Slovanské Noviny

28. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

VIDEO: Lipšic a jeho partička na dnes už nebohom ÚŠP v posledný deň svojej existencie obvinila množstvo ľudí. „Nastal čas, kedy sa musí preskúmať trestnoprávna zodpovednosť Lipšica & spol.“, reagoval na výčiny tejto skupiny premiér Fico.

„To, čo proti záujmom Slovenska vyvádza Šimečka a progresívci nerobia podľa neho ani potkany. Ste sa zbláznili? Páchať v Bruseli ekonomickú vlastizradu proti Slovensku a nabáda EÚ zobrať slovenským občanom peniaze z eurofondov?“, komentoval aktivity Progresívneho Slovenska a jeho vodcu.

Od stredy 20. marca 2024 zaniká Úrad špeciálnej prokuratúry. Prokurátori Lipšicovho úradu boli zaradení na jednotlivé oddelenia Generálnej prokuratúry SR. Premiér Robert Fico (Smer-SSD) ešte v decembri vyhlásil, že ÚŠP sa nedá opraviť.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SSD) sa po stredajšom rokovaní vyjadril k jednej z aktualít. Dnešným dňom 20. marca 2024 sa definitívne ruší Úrad špeciálnej prokuratúry tak, ako znie v novele Trestného zákona. Zrušenie Špeciálnej prokuratúry, ktorá bola podľa koalície v minulom období zneužívaná na politické čistky bývalou vládou, si dal Ficov kabinet za jednu z priorít.

„Dnes prestala fungovať Špeciálna prokuratúra a ja považujem rozhodnutie, ktoré sme prijali v tomto duchu v Národnej rade SR za naplnenie Programového vyhlásenia vlády,“ hovorí na margo rušenia ÚŠP Fico pred novinármi.

Premiér sa ďalej vyjadril aj ku samotnému procesu rušenia ÚSP. Fico víta slová Žilinku: „My sme veľmi otvorene a jasne komunikovali slovenskej verejnosti, že po tom, čo vznikne nová vláda, bude zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry jednou z programových priorít, ktorá bola nielen zakotvená do PVV, ale ktorej sme venovali aj náležitú pozornosť. Veľmi oceňujem vyhlásenia pána generálneho prokurátora, ktorý potvrdzuje, že po zrušení tejto organizačnej súčasti GP, pretože ÚŠP nebol samostatný, bude Generálna prokuratúra plniť všetky úlohy, ktoré vyplývajú z príslušných zákonov Slovenskej republiky.“

Robert Fico sa vyjadril aj ka Danielovi Lipšicovi, ktorý počas včerajšieho dňa vystúpil s viacerými pripomienkami a odkazmi súčasnej vládnej koalícii. „Chcem sa vyjadriť k oslavným rečiam a ódam, ktoré sme si včera vypočuli. Predovšetkým z úst, už neexistujúceho Špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Vážené dámy a páni Daniel Lipšic nie je ani Falcone, ani Borselino. Viete o kom hovorím. Daniel Lipšic je obyčajný podvodník, klamal pri získavaní justičnej skúšky, podvádzal pri získavaní bezpečnostnej previerky. Je to právoplatné odsúdený páchateľ trestného činu. A čo je závažné, je to bývalý politik, ktorý nenávidí predstaviteľov vládnej koalície.“.

Obvinenia, ktoré boli vznesené v posledný deň fungovania Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), sú spolitizovaným účelovým krokom. Vláda sa podľa premiéra nemá dôvod nimi zaoberať. Fico si myslí, že v prípade posledných krokov Daniela Lipšica a jeho tímu mohlo ísť o zneužitie právomoci verejného činiteľa.

„Vypustili to tak, aby znovu vytvárali tlak na generálneho prokurátora, keďže generálna prokuratúra bude rozhodovať o sťažnostiach voči obvineniam vzneseným prokurátormi ÚŠP,“ upozornil v súvislosti s obvineniami. Špeciálna prokuratúra v posledný deň svojho fungovania vzniesla viacero obvinení v rôznych kauzách, medzi obvinenými majú byť napríklad finančník Jaroslav Haščáka či predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Podľa medializovaných informácií čelí obvineniu i bývalý poslanec Národnej rady György Gyimesi či vedúci Úradu vlády SR Juraj Gedra.

Premiér mieni, že posledné aktivity ÚŠP korešpondujú s krokmi úradu, ktorý podľa Fica porušoval ľudské práva. „Je to mimoriadne účelový krok, nezmyselné obvinenia, a my tomu nebudeme venovať absolútne žiadnu pozornosť,“ dodal k podnetom ÚŠP.

Zároveň ocenil uistenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku, že po zrušení ÚŠP ako organizačnej súčasti GP je garantované plnenie všetkých úloh, ktoré prokuratúre vyplývajú z príslušných zákonov.

Fico sa tiež kriticky vyjadril k aktivitám opozičného PS. Predseda hnutia Michal Šimečka je podľa Fica v súčasnosti v Bruseli, aby priamo žiadal v súvislosti so zrušením ÚŠP a novelizáciou trestných kódexov o zastavenie eurofondov pre Slovensko.

„My vedieme s Európskou komisiou vecný a kvalifikovaný dialóg, ktorý prebieha vždy pri témach vyvolávajúcich otázky, napriek tomuto dialógu PS chce, aby EÚ potrestala Slovensko. To, čo robí, je hospodárska vlastizrada,“ povedal Fico. Upozornil, že aj ústavný súd (ÚS) uznal, že v prípade zrušenia špeciálnej prokuratúry nejde o protiústavný krok, nezastavil účinnosť zákona v tejto časti.

Aktivity PS kritizuje aj podpredseda vlády pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD). Myslí si, že najsilnejší opozičný subjekt sa snaží prostredníctvom Bruselu zasiahnuť do prezidentských volieb. Rovnaký cieľ malo podľa Kmeca aj iniciovanie zastavenia medzivládnych česko-slovenských konzultácií.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SSD) je presvedčený, že na strane vlády je dostatok argumentov, aby presvedčila EK. „Nie sú žiadne závery, na základe ktorých by mohol niekto konštatovať, že príde k zastaveniu eurofondov či zdrojov z plánu obnovy,“ zdôraznil Blanár.

Viac vo videu:

Úrad špeciálnej prokuratúry zanikol 20 marca 2024

Od stredy zaniká Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Prokurátori ÚŠP boli zaradení na jednotlivé oddelenia Generálnej prokuratúry (GP) SR. Prípady, kde bola podaná obžaloba alebo kde je návrh na podanie obžaloby, by mali aj naďalej zostať súčasným prokurátorom. Kauzy z prípravného konania budú rozdelené primárne na krajské prokuratúry naprieč Slovenskom. Zrušenie ÚŠP bolo súčasťou nedávno schválenej zmeny trestných kódexov.

Generálna prokuratúra deklaruje, že prokuratúra bude plniť svoje úlohy aj po zrušení ÚŠP. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka avizoval, že verejnosť bude o komplexných opatreniach informovaná. Doplnil, že v prípadoch, ktoré sú na Špecializovanom trestnom súde, budú aj naďalej konať súčasní prokurátori ÚŠP, ak tomu nebudú brániť objektívne dôvody, napríklad skončenie služobného pomeru prokurátora.

Rovnaký princíp uplatní generálny prokurátor aj v trestných veciach, v ktorých došlo ku skončeniu vyšetrovania a ÚŠP bol predložený návrh na podanie obžaloby alebo na iné rozhodnutie.

Zrušenie ÚŠP bolo súčasťou novely Trestného zákona, ktorú vláda odobrila v decembri 2023 a parlament ju schválil vo februári tohto roka. Opozícia zámer zrušiť ÚŠP ostro kritizovala, pre zmeny v trestných kódexoch sa obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR. Na ÚS sa obrátila aj prezidentka Zuzana Čaputová, žiadala posúdenie ústavnosti novely. Ústavný súd pozastavil účinnosť jej časti. Návrhu na pozastavenie účinnosti v časti, ktorá sa týkala rušenia ÚŠP, súd nevyhovel.

Odchádzajúci špeciálny prokurátor Daniel Lipšic poukázal na to, že ÚŠP riešil v posledných rokoch aj kauzy vedúce na najvyššie poschodia verejného života, biznisu a justície. To bol podľa neho zrejme hlavný dôvod na jeho zrušenie.

Premiér Robert Fico (Smer-SSD) ešte v decembri vyhlásil, že ÚŠP sa nedá opraviť. Zdôrazňoval potrebu dostať ÚŠP pod kontrolu Generálnej prokuratúry SR. Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) tvrdil, že inštitút ÚŠP je zavedený nesystémovým spôsobom a keďže sa na jeho čelo postavil dlhoročný politik, spolitizoval sa a nevykazoval známky nestranného a nezaujatého rozhodovania.

Posledné obvinenia vznesené Lipšicom & spol.

Spôsob, akým Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) odkomunikoval v utorok (19. 3.) vznesené obvinenia korešponduje so štýlom práce špeciálnej prokuratúry na čele s Danielom Lipšicom. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol vedúci Úradu vlády (ÚV) SR Juraj Gedra. Dodal, že obvinenie, ktoré podľa medializovaných informácií malo byť vznesené aj voči nemu v súvislosti s aktivitami Fondu národného majetku (FNM) respektíve MH Manažmentu, nemá stále fyzicky k dispozícii.

„Nemôžem sa k tomu vyjadriť z obsahovej a vecnej stránky, môžem hodnotiť len spôsob, akým to prokurátorka ÚŠP odkomunikovala. A ten spôsob sa zhoduje s tým, ako Daniel Lipšic ÚŠP v predchádzajúcich rokoch viedol,“ upozornil Gedra.

Poukázal na to, že obvinenie vychádza len z názoru prokurátorky a nezhoduje sa s pohľadom vyšetrujúceho policajta. Myslí si preto, že ide o osobnú pomstu Lipšica. „Za to, že som spochybnil jeho argumentáciu pri dopravnej nehode, pri ktorej spôsobil smrť človeka,“ uviedol Gedra. Argumentuje aj tým, že vo veci obvinenia nebol nikým konfrontovaný, vyzvaný na súčinnosť.

Považuje to preto aj za devalváciu jeho práce a práce kolegov pre štátnu spoločnosť. „Pre MH manažment sme zachránili stovky miliónov eur,“ poznamenal. Takéto obvinenia preto môžu podľa neho odrádzať odborníkov od práce pre štát. „V každom prípade, som pripravený brániť sa právnou cestou,“ dodal šéf ÚV SR.

MH Manažment o obvineniach v prípade informácie nemá. „O obvinení v súvislosti s FNM, a jeho nástupníckou organizáciou MH Manažment, nemáme zatiaľ žiadne bližšie informácie,“ reagovala pre TASR manažérka marketingu a komunikácie spoločnosti Andrea Devánová.

Prokurátorka ÚŠP Lucia Bizoňová v utorok informovala, že v kauze súvisiacej s FNM obvinili päť osôb pre trestné činy machinácie pri verejnom obstarávaní a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Spôsobená škoda mala byť vo výške približne 70 miliónov eur. Obvinené osoby boli vo výkonnom výbore FNM a následnej, nástupníckej spoločnosti. Denník N v utorok informoval, že medzi obvinenými je aj Gedra.

Lipšicov úrad sa deň pred koncom svojej existencie rozhodol v kauze Gorila opäť obviniť finančníka Jaroslava Haščáka a ďalších štyroch ľudí.

Zdroj: ereport.sk / pluska.sk / pravda.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d