Slovanské Noviny

28. apríla 2024

K porozumeniu Čelovekom

Za predmetnú rezolúciu hlasovalo 93 štátov, 24 bolo proti a 58 ďalších sa hlasovania zdržalo. Spojené štáty, členské krajiny EÚ, Británia a Ukrajina rezolúciu podporili, zatiaľ čo napríklad Čína, Sýria, Bielorusko a Rusko boli proti. 

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) pozastavilo vo štvrtok členstvo Ruska v Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC). TASR túto informáciu prevzala od spravodajskej stanice Sky News.

Za predmetnú rezolúciu hlasovalo 93 štátov, 24 bolo proti a 58 ďalších sa hlasovania zdržalo. Spojené štáty, členské krajiny EÚ, Británia a Ukrajina rezolúciu podporili, zatiaľ čo napríklad Čína, Sýria, Bielorusko a Rusko boli proti.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Spomedzi tých, ktorí sa zdržali hlasovania, si najviac pozornosti zaslúžia India, Brazília, Saudská Arábia a Južná Afrika.

Odstavenie Ruska z UNHRC podporili aj Slovensko, Česká republika a zvyšok krajín EÚ, ale aj Švajčiarsko a Srbsko.

Návrh rezolúcie bol vypracovaný po obvineniach, že ruskí vojaci zámerne vraždili civilistov v ukrajinskom meste Buča. Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba sa na Twitteri poďakoval všetkým 93 krajinám, ktoré rezolúciu podporili.

„Vojnoví zločinci nemajú čo robiť v orgánoch OSN zameraných na ochranu ľudských práv. Ďakujeme všetkým členským štátom, ktoré podporili príslušnú rezolúciu VZ OSN,“ napísal minister.

Ministri zahraničných vecí skupiny G7 ešte pred hlasovaním uviedli, že tí, ktorí sú zodpovední za „ohavné činy a zverstvá vrátane akýchkoľvek útokov na civilistov a ničenia civilnej infraštruktúry“ na Ukrajine, budú braní na zodpovednosť a stíhaní.

Ministri G7 tiež vyzvali Rusko, aby okamžite zastavilo ofenzívu na Ukrajine a varovali pred použitím chemických, biologických či jadrových zbraní.

Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyselycia pred hlasovaním uviedol, že činy, ktoré na Ukrajine páchajú ruskí vojaci, možno označiť za vojnové zločiny aj genocídu. Pripomenul pritom skoro 30 rokov staré udalosti v Rwande, keď podľa neho medzinárodné spoločenstvo umožnilo genocídu svojou ľahostajnosťou.

Ruský predstaviteľ za množiacich sa dôkazov o vojnových zverstvách opäť odmietol všetky obvinenia. Návrh rezolúcie vykresľoval ako súčasť snahy Washingtonu posilniť svoj vplyv.

Rusko obvinenia popiera od začiatku. Moskva o vojne na Ukrajine, ktorá sa začala 24. februára, hovorí ako o „špeciálnej vojenskej operácii“. Scény z Buče, ktoré odsúdili viacerí západní predstavitelia, označuje za podvod.

USA počas Trumpovho prezidentovania odišlo z Rady OSN pre ľudské práva

Moskva označila snahy pozastaviť členstvo Ruska v Rade OSN pre ľudské práva za politické s tým, že ich podnikli krajiny, ktoré sa snažia pokračovať v „politike neokolonializmu ľudských práv“ v medzinárodných vzťahoch.

Ruský veľvyslanec pri misii OSN v Ženeve Gennadij Gatilov označil rezolúciu USA za „nepodloženú, ktorá dobre vyzerá na kameru – presne tak, ako to majú USA rady“, a obvinil Washington, že „zneužíva“ ukrajinskú krízu vo svoj prospech.

Ešte v júni 2018, počas prezidentovania Donalda Trumpa, USA samy odstúpili j Rady OSN pre ľudské práva a odsúdili mnohých jej členov ako „autoritárske vlády“ s „odpudzujúcimi záznamami v oblasti ľudských práv“. Minister zahraničných vecí Mike Pompeo vtedy povedal, že Washington „nebude akceptovať poučovanie od pokryteckých orgánov a inštitúcií, keďže Amerika… nezištne prelieva svoju krv a zdroje na pomoc bezbranným“. Pod vedením administratívy Joea Bidena sa USA do orgánu OSN vrátili v októbri 2021.

Jedinou krajinou, ktorá bola kedy vylúčená z Rady OSN pre ľudské práva, bola Líbya v roku 2011, keď NATO bombardovalo túto severoafrickú krajinu, aby pomohlo militantom zvrhnúť vládu Muammara Kaddáfího.

UNHRC je orgán OSN združujúci 47 štátov, ktorého deklarovaným cieľom je presadzovať a chrániť ľudské práva po celom svete a venovať sa prípadom ich porušovania.

Ruské členstvo bolo aktuálne v druhom roku obvyklého trojročného obdobia. Na vylúčenie člena UNHRC treba dvojtretinovú podporu takéhoto kroku vo valnom zhromaždení, pričom sa počítajú len hlasujúce krajiny.

Hovorca Kremľa vyjadril poľutovanie nad rozhodnutím Rady OSN pre ľudské práva

Kremeľ vyjadril vo štvrtok poľutovanie nad rozhodnutím Valného zhromaždenia OSN pozastaviť Rusku členstvo v Rade OSN pre ľudské práva (UNHRC) v dôsledku jeho agresie voči Ukrajine. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zároveň priznal, že počas vojny už prišlo o život veľa ruských vojakov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Zarmútilo nás to,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v rozhovore pre britskú stanicu Sky News v reakcii na pozastavenie členstva Ruska v UNHRC. „Budeme naďalej brániť naše záujmy za pomoci všetkých dostupných právnych prostriedkov,“ dodal Peskov.

„Utrpeli sme značné straty na životoch vojakov. A je to pre nás obrovská tragédia,“ povedal po anglicky Peskov v súvislosti s vojnou na Ukrajine, avšak presný počet mŕtvych neuviedol.

Rusko ešte koncom marca priznalo, že na Ukrajine prišlo už o 1351 vojakov a ďalších 3825 utrpelo zranenia.

Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina počas štvrtkového rozhovoru tiež obhajoval ruské vojenské ťaženie na Ukrajine vrátane tvrdých útokov na prístavné mesto Mariupol. „Mariupol bude oslobodený od nacionalistických práporov. Dúfame, že sa tak stane čím skôr,“ povedal a zopakoval, že Rusko nepácha na Ukrajine vojnové zločiny.

Zábery zachytávajúce mŕtvych civilistov v Kyjevskej oblasti označil Peskov za zinscenované a falošné, svoje tvrdenia však opäť nepodložil dôkazmi.

Zdroj: cas.sk / trend.sk / rt.com / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

%d