemusia byť dramatické. Prinajhoršom budete mať neplatené voľno a možno si budete musieť zaplatiť odvody za pár dní. Nie je to dôvod na výpoveď. Niektoré zdravotnícke povolania však z povahy veci predpokladajú, že nemôžete byť v práci nákazliví, takže odpoveď pre vás, ako sa vyhnúť dramatickým následkom nepredloženia testu, je komplikovanejšia a presahuje miesto, ktoré mám vyhradené pre tento status. Veľmi závisí od konkrétnych okolností.

Po 8. novembri majú byť pravidlá života zase iné. Uvidíme, čo naša vláda vymyslí. Zatiaľ toľko.

Zdroj: postoj.sk / ta3.com / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.